Aukcja Antykwaryczna nr 138
odbędzie się dnia 2019-11-16 (za 4 dni) w Domu Polonii, Kraków, Rynek Gł. 14 o godz.11-ej.
Książki do wglądu od godz. 9-tej.

  Katalog   Foto   Regulamin   Literatura       Opis   Moja aukcja   Download

WYDAWNICTWA XIX - XXI WIEKU
Poz. Opis     Cena
1. Fotografia pozycji 1Fotografia pozycji 1Fotografia pozycji 1Fotografia pozycji 1AMBERT Joachim, Aubry Charles - Esquisses historiques des differents Corps qui composent l'Armée Francaise, par Joachim Ambert, officier de dragons... Dessinée par Charles Aubry... Éditeur A.Degouy, a Saumur 1835. F.Latrau j. Folio, 13 plansz litograficznych z ochronnymi bibułkami, każda z oddzielną paginacją, sztychowana karta tyt., winiety, opr. psk. współczesna: prawe marginesy i grzbiet z bordowej skóry, złocone zdobienia i tytulatura, pł. futerał.
Bardzo ładny egzemplarz w ekskluzywnej oprawie. Zapiska własnościowa na karcie tyt. Szkice historyczne różnych korpusów tworzących armię francuską. 1 wydanie. Litografie przedstawiają żołnierzy różnych formacji. Plansze: 1: Etat-Major, 11 stron tekstu. 2: Infanterie depuis l'origine de la monarchie jusqu'a la Révolution Francaise, 3: Infanterie depuis la Révolution Francaise jusqu'en 1816, 4: Infanterie depuis la Restauration jusqu'en 1835, razem 2-4: 35 stron. 5: Carabiniers, 8 stron. 6: Dragons, 8 stron. 7: Cuirassiers, 8 stron. 8: Lanciers, 8 stron. 9: Chasseurs, 8 stron. 10: Houzards, 8 stron. 11: Artillerie, 8 stron. 12: Génie, 7 stron. 13: Invalides - Ecoles, 8 stron. Adieu: tekst z winietą s.4.
Litografie w ramkach przedstawiających różne sceny wojskowe. Teksty w 2 kolumnach.
Autor (1804-1890), genr. franc. kawalerii, służący w Hiszpanii i Afryce Północnej. Ch.Aubry, profesor malarstwa w l'École Royale de Cavalerie.

2.800,-
2. Fotografia pozycji 2Fotografia pozycji 2ANDRZEJEWSKI Jerzy - Drogi do nieuniknione. W‑wa 1936. Prosto z Mostu. 8,s.187, [1], okł.oryg.
Okładka poluzowana, naddarta przy grzbiecie. Odręczna dedykacja autora dla poety, pisarza J.B.Ożoga. Opowiadania, 1 wydanie. Debiut literacki. Treść: Koniec, Kłamstwa, Ucieczka.

120,-
3. Fotografia pozycji 3Fotografia pozycji 3ANDRZEJEWSKI Jerzy - Ład serca. Powieść. Wyd.4. W‑wa 1946. Gebethner i Wolff. 8,s.228, okł. kart.oryg, obwoluta.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla poety, pisarza J.B.Ożoga.

120,-
4. Fotografia pozycji 4ANDRZEJEWSKI Jerzy - Popiół i diament. W‑wa 1948. Czyt. 16d, s.334, [1], opr.kart. wtórna. Dodatek powieściowy „Życia”.
Stan dobry. Powieść opublikowana w 1947 r. w tygodniku „Odrodzenie” p.t. „ Zaraz po wojnie”, a następnie w wydaniu książkowym w 1948 r. w zmienionej wersji z tytułem „Popiół i diament”. 1 wydanie.

60,-
5. Fotografia pozycji 5ANTOLOGIA poezji współczesnej wydana w podziemnej Warszawie. Glasgow [1942 ]. Książnica Polska. 16d, s.55, [1],1 podobizna k.tyt., okł.oryg.
Podpis i pieczęcie. Przedmowę napisał Tymon Terlecki, okładkę proj. Z.Borysewicz. Na wyklejkach małe widoki Warszawy.

35,-
6. Fotografia pozycji 6Fotografia pozycji 6Fotografia pozycji 6ARCHIWUM Wybickiego.T.1-3. Zebrał i wydał A.M.Skałkowski. Gdańsk 1948-50, 1978. Tow. Przyj. Nauki i Sztuki. Gdańskie Tow. Nauk. 8,s.XIII,541, VIII,567,382, [1], ilustracje, okł.oryg.
Stan dobry. T.1 (1768-1801). T.2 (1802-1822). T.3ci przyg. do druku Andrzej Bukowski, z materiałów zebranych przez A.M.Skałkowskiego i A.Lewaka. Dokumenty treści politycznej i korespondencja za niepodległej Rzpltej i na emigracji, lata 1768-1822. Z indeksami.

300,-
7. Fotografia pozycji 7Fotografia pozycji 7ARESO Joseph - Le lieux saints et les missions que le peres de la Terre-Sainte entretiennent en Palestine et ailleurs, décrits dans des lettres pleuses et instructives par le Fr... Santos lugares y misiones... Bayonne 1850. Impr. de Veuve Cluzeau. 16, s.603, [9], tablica skł.: plan kościoła Grobu Pańskiego - litografia de Thierry frères a Paris, opr.psk. z epoki.
Stan dobry. Tekst równoległy franc. i hiszp. Święte miejsca i misje. które ojcowie Ziemi Św. prowadzą w Palestynie i gdzie indziej, opisane w pobożnych i pouczających listach przez O. J.Areso, misjonarza i generalnego komisarza Jerozolimy we Francji.

250,-
8. Fotografia pozycji 8ARŁAMOWSKI Kazimierz - Zapatrywania i dążenia gospodarcze szlachty czerwono-ruskiej w XVII wieku. Lwów 1927. Tow. Przyj. Nauk w Przemyślu. Druk. J.Łazora. 8,s.126[1]; Dodatek: Wykaz podatków uchwalonych na Sejmach i Sejmikach dla ziemi: sanockiej, przemyskiej i lwowskiej w XVII w. - 5 składanych tabel, okł.oryg.
Stan bardzo dobry. Podpis.

60,-
9. Fotografia pozycji 9ASKENAZY Szymon - Książę Józef Poniatowski 1763-1813. Z 20 rycinami i heliograwiurą wg portretu Grassiego. W‑wa-Kraków 1905. Gebethner i Wolff, G.Gebethner i Sp. 8,s.337, opr.pł.oryg. ozdobna
Oprawa otarta, pęknięta przy grzbiecie, luźny grzbiet,2 karty wyklejki podklejone taśmą., na portrecie ślad zalania. 1 wydanie. Z przypisami i indeksem.

150,-
10. Fotografia pozycji 10Fotografia pozycji 10ATAMAN Juljan - W.H.Sierakowski i jego rządy w diecezji przemyskiej.W.H.Sierakowski et son administration du diocese de Przemyśl. Varsovie 1936. 8,s.XVII, [3],329, [1], okł.oryg., opr.ppł. Studia Historico-Ecclesiastica 3.
Stan bardzo dobry. Ks. Wacław Hieronim Sierakowski (1700-1780), bp kamieniecki, przemyski, arcybiskup lwowski, konfederat barski.

100,-
11. Fotografia pozycji 11ATLASIK botaniczny w opracowaniu metodycznem do użytku szkolnego. Rośliny, owoce, jarzyny, grzyby, zapylanie. Swoim młodym przyjaciołom w darze: Henryka Francka Synowie Fabryka Środków Kawowych S.A. Skawina koło Krakowa [lata 20-te]. 8, 13 kolor. tablic przyrodniczych, okł.oryg.
Stan dobry. Na wewnętrznej okładce tekst o cykorii i przetworzeniu na środek spożywczy jako dodatek do kawy. Pierwsza tablica z rodzajami kawy wytwarzanej przez fabrykę Henryka Francka. Pozostałe tablice botaniczne.

120,-
12. Fotografia pozycji 12BACHE - Nowy lekarz dla kobiet i doktór dla dzieci. Przez Dr. med... lekarza i specjalisty dla chorób kobiecych. Złota książka dla famili i słownik środków domowych. Książka powszechnie zrozumiała i pouczająca dla kobiet i matek dla rozpoznania chorób i użytku doświadczonych i bardzo tanich lekarstw i środków domowych. Z dodaniem: Pierwsza pomoc przy nieszczęśliwych wypadkach. Nakł. i druk. E.Bartels, Weissensee. 8,s.173, [3], opr. psk. współczesna, narożniki i 6ciopolowy grzbiet z brązowej skóry, złocone zdobienia i tytulatura, karton marmoryzowany.
Przykurzona karta tyt., poza tym stan bardzo dobry.

900,-
13. Fotografia pozycji 13Fotografia pozycji 13BALIŃSKI Michał, Lipiński Tymoteusz - Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym opisana przez... Wyd.2 popr. i uzup. przez F.K.Martynowskiego. T.1-4. W‑wa 1885 - 86. Nakł. i druk S.Orgelbranda Synów. 8,s.VIII,888, VIII,985, X,535, VIII,296, II, XXI,876, XIII, herby miast w tekście wg rys. W.Smokowskiego, opr. psk. współczesna, sygn. naklejką: Piękne Książki Warszawa: skóra ciemnobrązowa, karton marmoryzowany, grzbiety 5ciopolowe, czerwone szyldziki, złocone zdobienia i tytulatura.
Nieliczne, słabo widoczne ślady zawilgocenia, poza tym stan bardzo dobry.Obfity materiał do historii miast i krajów dawnej Polski. Przegląd historii miejscowości do roku 1794 w ramach podziału administracyjnego kraju za Stanisława Augusta. Dzieło przyczyniło się do spopularyzowania przeszłości kraju. Z indeksem miejscowości.w każdym tomie.
M.Baliński (1794-1864), historyk, publicysta, działacz oświatowy, jeden z najbardziej załużonych uczonych w czasach rozkwitu życia umysłowego na Litwie, po rozbiorach.

2.000,-
14. Fotografia pozycji 14BANDTKIE Stężyński Jan Wincenty - Prawo prywatne polskie napisane i wykładane przed rokiem 1830 w b. Warszawskim Aleksandryjskim Uniwersytecie przez... Dzieło pogrobowe. W‑wa 1851 Druk. Banku Polskiego. Wyd. Kazimierz Bandtkie Stężyński. 8,s.X,480, XIV, [1], opr.ppł.
Stan bardzo dobry. Pieczęć. Odręczny podpis wydawcy. Treść: Księga I: O osobach i prawach im służących. II: O prawie rzeczy. III: O prawach z umów pochodzących. Z indeksem rzeczy. Autor (1783-1846), wybitny historyk prawa, profesor prawa i administracji, członek Tow. Przyj. Nauk, pierwszy dziekan Szkoły Prawa i Administracji, leksykograf, wolnomularz.

750,-
15. Fotografia pozycji 15BARAŃCZAK Stanisław - Ja wiem, że to niesłuszne. Wiersze z lat 1975-1976. Paryż 1977. Inst. Literacki. 8,s.63, [1], okł.oryg. Bez cenzury. Biblioteka „Kultury” T.275.
Stan bardzo dobry. 1 wydanie.

60,-
16. Fotografia pozycji 16Fotografia pozycji 16BARĄCZ Sadok - Rys dziejów zakonu kaznodziejskiego w Polsce. Ułożył X...T. 1-2. Lwów 1861. W.Maniecki. Druk.Ossol. 8,s.402, [1],526, [4], opr.psk. z epoki.
Oprawa przetarta, na dolnym marginesie niewielki ślad kornika, nieznaczne zawilgocenia. Pieczęcie. Treść: T.I: Początki Zakonu. Prace apostolskie, Nauki, kunszta i godności w Zakonie Kaznodziejskim. Zakon Kaznodziejski w Polsce od r.1220-1324. Towarzystwo braci pielgrzymujących 1324-1456. Zniesione Towarzystwo braci pielgrzymujących 1456-1612. Prowincya ruska 1612 do 1855. T.II: O biskupach Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce. Świątobliwi uczeni i pisarze Zakonu w Polsce. O klasztorach Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce.

350,-
17. Fotografia pozycji 17BARTYŚ Julian - Nizinna hodowla owiec w II połowie XVIII i w I połowie XIX wieku na przykładzie dóbr ordynacji zamojskiej. Wrocław-W‑wa-Kraków 1963. Ossol. 8,s.202, okł.oryg. Inst. Historii Kultury Materialnej PAN.
Stan bardzo dobry.

30,-
18. Fotografia pozycji 18BENONI Karol - Stylistyka dla szkół wydziałowych żeńskich. Ułożył... Lwów 1894. Ossol. 8,s.79, opr.pł.oryg.
Oprawa odbarwiona. Pieczęć i podpis.

150,-
19. Fotografia pozycji 19BIAŁKOWSKI Antoni - Pamiętniki starego żołnierza (1806-1814). Wyd. Wacław Tokarz. W‑wa 1903. Gebethner i Wolff. 8,s.XII,500, opr.sk. z epoki, narożniki i grzbiet z brązowej skóry, złocone zdobienia i tytulatura.
Nieznaczne otarcie oprawy. Pieczęć: Biblioteka Hr. Krzysztofa Mielżyńskiego. Bardzo ładny egzemplarz. Pamiętnik pisany przez niższego rangą oficera piechoty. Zawiera wiele faktów zwykle pomijanych w pamiętnikach. Ciekawy przyczynek historyczno-obyczajowy do okresu napoleońskiego. Z przypiskami. Wstęp Wacława Tokarza.

700,-
20. Fotografia pozycji 20Fotografia pozycji 20BIBLIOTEKA Polska. Wyd. K.J.Turowskiego.
GROCHOWSKI Stanisław - Poezye ks... (Z wiadomością o życiu i pismach poety).
T.1-2. Kraków 1859. s.340,162,47,63, LVII, [4], opr.psk. z epoki w 1 wol., tłoczone zdobienia na grzbiecie.
Pieczęcie, podpis.

360,-
21. Fotografia pozycji 21BIBLIOTEKA Polska. Wyd. K.J.Turowskiego.
KARPIŃSKI Franciszek - Dzieła. Wydanie (zupełne), [T.1-2]. Kraków 1862. Nakł. druk. „Czasu”. s.720,721-1272, opr.psk. z epoki, tłoczone zdobienia na grzbietach.
Pieczęcie, podpis.

720,-
22. Fotografia pozycji 22Fotografia pozycji 22Fotografia pozycji 22Fotografia pozycji 22Fotografia pozycji 22Fotografia pozycji 22Fotografia pozycji 22Fotografia pozycji 22BIBLIOTEKA Polska. Wyd. K.J.Turowskiego.
KOCHOWSKI Wespazyan - Chrystus cierpiący, według textu Ewangelii świętej wierszem polskim wystawiony przez... (r.p. 1681). Kraków 1859. 16d,154.
KOCHOWSKI Wespazyan - Różaniec Najświetszej Panny Maryi, według zwyczaju kaznodziejskiego rytmem polskim wyrażony przez... do druku podany r.p. 1668. Kraków 1859. s.75 (s.31-61 za s.75).
FELIŃSKI Alojzy - Barbara Radziwiłłówna. Tragiedya w 5. aktach wierszem. Sanok 1855. Nakł. i druk K.Pollaka. s.72, II.
BRODZIŃSKI Kazimierz - Życiorysy niektórych poetów i uczonych. Sanok 1856. Nakł. i druk K.Pollaka. s.133, VIII.
ZAWICKI Jan - Jeftes. Tragedya. Sanok 1856. K.Pollak. s. 50, [2].
ZBYLITOWSCY Andrzej i Piotr - Niektóre poezye. (Z wiadomością o autorach i pismach ich). Droga do Szwecyi króla J.Mości w r.1591, s.60, Żywot szlachcica we wsi s.35, Rozmowy szlachcica polskiego z cudzoziemcem s.66. Kraków 1860.
O KONFEDERACYI Lwowskiej w roku 1622 uczynionej, nauka. Kraków 1858. s.21.
EXORBITANCYA powszechna, która Rzeczpospolitą Królestwa Polskiego niszczy, zgubą grożąc. Kraków 1858. s.29.
SZARZYŃSKI Sęp Mikołaj - Rytmy polskie. Kraków 1858. s.39.
WISZNIOWSKI Tobiasz - Treny. Kraków 1858. s.69.
Oprawa psk. z epoki w 1 wol., tłoczone zdobienia na grzbiecie. Pieczęcie, podpis.

360,-
23. Fotografia pozycji 23Fotografia pozycji 23Fotografia pozycji 23BIBLIOTEKA Polska. Wyd. K.J.Turowskiego.
TASSO Torkwato - Gofred albo Jeruzalem wyzwolona. Poemat bohaterski... Przekład Piotra Kochanowskiego. Sanok 1856. K.Pollak. 8,s.492.
ZIMOROWICZ Józef Bartłomiej i Szymon - Sielanki. Przemyśl 1857. Nakł. M.Dzikowskiego. s.152.
WERESZCZYŃSKI Józef - Pisma treści moralnej księdza... biskupa kijowskiego, opata benedyktyńskiego w Sieciechowie. Kraków 1860. s.117, opr.psk. z epoki, tłoczone zdobienia na grzbiecie.
Ślady zawilgocenia, pieczęć, podpis.

360,-
24. Fotografia pozycji 24Fotografia pozycji 24BIERNACKI Wiktor - Nowe dziedziny widma. Promienie Röntgena, promienie elektryczne, telegrafia bez drutów. Z przedmową Juliana Ochorowicza. W‑wa 1898. Druk. Granowskiego i Sikorskiego. 16d, s.144, ilustracje w tekście i na tablicach.
KRAHMER G. - Syberya i znaczenie wielkiej kolei syberyjskiej. Podług dzieł W.I.Kowalewskiego, P.P.Semenowa, pułk. Wenjukowa, Habenichta i Domanna oprac...W tłum. i z przedmową Włodzimierza Trąmpczyńskiego. W‑wa 1898. Druk. Granowskiego i Sikors­kiego. 16d, s.150, [1], opr.psk. z epoki w 1 wol. Biblioteka Dzieł Wyborowych nr 44 i 51.
Niewielkie ślady zawilgocenia. Pieczęcie.

350,-
25. Fotografia pozycji 25BOGURODZICA. Starożytna pieśń polska na chór mieszany z towarzyszeniem organów. Zhar­moni­zował Stanisław Bursa. Ozdobił Jan Bukowski. Kraków 1910. Krakowski Zw. Okręgowy TSL. Druk.UJ. 4,s.[11], ilustrowane, ozdobne obramowania kart, okł.oryg. ozdobna.
Małe zawilgocenie na tylnej okładce, poza tym stan dobry. Nuty i tekst.

120,-
26. Fotografia pozycji 26BOLEŚCIC-Kozłowski Stanisław Aleksander - Józef książe Poniatowski i ród jego. Studjum historyczne. Poznań 1923. Ks. Nakł. K.Rzepeckiego. 8,s.58,4 ilustracje, 2 tabl. genealogiczne, okł.oryg., opr.pł.
Stan dobry.

100,-
27. Fotografia pozycji 27Fotografia pozycji 27BONNEFONS Andrzej - Sprzymierzeniec Napoleona. Fryderyk August Król Saski Wielki Książę Warszawski. T.1-2. Przekład Zofii Przyborowskiej. Cz.1-2. W‑wa 1903. Druk. A.T.Jezierskiego. 16d, s.159,159, opr.pł.oryg. Biblioteka Dzieł Wyborowych Nr 300-301.
Lekko poluzowany grzbiet, poza tym stan bardzo dobry. Życie i panowanie Fryderyka Augusta Weltyna (1750-1827) w okresie Księstwa Warszawskiego. Treść: Przedmowa tłumacza, Fryderyk August Wielki Książę Warszawski, Saksonia i wojna austryacka, Minister de Senfft de Pilsach, Katastrofa 1813 roku, Zerwanie związku z Francyą, Ponowne przymierze z Francyą, Wojna w Saksonii, Uwięzienie Fryderyka Augusta, Kwestya saska na Kongresie Wiedeńskim.

120,-
28. Fotografia pozycji 28BREYER Stanisław - Wielki lekarz domowy. (Cz.1). Kraków [1913]. Nakł. Katol. Sp. Wyd. 8,s.464, ilustracje w tekście, opr.pł.oryg.
Stan dobry. Brak portretu autora. Ukazała się tylko cz.1. treść: Opis ciała ludzkiego i jego działania. Najważniejsze zasady zdrowia. Wodolecznictwo. Zioła lecznicze. Światło, masaż, gimnastyka. Psychoterapia. Różne środki domowe.

320,-
29. Fotografia pozycji 29BRÜCKNER Aleksander - Dzieje kultury polskiej. T.1-3. Kraków 1930-31. Krak.Sp.Wyd. 8,s.VII,653,660,778, opr.psk., narożniki i 5ciopolowy grzbiet z jasnobrązowej skóry, szyldziki, złocona tytulatura.
W t.3 brak górnego fragmentu grzbietu, brak kart tyt. 1 wydanie.Treść: T.1: Od czasów przedhistorycznych do r.1506, 2: Polska u szczytu potęgi, 3: Czasy nowsze do roku 1831. Z indeksem.

600,-
30. Fotografia pozycji 30Fotografia pozycji 30BUŁHAK Jan - Estetyka światła. Zasady fotografiki. Z ilustracjami autora. Wilno 1936. Pol. Druk. Artyst. „Grafika”. 8,s.279, [12: reklamy], ilustracje, okł.oryg.
Stan dobry. Okładkę, inicjały i ozdoby w tekście proj. G.A.Achremowicz. Nakład 1000 egz.

120,-
31. Fotografia pozycji 31Fotografia pozycji 31Fotografia pozycji 31Fotografia pozycji 31BUŁHAKOW Michaił - Mistrz i Małgorzata. Z ilustracjami Iwana Kulika. Przeł.: Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski. W‑wa 2013. Warsz. Wyd. Lit. MUZA SA. 4,s.427, [2], piękne barwne ilustracje, opr.sk. współczesna, sygn. naklejką: Piękne Książki Warszawa, grzbiet 6ciopolowy, na okładkach i grzbiecie złocone zdobienia i tytulatura, brzegi kart barwione.
Bardzo ładny egzemplarz w ekskluzywnej oprawie. Jedna z najważniejszych powieści XX w., pełna zagadek i symboli. Przyniosła autorowi międzynarodową sławę. Fabułę stanowią losy tytułowych bohaterów - mieszkańców Moskwy lat 30-tych XX w., w które wpleciona jest powieść historyczna (powieść w powieści) o Poncjuszu Piłacie, w powiązaniu z wizytą Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim. Powieść ozdobiona pięknymi ilustracjami I.Kulika ur. w 1959 r. malarza ukraińskiego. Studiował na wydziałach Architektury Wnętrz oraz Malarstwa Monu­men­talnego Inst. Przemysłowo-Artystycznego w Charkowie. Od 1990 r. działający w Polsce. Wystawy: Warszawa, Łódź, Sopot, Wiedeń. Tworzy obrazy olejne i gwasze. Oprócz Mistrza i Małgorzaty zilustrował Folwark zwierzęcy i Don Kichota.

900,-
32. Fotografia pozycji 32BUŁHARYN Jerzy - Rys wojny węgierskiej w latach 1848 i 1849, przez jenerała...Paryż 1852. L.Martinet. 16d, s.420, skł. mapa Węgier, opr.pł. z epoki z monogramem W, D. na grzbiecie.
Stan dobry. Pieczęć: Biblioteka Poturzycka J.W.D. [Dzieduszyckich]. Mapa: Teatr wojny węgierskiej w r. 1848 i 1849 - litogr. A.Mareilly.

400,-
33. Fotografia pozycji 33Fotografia pozycji 33Fotografia pozycji 33CHEŁMIŃSKI Bolesław - Masonerja w Polsce współczesnej. W‑wa 1936. Druk. „Wzór”. 8,s.221, [1],1 ilustracja, okł.oryg., opr.sk. współczesna, sk. bordowa, grzbiet 6ciopolowy, szyldzik, na okładce i grzbiecie złocone zdobienia: symbole masońskie, brzegi kart barwione.
Podklejona okł. przy grzbiecie, pieczęć. Stan dobry. Istota i organizacja masonerji. Masonerja w Polsce współczesnej. Bibljografja i indeksy. Zmiany i uzupełnienia.

650,-
34. Fotografia pozycji 34CHMIELOWSKI Piotr - Kobiety Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego. Zarys literacki. Wyd. 3 popr. i powiększ. Kraków 1886. Gebethner i Sp. 8,s.[2],316, IV, opr.psk. z epoki.
Stan dobry.

150,-
35. Fotografia pozycji 35Fotografia pozycji 35CHODŹKO Ignacy - Pustelnik w Proniunach. Powieść w dwóch częściach przez... Autora Obrazów Litewskich. Podania litewskie serya trzecia. Wilno 1858. J.Zawadzki. 16d, s.318, opr.psk. współczesna, sk. brązowa, karton marmoryzowany, złocone zdobienia i tytulatura.
Ślady zawilgocenia, podpis. 1 wydanie.

360,-
36. Fotografia pozycji 36CHODŹKO Léonard - Histoire des Légions Polonaises en Italie, sous le commandement du général Dombrowski. T.1 [z 2]. Paris 1829. J.Barbezat. Typ. J.Pinard. 8,s.LXVI,399, opr.psk. z epoki, złocone zdobienia na grzbiecie.
Opr. przetarta, pęknięcia przy grzbiecie, niewielkie ślady zawilgocenia. Historia Legionów Polskich we Włoszech - to pierwsza obszerna praca obejmująca dzieje dowodzonych przez gen. Dąbrowskiego Legionów. Brak oryg. portretu gen. Dąbrowskiego [dołączone ksero]. Jest to pierwsza praca L.Chodźki (1800-1871), historyka i wydawcy, propagatora i obrońcy sprawy polskiej na obczyźnie. Spotkała się z dużym uznaniem i ułatwiła mu kontakty ze światem naukowym i wydawniczym Paryża.

200,-
37. Fotografia pozycji 37[CHRZANOWSKA Hanna] Osiecka Agnieszka pseud. - Krzyż na piaskach. Powieść. W‑wa 1938. Bibl. Polska. Druk. Zakł. Graf. Inst. Wyd. „Biblioteka Polska”. 16d, s.259, opr.ppł. z monogramem S.G.
Stan dobry. Autorka (1902-1973), polska pielęgniarka, działaczka charytatywna, prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego, błogosławiona Kościoła katolickiego. Autorka kilku prac dotyczących pielęgniarstwa i trzech powieści pod pseudonimem: Agnieszka Osiecka.

60,-
38. Fotografia pozycji 38CHRZANOWSKI Ignacy - Nasz hymn narodowy (Pieśń Legjonów). Szkic literacki przez... Lwów-W‑wa-Kraków 1922. Ossol. 16d, s.39, okł.oryg. ozdobna, projektował Rudolf Mękicki.
Stan dobry. Szkic dedykowany Romanowi Dmowskiemu. Na końcu teksty hymnu: 1. Autograf Wybickiego - Pieśń Legionów Polskich w Włoszech. 2: Pierwodruk r.1806 - Piosnka patrjotyczna. 3: Druk gdański (z czasów Księstwa Warszawskiego) - Mazurek Dąbrowskiego. 4: Próba ustalenia tekstu na dzisiaj.

45,-
39. Fotografia pozycji 39CHRZANOWSKI Paweł - Wybór różnych gatunków mowy wolney z stosownemi Uwagami. Cz.1-2. W‑wa 1816. Zawadzki i Węcki. 8,s.[2],288, [8], VI,283, opr.psk. w 1 wol.
Stan dobry. Podpis na wyklejce: Woynicz Ignacy. Autor (1783-1849) ks., profesor literatury polskiej i łacińskiej dedykował dzieło ks.Kajetanowi Kamieńskiemu. Treść: I: O stylu w ogólności, Uwagi tyczące sie listów, Uwagi tyczące się stylu dydaktycznego, Uwagi nad powieścią historyczną, Uwagi tyczące się charakterów, Uwagi tyczące się historyi, II: Uwagi poprzednicze, Wymowa polityczna, O pochwałach, Uwagi nad wymową seymową, Uwagi nad wymową sądową, Uwagi nad wymową kaznodzieyską.

600,-
40. Fotografia pozycji 40Fotografia pozycji 40CZAPSKI-Hutten Marian - Geschichte des Pferdes. Nach des Verfassers Tode aus dem Polnischen ins Deutsche übersetzt von Ludwig Koenigk und hrsg. von Bogdan Graf von Hutten-Czapski. 2. Aufl. Berlin 1891. A.Bath. 8,s.VIII,716, opr.psk. z epoki, brzegi kart barwione.
Niewielkie ślady zawilgocenia. Podpis. Historia konia, podstawowego na ówczesne czasy dzieła w dziedzinie hipologii.

600,-
41. Fotografia pozycji 41Fotografia pozycji 41CZERNECKI Jan - Mały król na Rusi i jego stolica Krystynopol. Z pamiętnika klasztornego 1766-1787 i z innych źródeł zebrał i zestawił... Kraków 1939. Księg. J.Czerneckiego. 8,s.501, 60 portretów, obrazów i szkiców, 37 autografów, faksim., planów, winiet itp., 61 zdjęć fotograficznych, okł.oryg., opr.pł.oryg. ozdobna.
Ładny egzemplarz. Obszerna odręczna dedykacja autora dla dr. Józefa Jaskota z Krakowa. Dat.: 24/II/1939. Z bibliografią Krystynopola i Potockich. Zdjęcia fotograficzne w Krystynopolu, Susznie, Sokalu, Sielcu, Konotopach, Nowym Siole i Witkwie Nowym wykonał J.Wojtowicz. Rozdziały zdobił winietami i końcówkami Władysław Jastrzębski. Ze skorowidzem nazwisk i miejscowości.

180,-
42. Fotografia pozycji 42Fotografia pozycji 42CZERNIK Stanisław - Gorycz. Powieść. W‑wa 1938. Księg. F.Hoesicka. 16d, s.175, okł.oryg.
Grzbiet podklejony, z ubytkami. 1 jedyne wydanie. Odręczna dedykacja autora [dla Jana Bolesława Ożoga]: Na pamiatkę wspólnych walk o autentyzm Stan. Czernik. Ostrzeszów 13/7 1939. Autor (1899-1939), poeta, powieściopisarz, red. i wyd. pisma „Okolica Poetów” w latach 1935-1939. Twórca nowego nurtu zw. autentyzmem.

80,-
43. Fotografia pozycji 43CZYŃSKI Jan - Dzień piętnasty sierpnia i sąd członków Towarzystwa Patryotycznego. W‑wa 1831. 16d, s.40, okł.kart.
Stan dobry. Pieczęć: Biblioteka Fundacyi W.Hr.Baworowskiego. Opisane tragiczne wydarzenia 15 sierpnia 1831: gwałtowane wystąpienia ludności Warszawy i części wojska połączone z samosądami. Przyczyną było niezadowolenie z niekorzystnej sytuacji w wojnie polsko-rosyjskiej, ignorowanie przez władze osądzenia osób oskarżonych o szpiegostwo i zdradę. Zebranie Tow. Patriotycznego, któremu przewodniczył Jan Czyński, było wstępem do tragicznych, krwawych wystąpień.

120,-
44. Fotografia pozycji 44CZYŻYCKI W[alenty] - Zajęcia rękodzielnicze z papieru kartonu tektury. Wskazówki techniczne z licznemi rysunkami w tekście i tablicami. Poznań 1934. Księg. Św. Wojciecha. 8,s.124, rysunki w tekście i 47 tablic z rysunkami, okł.oryg.
Okładka lekko przykurzona.

40,-
45. Fotografia pozycji 45Fotografia pozycji 45DAHLMANN Piotr - Maryna Mniszchówna. Tragedya. Poezye pomniejsze. Sprzedaje się w księg.: Hirta w Wrocławiu, Stefańskiego w Poznaniu i Güntera w Lesznie, 1841. Druk. i nakł. Güntera we Wrocławiu. 16d, s.XII,131, [1], opr.psk. z epoki, skóra i pł. czarne, grzbiet 5ciopolowy, złocone zdobienia, tytulatura i monogram W.L.
Ślady zawilgocenia. Dedykowane: Na cześć cieniom Sebast. Fabiana Klonowicza poświęca autor. Autor (1810-1847), polski poeta, publicysta, uczestnik powstania listopadowego.

150,-
46. Fotografia pozycji 46DARASZ Paweł - Dissertation (No 36) sur la péritonite aigue. These présentée et publiquement soutenue a la Faculte de Médecine de Montpellier le 5 mai 1835, par Parul Darasz, de Varsovie (Pologne), ex-chirurgien aide-major de l'armée Polonaise,... Pour obtenir le Grade de Docteur en Médecine. Montpellier 1835. J.Martel Ainé. 4,s.19, [1], opr.psk. współczesna.
Na trzech kartach niewielkie zaplamienie. Rozprawa traktująca o ostrym zapaleniu otrzewnej.

150,-
47. Fotografia pozycji 47DAVIES Charles - Elementa of surveying, and navigation; with a description of the instruments and the necessary tables. Revised edition. New York 1848. A.S.Barnes & Co. 8,s.188,71, [1],100: [tabele], 6 skł. tablic: staloryty. drzeworyty w tekście, opr. psk. współczesna.
Niewielkie ślady zawilgocenia. Elementy geodezji i nawigacji. Opisane instrumenty gedezyjne. Na tablicach narzędzia i mapki.

350,-
48. Fotografia pozycji 48DĄBKOWSKI Przemysław - Rękojemstwo w prawie polskiem średniowiecznem. Lwów 1904. Tow. dla Popierania Nauki Pol. 8,s.254. Archiwum Naukowe. Sział I. Tom III z.1.
Stan dobry. Praca habilitacyjna na tytuł docenta w Katedrze Historii Prawa Pol. w Uniw. Lwowskim. Treść: Stosunek rękojmi do wierzyciela, Dochodzenie prawa w rozwoju historycznym, Przymus w rękojemstwie, Stosunek dłużnika do rękojmi, Umowa o rękojemstwo, Rodzaje rękojemstwa, Zgaśnięcie i zmiana rękojemstwa, Rekojemstwo jako sposób utwierdzenia umów.

120,-
49. Fotografia pozycji 49Fotografia pozycji 49[DĄBROWSKI Józef] J.Grabiec - Rok 1863. Wyd.3. Poznań 1929. Wlkp. Ks. Nakł. Z.Rzepeckiego. Druk. Dziennika Pozn. 8,s.470, [1], liczne ilustracje w tekście i kolor. na oddz. tablicach, opr.pł.oryg. ozdobna, z orłem polskim.
Ładny egzemplarz. Ekslibris. „Autor w książce swej miał jedyny cel, zobrazowania pięknego, acz strasznego kilkuletniego okresu naszych dziejów, ożywienia ruchu narodowego i zmartwychwstania idei niepodległościowych w zaborze rosyjskim”. Ilustracje wg najlepszych polskich artystów.

300,-
50. Fotografia pozycji 50DEMKOWICZ-Dobrzański Mieczysław - Legenda czy prawda o grobie hetmana Karola Chodkiewicza w Jarosławiu w świetle historycznych badań. Jarosław 1937. Czc. Pol. Druk. Spółdzielczej. 8,s.23, 2 tablice, okł.oryg.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora.

35,-
51. Fotografia pozycji 51DENIS Leon - Chrystjanizm a spirytyzm. Dowody reinkarnacji, Obcowanie z duchami zmarłych, Nauka tajemna, Nowe objawienie. Tłum. z franc. K[azimiera] Chobotowa. Wisła 1935 [okł. 1936]. Wyd. „Hejnał”. 8,s.168, okł.oryg., opr.ppł. współczesna.
Stan bardzo dobry. Początki, rozwój i zmiany chrystianizmu i jego doktryny sekretnej. Przedmowa: „tłumaczy także cuda z innego punktu widzenia i przedstawia, że to są fenomena, znane w okultyzmie, studjowane przez uczonych dzisiejszych i stwierdzone jako fakta spirytystyczne”.

80,-
52. Fotografia pozycji 52DŁUGOSZ Jan - Żywot świętego Stanisława biskupa krakowskiego oraz żywoty patronów polskich, węgierskich, czeskich, morawskich, pruskich i szlązkich nie umieszczone w historyi lombardzkiej, napisane przez ks.... kanonika katedralnego krakowskiego. Przeł. z łac. oryg. wg wydania Hallerowskiego z r.1511 ks.Ludwik Feliks Karczewski penitencyarz koscioła św. Anny. Kraków 1865. Nakł. Księg. Fr.Grzybowskiego. 8,s.XX,472, 1 litografia - wizerunek św.Stanisława, opr.
Na części kart [w tym. tyt.] ślady zabrązowienia.

240,-
53. Fotografia pozycji 53DMOWSKI Roman - Myśli nowoczesnego Polaka. Wyd. 5. W‑wa 1934. Wyd. Zachodnie. 8,s.116, okł.oryg. Druk konspiracyjny. (Odbito w Zakładach Graficznych "Minerwa" Lwów. Fikc. Dane wydawn.: właśc. 1943). Chojn.128.
Okładka lekko zaplamiona, naddarcia na grzbiecie. Autor przedstawia społeczne i polityczne założenia ruchu narodowego.

200,-
54. Fotografia pozycji 54DOKUMENTY Naczelnego Komitetu Narodowego 1914-1917. Druk. jako rkp. Kraków 1917. Nakł. N.K.N. 8,s.391, opr.ppł.
Stan bardzo dobry. Obejmuje lata 1914-1917, dodatki: Wł.L.Jaworski - Nasze zadania, St.Smolka - Sprawa ruska w ujęciu polskiem, Wł.L.Jaworski - Polska jako przyczółek mostowy w polityce i gospodarstwie, R.Battaglia - Pożądane ukształtowanie przyszłości handlowo-politycznej Polski.

100,-
55. Fotografia pozycji 55DUCH wolny w pieśni. Poezja Polski dzisiejszej. [Zebrała i oprac. Stanisława Sawicka. Wstęp: Tadeusz Makowiecki]. Warszawa: (Wydawnictwo D.I) 24 - V - 91 [właśc. 1942]. 16d, s.86, [2], okł.oryg.
Okładka lekko naddarta. Poezje w cyklach: Szlakiem wojny, Rok 1939, Obrona Warszawy, Okupacja, Sprzymierzonym, Na obczyźnie, W boju o wolność. Chojn. 143.

120,-
56. Fotografia pozycji 56DUMERIL A[nne] M[arie] Constant - Traité élémentaire d'histoire naturelle. Ouvrage composé par ordre du Gouvernement, pour servir a l'enseignement dans les Lycéees nationaux. Paris 1804, an XII. Chez Deterville. 8s.XII,394, opr.psk. z epoki.
Karton oprawy przetarty, na grzbiecie małe naddarcie, niewielkie ślady zawilgocenia. Na wyklejce naklejka Liceum w Montpellier. Historia naturalna, przeznaczona dla szkół, oprac. na zlecenie rządu. Tekst w formie pytań i obszernych wyjaśnień tematu. Autor (1774-1860), franc. zoolog, profesor anatomii w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej.

450,-
57. Fotografia pozycji 57DZIEJE literatury pięknej w Polsce. Cz.1-2. [Praca zb.]. Wyd.2. Kraków 1935-36. PAU. 8,s.IX,376, VII,696. PAU. Encyklopedya polska T.XXI.
W cz.2 naddarty prawy margines okładki, poza tym stan dobry, egz. nierozcięty. T.I: W.Bruchnalski-Łacińska i polska poezja w Polsce średniowiecznej, T.Sinko-Poezja nowołacińska w Polsce; Al.Brückner-Poezja polska wieku XVII; Al.Brückner-Poezja czasów saskich; I.Chrzanowski-Poezja polska za czasów Stanisława Augusta. T.II: M.Kridl-Poezja w latach 1795-1863; Al.Brückner-Poezja nowa 1864-1935; M.Szyjkowski-Dramat w Polsce; J.Krzyżanowski-Rozwój powieści w Polsce, 1: Powieść wieku XVI; R.Gubrynowicz-Rozwój powieści w Polsce, 2: Powieść epoki baroku i czasów saskich; Z.Szweykowski-Rozwój powieści w Polsce, 3: Powieść w latach 1776-1930; J.St.Bystroń-Literatura ludowa.

120,-
58. Fotografia pozycji 58Fotografia pozycji 58Fotografia pozycji 58Fotografia pozycji 58Fotografia pozycji 58Fotografia pozycji 58[DZIEKOŃSKI Tomasz] - Życie Napoleona podług najlepszych źródeł. Z rycinami na stali rytemi z oryginalnych obrazów najsławniejszych malarzy francuskich. T.1-2 W-wa 1841. S.H.Merzbach. 8,s.508, [4],460, [4], 24 staloryty, opr.sk. współczesna, skóra jasnobrązowa, na okładkach i grzbietach złocone zdobienia i napisy.
W t.1 podklejona karta tyt. i portret przy grzbiecie, w t.2 brak części karty tyt., na rycinach i części kart niewielkie zabrązowienia, pieczęcie. Biografia oprac. na podstawie dzieł wielu autorów. Ryciny wg obrazów malarzy francuskich wykonane przez rytowników niemieckich: Sichling, E.Schuler, Pinhas, A.Fleischmann, i in.

3.200,-
59. Fotografia pozycji 59Fotografia pozycji 59Fotografia pozycji 59Fotografia pozycji 59DZIESIĘCIOLECIE Polski Odrodzonej 1918 - 1928. Wyd.2. Kraków - W‑wa 1933.
Koncern Prasowy „Ilustrowany Kuryer Codzienny”. Folio, s.[2],1207, [2], bogaty materiał ilustracyjny: fotografie, mapy, portrety, ilustracje, opr.pł. oryg projektu Alfreda Żmudy: rzadki wariant oprawy wydawniczej: płótno niebieskie, złocone zdobienia i napisy na grzbiecie, na okładce godło Polski, dookoła monogramy: X i RP.
Bardzo ładny egzemplarz. Okładka, układ artystyczno-graficzny i zdobnictwo dzieła wg projektu Alfreda Żmudy. Treść: I: Geografja, historja i ustrój Polski Odrodzonej. II: Odbudowa kraju, komunikacje, uzdrowiska, letniska, turystyka. III: Oświata i nauka. IV: Literatura i sztuka. V: Ustrój społeczny. Polacy na obczyźnie. Sport. Dział kobiecy. Oświata pozaszkolna. VI: Gospodarstwo narodowe. Ze skorowidzem rzeczowym. Artykuły oryginalne, specjalnie dla tego dzieła napisane.

1.500,-
60. Fotografia pozycji 60[EHRENBERG Gustaw] - Dźwięki minionych lat (1835 i 1836). Paryż 1848 [właśc.: Kraków, druk pod Sową]. Impr.de Maistrasse et Co. 16, s.68, opr.kart.
Niewielkie ślady zawilgocenia. Pieczęcie: J.Z. Ze zbioru Jana Sas Zubrzyckiego. Wiersze, 1 wydanie. Tu m.in.: hymn ruchu ludowego „Gdy naród do boju wystąpił z orężem” z tyt.: Szlachta w roku 1831. Autor (1818-1895), poeta, publicysta, autor wierszy rewolucyjnych, działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Syn cara Ale­ksandra i Heleny Rautenstrachowej. Działał w konspiracji - agitacja wśród ludu i wykłady. Aresztowany w imieniu Mikołaja I i skazany na śmierć. Ułaskawiony w ostatniej chwili, zesłany na Syberię, gdzie spędził prawie 20 lat.

400,-
61. Fotografia pozycji 61EILE Henryk - Rok 1830. W‑wa 1930. Tow. Wyd. „Polska Zjednoczona”. 8,s.120, [2], okł.oryg.
Stan dobry. Wojsko, prasa, sprawy polityczne, oświata, nauka, literatura, sztuka, muzyka, teatr, sprawy ekonomiczne, komunikacyjne, społeczne, wynalazki, zabawy, czasy i ludzie, powstanie.

50,-
62. Fotografia pozycji 62Fotografia pozycji 62[ELKANA J.Michalina] - Zbiór wszystkich umiejętności dla młodocianego wieku niezbędnych przez Autora Nowej Metody. Po polsku i po francuzku. T.II cz.2: (Dzieje Egipcyan, Greków i Rzymian - Mitologia - Historya powszechna - Historya Polska -Historya Rossyi -Technologia). W‑wa 1847. S.H.Merzbach. Druk.S.Strąbskiego. 8,s.[3],319-701, [6], opr.kart. z epoki, z okł.oryg.
Oprawa przetarta, niewielkie ślady przybrudzenia, brak 5 litografii Tekst równoległy polski i franc. Historia Polski na s.448-627.

120,-
63. Fotografia pozycji 63ENCYKLOPEDYA Rolnicza wydawana staraniem i nakładem Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. T.1-10 [brak t.11]. W‑wa 1890-1901. Druk. K.Kowalewskiego, Gazety Rolniczej. 4,s.VIII, 867, [II],918, II,778, [4],762, [4],798, [3],834, [3],761, [1],713, XVIII, 848, 731, w tekście liczne drze­wo­ryty, tablice, opr.psk. z epoki, złocona tytulatura na grzbiecie.
Na części opraw płótno odbarwione, z plamkami, zapisem JO, na kartach tyt. pieczęcie, zapiski własnościowe. Teksty czyste bez zawilgoceń. Jest to jedyna tak obszerna encyklopedia poświęcona rolnictwu. W układzie alfabetycznym wyczerpujące artykuły ze wszystkich powiązanych z rolnictwem działów: budownictwo, gorzelnictwo i piwowarstwo, piekarnictwo, ogrodnictwo, pszczelnictwo, leśnictwo, hipologia, myślistwo, inżynieria rolnicza, medycyna, prawo rolne, wiadomości z zoologii i przyrody. Artykuły opracowali specjaliści z każdej dziedziny.

6.800,-
64. Fotografia pozycji 64FABRE Jean - Stanislas-Auguste Poniatowski et l'Europe des lumieres. Paris 1952. Soc. Éd.: Les Belles Lettres. 8,s.III,746, okł.oryg. Publications de la Faculté des Lettres de l'Univ. de Strasbourg. Fasc.116.
Stan dobry. Monografia o ostatnim królu Polski, pozytywne aspekty jego panowania, korespondencja króla z myślicielami europejskimi, wkład Polski do europejskiego życia kulturalnego w okresie oświecenia. Praca oparta na cennych dokumentach z archiwów polskich i francuskich. Z indeksem.

180,-
65. Fotografia pozycji 65FELIŃSKI Zygmunt Szczęsny - Pamiętniki Ks... arcybiskupa warszawskiego. Cz. 1-2. O roku 1822-1851, o roku 1851-1883. Wyd.2. Lwów 1911. Nakł. Księg. Zienkowicza i Chęcińskego. 8,s.XVI, 431,295, portret autora, opr.kart. w 1 wol.
Oprawa pęknieta przy grzbiecie. Pamiętniki działacza emigracyjnego (1822-1895), przyjaciela J.Słowackiego, uczestnika powstania listopadowego. Jako arcybiskup metropolita warszawski otworzył zamknięte kościoły; dla ustępstw od rządu carskiego dla szlachty i Kościoła był przeciwnikiem wszelkich ruchów konspiracyjnych i powstania styczniowego.

150,-
66. Fotografia pozycji 66Fotografia pozycji 66FRANCOEUR L[ouis] B[enjamin] - Uranographie ou traité élémentaire d'astronomie; a l'usage des personnes peu versées dans les mathématiques; accompagné de planispheres;... 5 éd. Paris 1837. Bachelier. 8,s.XIV, [2],512, 8 skł. tablic - miedzioryty, sygn.: Gravé par Adam, opr.psk. z epoki.
Na niektórych kartach rdzawe plamki. Astronomia: obszerny podręcznik zawierający wiadomości potrzebne dla dostowania w innych dziedzinach nauki: matematyce, żegludze, mechanice, etc. Na planszach rysunki geometryczno-astronomiczne. Autor (1773-1849) był franc. matematykiem.

600,-
67. Fotografia pozycji 67FRASIK Józef Andrzej - Łąkami w górę. W‑wa-Kraków 1936. Bibl. „Okolicy Poetów” t.5. 8,s.46, [1], opr.pł.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora: Drogiemu zawsze Janowi Bolesławowi Ożogowi najserdeczniej na pamiątkę ten pierwszy mój zbiór wierszy - Józef A. Frasik. W‑wa-Kraków 24.VI.1975 r. Debiut poetycki, 1 jedyne wydanie.

30,-
68. Fotografia pozycji 68GALEWSKI Alfred - Dietetyka ( wraz ze sposobami przyrządzania potraw). Podręcznik dla lekarzy, studentów i chorych. W‑wa 1933. Skł. gł. u autora. Druk. „Siła”. 8,s.73, [7: reklamy], okł.oryg.
Poluzowany, naddarty grzbiet. Całokształt dietetyki ogólnej i szczegółowej, schematy diet dla poszczególnych chorób oraz sposoby przyrządzania potraw dietetycznych.

120,-
69. Fotografia pozycji 69Fotografia pozycji 69Fotografia pozycji 69GAŁĘZOWSKI Ksawery - Traité des maladies des yeux. 3 éd. revue et augm. Paris 1888. J.B.Bailliere et fils. 8, a.XV,1030, 483 drzeworyty w tekście, okł.oryg., opr.sk. współczesna, grzbiet 5ciopolowy, złocona tytulatura.
Okładki z ubytkami, podklejone, na ostatnich kartach ślady zalania. Leczenie chorób oczu. Autor (1832-1907), polski lekarz okulista działający w Paryżu. Czynny członek Tow. Paryskiego Lekarzy Polskich. Jeden z najznakomitszych okulistów paryskich. Autor nowych metod operacyjnych, udoskonalił oftalmoskopię - przyrząd do obserwacji dna oka. Wynalazł tzw. „metodę Gałęzowskiego” - operacyjne leczenie odwarstwienia siatkówtki, która wówczas była chorobą nieuleczalną. Ogłosił kilkaset prac.

800,-
70. Fotografia pozycji 70GAWROŃSKI Franciszek Rawita - Studya i szkice historyczne. Serya I. Lwów 1903. H.Altenberg. 8,s.343, [2], opr.ppł.
Ucięty fragment marginesu karty tyt. Treść: Rzut oka na stosunki w Księstwie Warszawskim. Uposażenie rzymsko-katolickiego duchowieństwa na kresach ukrainnych. Ostatnie lata życia Sadyka Paszy. Kartki z historyi szkolnictwa pod zaborem Rosyi (gimnazyum w Niemirowie). Rodzina Hurków. Uprawa wina w Polsce. A.Mickiewicz na Wschodzie. Wycieczki histor.-archeol. po Ukrainie. Józef Oleszkiewicz. Nieznane utwory Goszczyńskiego. Liberał i polityk ze szkoły rosyjskiej (T.Bobrowski). Kilka błędów w przekładzie kroniki Nestora.

100,-
71. Fotografia pozycji 71GEMBARZEWSKI Bronisław - Wojsko Polskie. [T.1]: Księstwo Warszawskie 1807 -1814. Oprac. i rysował... Wyd.2. powiększ. W‑wa 1912. Gebethner i Wolff. Druk.W.L.Anczyca i Sp. 4,s.VI, [1],350, ilustracje w tekście, kolorowe tablice z ochronnymi bibułkami, opr.pł.oryg.
Małe peknięcie wyklejek przy grzbiecie, poza tym stan więcej niz dobry. Treść: Sztaby i ogólny ustrój wojska, Piechota, Jazda, Korpus Artyleryi i Inżynierów, Szkoły wojskowe, Administracja wojskowa, Pociągi wojskowe, Pobór, Pospolite ruszenie, Gwardya narodowa, Żandarmerya, Gwardye honorowe, Weterani, inwalidzi, oficerowie reformowani i dymisyonowani, Order wojskowy. Z wykazem nazwisk oficerów i urzędników W.Ks.Warszawskiego.

800,-
72. Fotografia pozycji 72GERMAN Juliusz - Błękitny jenerał. Wierszem baśń prawdziwa. Lwów-W‑wa-Kraków 1922. Ossol. 8,s.38, [2], portret gen. Hallera, okł. kart.oryg. proj. R[udolf] Mękicki.
Na tylnej okładce ślad zalania. Wszystkie karty w liniowym obramowaniu. 1 wydanie.

45,-
73. Fotografia pozycji 73Fotografia pozycji 73GIBBON Edward - The history of the decline and fall of the Roman Empire. With notes and a memoir, by F.A.Guizot. Illustrated edition. T. 1-2. London a. N.York (ca 1860,1870). G.Virtue. 8,s.XVI,643, portret autora, 48 tablic, 4 mapy, 1 plan, sztych. druga karta tyt. (wyd.: Lausanne), opr. psk. z epoki.
Oprawa naprawiana, współczesne wyklejki, brak 3 tablic. Oparta na źródłach historia schyłku i upadku Cesarstwa Rzymskiego, pióra historyka ang. (1737-1794). Ryciny z widokami, medalami.

600,-
74. Fotografia pozycji 74GIRAUDEAU Bonawentura - Historye i przypowieści X... i niektórych innych pisarzy. Przeł. z franc. na jezyk polski przez X. P[awła] Rzewuskiego. W‑wa 1851. Druk. XX. Missyonarzy. 8,s.XVII, [3], ,587, [4], opr.psk. z epoki.
Oprawa przetarta, pęknięcia i ubytek na grzbiecie. Podpis własn. Cztery części - 1: Giraudeau, z wiadomością o życiu i pismach autora. 2: X.Champion de Nilon. 3: Xiądz Dore T.J. 4: P.Manfredini.

120,-
75. Fotografia pozycji 75GLASSER H. - Anleitung zu stöchiometrischen Rechnungen besondert für angehende Chemiker und Pharmazeuten. Mit einem Anhange enthaltend Tabellen und Beispiele aus der praktischen Chemie. Stuttgart 1837. P.Balz'sche Buchhandlung. 8,s.133, [3].
CREUZBURG H.Ch. - Katechismus der Stöchiometrie. Entworfen von... Wien 1834. C.Gerold. 8,s.VI,93, opr.kart. z epoki.
Oprawa przetarta, niewielkie zawilgocenia. Prace pośw. stochiometrii, przeznaczone dla chemików i farmaceutów.

150,-
76. Fotografia pozycji 76GODEBSKI Cypryan (Godziemba) - Wiersz do Legiów polskich. W‑wa 1805. 8,s.VII,28, okł.kart.
Stan bardzo dobry. Pieczęcie: Gwalbert Pawlikowski. Wiersz poprzedza przedmowa w krótką wiadomością o Legiach polskich. Od s.23 idą przypisy. Rzadkie.
Autor (1765-1809), poeta, prozaik, pułkownik Wojska Polskiego, członek Tow.Przyj. Nauk. w Warszawie, wolnomularz. Zapoczątkował ruch literacki zwiazany z walką wyzwoleńczą, stworzył „ideał żołnierza-poety”. Redagował we Włoszech pismo legionowe „Dekada Legionowa”.

150,-
77. Fotografia pozycji 77Fotografia pozycji 77Fotografia pozycji 77Fotografia pozycji 77Fotografia pozycji 77Fotografia pozycji 77Fotografia pozycji 77Fotografia pozycji 77GOETHE Johann Wolfgang, Liezen Mayer Alexander - Faust. Eine Tragödie von... Erster Theil. Illustrirt in 50 Cartons von Alexander Liezen Mayer. Mit Ornamenten von Rudolf Seitz. Ausgeführt in 13 Stahl - und Kupferstichen von J.Bankel, J.F.Deininger, G.Goldberg, E.Forberg, Fr.Ludy. Die Cartons auf Holz gezeichnet von W.Recht. Holzschnitte von W.Hecht's Xylographischen Institut. Gedruckt bei Gebrüder Kröner in Stuttgart. München & New York 1876. Stroefer & Kirchner. Folio, s.158, [1], 50 rycin - w tym 13 stalorytów na oddz,. tablicach z ochronnymi bibułkami, winiety, inicjały, ekskluzywna oprawa sk. z epoki sygn. naklejką: J.R.Herzog Buchbinderei Leipzig: skóra brązowa, na okładce tłoczone zdobienia w formie roślinnej, pośrodku na tablicy tytuł, brzegi kart złocone.
Oprawa lekko otarta, niewielkie ślady zawilgocenia. Tekst w 2 kolumnach w drzeworytowych ramkach. Al.Liezen-Mayer 1839-11898), austr.-niem. malarz. Malował portrety, ilustrował dzieła klasyków m.in. Szekspira, Goethego, Schillera.

2.500,-
78. Fotografia pozycji 78GOMBROWICZ Witold - Dziennik (1953 - 1956). Paryż 1957. Inst. Literacki. 8,s.337, [3], okł.oryg. Biblioteka „Kultury” T.XXI.
Mały ubytek na grzbiecie. 1 wydanie. Obejmuje teksty drukowane w „Kulturze”, uzupełnione fragmentami dotąd nieogłoszonymi.

80,-
79. Fotografia pozycji 79GOMBROWICZ Witold - Dziennik (1957-1961). Paryż 1962. Inst. Literacki. 8,s.274, [2], okł.oryg. Biblioteka „Kultury” T.LXXXI.
Stan bardzo dobry. 1 wydanie.

80,-
80. Fotografia pozycji 80GOMBROWICZ Witold - Kosmos. Paryż 1970. Inst. Literacki. 8,s.159, okł.oryg. Dzieła zebrane t.IV. Biblioteka „Kultury” T.191.
Stan bardzo dobry. Ostatnia powieść Gombrowicza jest kwintesencją jego poglądów na życie i sztukę. Została uhonorowana międzynarodową nagrodą Prix Formentor.

120,-
81. Fotografia pozycji 81GOMBROWICZ Witold - Pornografia. Paryż 1970. Inst. Literacki. 8,s.163, okł.oryg. Dzieła zebrane t.III. Biblioteka „Kultury” T.189.
Stan bardzo dobry. Relacja z wydarzen, które miały miejsce w dworku w wymyślonej Polsce w latach wojennych. Fikcja łącząca się z elementamii biografii autora.

120,-
82. Fotografia pozycji 82GOMBROWICZ Witold - Teatr. Paryż 1971. Ibnst. Literacki. 8,s.221, okł.oryg. Dzieła zebrane T.V. Biblioteka „Kultury” T.204.
Stan bardzo dobry. Zawartość: Iwona córka Burgunda, Ślub, Operetka. Na końcu pełny wykaz wydawnictw „Biblioteki Kultury”.

120,-
83. Fotografia pozycji 83GÓRSKI Konstanty - Wojna 1792 roku. Kraków 1917. Centr. Biuro Wyd. N.K.N. Czc. Druk. Ludowej. 16, s.117, mapka. Biblioteczka Legionisty T.IX i X.
Pieczęć, mapka naddarta. Mapkę rys. J.Mędrzycki.
SCHNÜR-Pepłowski Stanisław - Kościuszkowskie czasy. (Szkice i obrazki). T.1-2. Złoczów [1895]. W.Zukerkandl. 16, s.113,148.
KRYCZYŃSKI Władysław - Zamek w Podhorcach. Złoczów [1894]. W.Zukerkandl. 16, s.90, 3 ilustracje.
Dzieje i opis zamku. Oprawa kart. w 1 wol.

75,-
84. Fotografia pozycji 84GRABSKI Stanisław - Rewolucja. Studjum społeczno-psychologiczne. W‑wa 1921. Perzyński, Niklewicz i Sp. 8,s.166, [1], opr.ppł.
Oprawa nieco otarta, poza tym stan dobry. Porównanie dwóch wielkich rewolucji: wielkiej rewolucji francuskiej i rewolucji rosyjskiej, podobieństwa, różnice, wnioski. Rewolucja a ewolucja. Typ „Wielkiej rewolucji”, jej przebieg, przyczyny i skutki. Analiza dokonana przez profesora uniwersyteckiego (1871-1949), ekonomistę, publicystę, polityka narodowej demokracji.

75,-
85. Fotografia pozycji 85GRAND-Maison [Thomas Auguste Le Roy] de - Mała woyna czyli opis służby letkich pułków w czasie woyny, przez P.Kapitana... za zleceniem W.P. Podpułkownika Jazdy ochotników Flandryi, a przez W.Pułkownika [Dominika] Dziewanowskiego na polski język przetłumaczona. Cz. 1-2. W‑wa 1812. Druk. W.Dąbrowskiego. 16d, s.275, opr.ppł. z epoki.
Stan bardzo dobry. Pieczęć: Biblioteka Fundacyi W.Hr.Baworowskiego. Na początku wstęp tłumacza: Do moiei Oyczyzny !, dalej Dziewanowski pułkownik do Officerów szóstego Pułku Jazdy Polskiey.
D.Dziewanowski (1759-1827), adiutant ks. J.Poniatowskiego, gen. brygady Armii Księstwa Warszawskiego. Walczył w kampaniach napoleońskich.

600,-
86. Fotografia pozycji 86Fotografia pozycji 86Fotografia pozycji 86Fotografia pozycji 86Fotografia pozycji 86Fotografia pozycji 86Fotografia pozycji 86Fotografia pozycji 86GRANDVILLE J[ean] J[gnace], Méry [Joseph], Comte Foelix - Les étoiles, derniere feerie par J.J.Grandvile, texte par Mery; Les étoiles. Astronomie de dames par le Cte Foelix. P.1-2. Paris [1849]. G.de Gonet. 4,s.XVI,252,186, staloryty: ilustrowane 2 karty tyt, 12 ilustracji na tablicach, portret J.J.Grandville'a, opr.ozdobna: płótno współczesne, naklejone oryg. pł. ozdobne okładki i grzbiet z epoki: płótno z marokańskimi złoconymi ozdobami na brzegach, pośrodku wizerunek jednej z gwiazd i tytuł, brzegi kart złocone.
Ładny egzemplarz. 1 wydanie. Gwiazdy [Panie] - ostatnia praca wybitnego artysty J.Grandville'a. Dzieło opublikowane pośmiertnie. Piękne fantazyjne kompozycje tej „ostatniej bajki”, delikatnie zabarwione, są pomnikiem Grandville'a. Portret wg artysty autorstwa Geoffreya Charlesa ręcznie grawerowany.
Grandville [pseud.], właśc. nazw. Jean Ignace Isidore Gérad (1803-1847), wybitny artysta franc. grafik, karykaturzysta, ilustrator.

1.500,-
87. Fotografia pozycji 87GRUŠEVSKIJ Michaił wyd. - Opisy korolivščin v ruskich ziemljach XVI viku. Vid. pod red.... T.IV. Ljustracija 1570 g. U Lvovi 1903. Nauk. Tov. im. Ševčenka. 8,s.32,362, [1], opr.ppł. Žerela do istorii Ukraini - Rusi. T.VII.
Stan bardzo dobry. Podpis. Królewszczyzny ziem: Capitaneatus Crasnostaviensis, Chelmensis, Lubomliensis, Ratnensis, Hrodlensis, Chmielniczensis, Kamenecensis, Trembowliensis, Sniatinensis, Colomiensis, Halicensis, Rohatinensis, Scalensis, Sthryensis, Leopoliensis, Drohobicensis, Grodecensis, Camionacensis, Socaliensis, Zamech, Lubaczoviensis, Thisoviecensis, Graboviecensis, Hruboschoviensis, Zuppa Solska, Drogobička Zupa. Z indeksem.
M.Gruševskij (1866 w Chełmie - 1934), ukraiński historyk i polityk, Przewodniczący Ukr. Centr. Rady, przewodniczący Tow. Nauk. im. Szewczenki we Lwowie, wolnomularz. Zapoczątkował publikację monumentalnego dziesięciotomowego dzieła „Historia Ukrainy - Rusi” 1898-1937.

180,-
88. Fotografia pozycji 88HAIMAN Mieczysław - Polacy w walce o niepodległość Ameryki. Szkice historyczne. Chicago, Ill. 1931. Pol. Katolicka Sp. Wyd. 8,s.339, [12], okł.oryg.
Podkl. pł. grzbiet. Podkreślenia oł. w tekście. Zaw.: Polacy w armji kontynentalnej i milicji, Polski żeglarz w wojnie rewolucyjnej [Feliks Miklaszewicz], Polacy w legjonie „polskiego duczka” (księcia de Lauzun), Konfederat barski pionierem stanu Tennessee (Cezary August Jerzy Elholm), Historja legjonu Pułaskiego, Polak dostawcą rewolucyjnej floty amer. [Samuel Hrabowski], Polscy lojaliści, Zaborcy Polski wobec rewolucji ameryk., Kajetan Węgierski w Ameryce, Niemcewicz w Ameryce.

120,-
89. Fotografia pozycji 89HALECKI Oskar - Dzieje Unii Jagiellońskiej. T.1-2. Kraków 1919-20. A.U. 8,s.XVI,482, V,385, opr.ppł. w 1 wol.
Stan dobry. Podpis. T.1: W wiekach średnich. T.2: W XVI wieku. Z indeksem osób i miejscowości.

300,-
90. Fotografia pozycji 90[HANSEN] - Audiatur et altera pars. Leipzig 1831. F.A.Brockhaus. 8,s.81, opr. pperg. współczesna.
Na kartach ślady zalania, zawilgocenia. Pieczęć. Łac.: należy wysłuchać drugiej strony - zasada w prawie rzymskim [zakaz wydawania wyroku bez wysłuchania wszystkich argumentów].

250,-
91. Fotografia pozycji 91Fotografia pozycji 91HARASYMOWICZ Jerzy - Ubrana tylko w trawy połonin. Kraków 1988. WL. 8,s.78, [1], okł.oryg., obwoluta.
Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora. Wiersze, 1 wydanie.

40,-
92. Fotografia pozycji 92HARTLEB Kazimierz - Piotr Gamrat w świetle nieznanego życiorysu. Lwów 1938. Tow.Naukowe. 8,s.188, [2],8 ilustracji w tekście, okł.oryg. Archiwum Tow. Naukowego we Lwowie. Dział II. T.XXI. Z.2.
Przybrudzona, naddarta okładka. Monografia pośw. arcybiskupowi gnieźnieńskiemu i prymasowi Polski (1487-1545). Z indeksem.

80,-
93. Fotografia pozycji 93HERBERT Zbigniew - Wieczór poetycki 25 maja 1998 roku Teatr Narodowy. 8,s.[30], portret poety ,6 portretów artystów,2 faksymile rkp., okł.oryg.
Stan bardzo dobry. Ostatni wieczór poetycki Zb.Herberta, ciężko chory poeta nie był na nim obecny. W pierwszej części wiersze sześciu poetów polskich: Kochanowskiego, Karpińskiego, Słowackiego, Norwida, Gajcego i Baczyńskiego, czytane przez aktorów. Tym poetom poświęcił Herbert specjalnie napisany komentarz. Jego własne utwory czytane w drugiej kolejności.

80,-
94. Fotografia pozycji 94Fotografia pozycji 94HEVELIUS J[ohannes], PRINCE Leeson C[harles] - The Illustrated Account Given by Hevelius in his „Machina Celestis” of the method of mounting his telescopes and erecting as observatory. Reprinted from an Original Copy, with some Remarks by C.Leeson Prince. Sussex 1882. Printed at the”Sussex Advertisse”. 8,s.80, 2 portrety, 8 tablic, ilustracje w tekście, opr.pł.oryg.
Nieznaczne ślady zawilgocenia. Podpis. Relacja o metodzie monatżu teleskopów i budowy obserwatorium podana przez Heweliusza w jego „Machina Celestis”. Na ilustracjach proces montażu teleskopów. Portrety: Heweliusz i Petrus Gassendus.
Rzadkie. Ch.Leeson Prince (1821-1899) był członkiem Król. Kolegium Chirurgów i Król. Organizacji Astronomicznej.

750,-
95. Fotografia pozycji 95Fotografia pozycji 95Fotografia pozycji 95Fotografia pozycji 95Fotografia pozycji 95Fotografia pozycji 95A HISTORY of political and religious persecutions: from the earliest days of the Christian Church. By Fernando Garrido and C.B. Cayley. [Vol.II]. Illustrated with steel and tinted engravings.
A HISTORY of political and religious persecutionis. Including an account of the Turkish Atrocities in Bulgaria, etc. by J[ames] Ewing Ritchie. Illustrated with steal and tinted engravings. [Vol.I]. Z okł.oryg.
London: The London Printing and Publishing Co. Ltd. [1876-1879]. 8,s.[2], XCVI,858, IV, [2],912, 44 ryciny na tablicach. Opr. psk. z epoki., złocone zdobienia i tytulatura.
Oprawa lekko otarta, poza tym stan dobry. Historia prześladowań politycznych i religijnych od Kościoła chrześcijańskiego, we wszystkich krajach Europy. Prześladowania masonów, kwakrów, iluminatów, chrześcijan, anabaptystów; inkwizycja we wszystkich krajach.
F.Garrido (1821-1883), hiszp. rewolucjonista, propagator socjalizmu w XIX w.; J.Ewing Ritchie (1820-1898), ang. pisarz i dziennikarz, autor książek podróżniczych i biografii.

2.000,-
96. Fotografia pozycji 96HOENE-Wroński [Józef Maria] - Filozofja pedagogji. (Reforma absolutna wiedzy ludzkiej T.II, strona 572-594 i 543-548). Przeł. z franc. i wstępem opatrzył Józef Jankowski. Lwów-W‑wa 1922. Książnica Polska TNSW. 8,s.XI,46, okł.oryg., opr.ppł. Prace Intytutu Mesjanicznego.
Stan bardzo dobry. S.VII-XI oprawione przed kartą tyt.

45,-
97. Fotografia pozycji 97HOENE-Wroński Józef Maria - Geneza filozofii absolutnej. Z franc. przeł. Czesław Jastrzębiec-Kozłowski. Przedmowę napisał Jerzy Braun. Poznań 1937. Jan Jachowski. 8,s.XXIV,335, opr.pł. Prace Tow. Hoene-Wrońskiego.
Stan dobry. „Wykład historyczno-genetyczny postępów myśli ludzkiej, ukazując, jak rozwój ten zbliżał filozofię siłą rzeczy do pojęcia prawdy absolutu”.

80,-
98. Fotografia pozycji 98HOENE-Wroński - Loi téléologique du hasard. Réimpression de trois pieces rarissimes (1833), précédée d'une autobiographie et d'un inventaire de l'oeuvre. Paris 1890. Gauthier-Villars et Fils. 16d, s.85, [1], opr.ppł.
Stan dobry. Prawo teologiczne przypadku. Przed tekstem autobiografia i wykaz dzieł.

50,-
99. Fotografia pozycji 99HOLLEMAN A[rnold] F[rederik] - Podręcznik chemii nieorganicznej. Z trzeciego wyd. niem. przeł. K.Jabłczyński. W‑wa 1907. Skł.gł. w księg. E.Wende i S-ka. Druk. Rubieszewskiego i Wrotnowskiego. 8,s.392, [1], 79 rycin w tekście, opr.psk. z epoki.
Stan bardzo dobry. Z indeksem. Autor (1859-1953), holend. prof. chemii na Uniwersytecie w Grenindze.

260,-
100. Fotografia pozycji 100HOMER - Odysseja Homerowska ku czci Ulisa Laertowicza z Itaki w śpiewach dwudziestu czterech. Przekładania Jacka Idziego Przybylskiego... Druga połowa Odyssei Ulis w domu... Pamiątki dziejów bochatyrskich (!) z wieku grayskotroskiego Tom V. Kraków 1815. Druk.Greblowska. Nakł. Przełożyciela-Wydawcy. 16d, s.321, [2], winiety w tekście, opr.psk. z epoki.
Oprawa przetarta, brak miedziorytu, małe zaplamienie kilkunastu brzegów kart. Pieczęcie: Biblioteka Polska w Rumunii. Odyssei śpiew XIII-XXIV.

100,-
101. Fotografia pozycji 101Fotografia pozycji 101Fotografia pozycji 101Fotografia pozycji 101Fotografia pozycji 101HOUSSAYE Henry - 1814. 49. éd. revue et augm. Paris 1905. Perrin et Cie. 16d, s.VIII,653, mapa rys. autora, ryt. Erhard Freres.
HOUSSAYE Henry - 1815. T.1-3. 49 éd. i 24 éd. revue et augm. Paris 1905. Perrin et Cie. 16d, s.II,642,512,601, 2 mapy ryt. Erhard, portret autora.
Wszystkie tomy w jednolitej oprawie psk. z epoki: sk. na grzbietach czerwona, złocona tytulatura i zdobienia, karton marmoryzowany. Ładny egzemplarz. Historia działań militarnych Napoleona [komplet]. Monumentalna praca oparta na wszystkich ówcześnie dostępnych źródłach, zawiera obfity materiał krytyczny. Cieszyła się dużym uznaniem, wielokrotnie wznawiana. Rok 1814: historia kampanii farncuskiej. Rok 1815: cz.1: pierwsze przywrócenie, powrót z Elby i Sto Dni; cz.2: Waterloo; cz.III: abdykacja i Biały Terror. Autor (1848-1911), franc. historyk, dziennikarz, członek Acad. Francaise. Początkowo zajmował się historią starożytną, następnie militarną historią Napoleona.

400,-
102. Fotografia pozycji 102HUBERT Leopold - Pamiętniki historyczne, wydał... T.II. W‑wa 1861. Nakł. i druk. J.Jaworskiego. 8,s.[4],351, [1], opr.ppł.
Stan dobry. Tom drugi zawiera: Punkta od wojska podane na sejmie 1622 r. Pokwitowanie Jana Kaz. Krasińskiego podsk. w.k. 1662 r. Instrukcja posłom od wojska na sejm wysłanym i t.d. 1666 r. Zatargi z Turcyą i poselstwo Hier. Radziejowskiego 1667 r. Adam Tarło wojew. lubelski. O zamiarach uspławnienia rzek za St. Augusta. O sądzie konfederacyi gener. 1773-1775. Regulamin przepisany regimentom kawaleryi. Autor (ur.1832) historyk, bibliotekarz, urzędnik Archiwum Gł. Akt Dawnych, kustosz w Bibliotece Ordynacji Zamojskiej, autor haseł do encyklopedii Orgelbranda.

80,-
103. Fotografia pozycji 103INSTRUKCJE gospodarcze dla dóbr magnackich i szlacheckich z XVII-XIX wieku. T.2. Wyd.: Bohdan Baranowski, Julian Bartyś i Tadeusz Sobczak. Wrocław 1963. Ossol. 8,s.XLV,499, okł.oryg. IHKM PAN. Źródła do historii kultury materialnej, pod red.A.Wolffa.
Stan bardzo dobry. egz. nierozcięty. Obszerny materiał uzupełniający do historii polskich rodów szlacheckich.

50,-
104. Fotografia pozycji 104JABŁONOWSKI Aleksander - Historya Rusi Południowej do upadku Rzeczypospolitej Polskiej. Kraków 1912. A.U. 8,s.XV,366, opr.ppł.
Oprawa pęknieta przy grzbiecie, poza tym stan dobry. Historia „Ziem Ruskich” Rzeczypospolitej. Z przedmową St.Smolki.

120,-
105. Fotografia pozycji 105Fotografia pozycji 105JACHOWICZ Stanisław - Sto nowych powiastek dla dzieci z dodaniem wierszyków moralnych. Wyd.2. W‑wa 1855. Druk. J.Jaworskiego. 16d, s.XII,175, [7], opr. psk. współczesna, narożniki i 5ciopolowy grzbiet z brązowej skóry, złocona tytulatura i zdobienia, brzegi kart barwione.
Stan dobry. Treść: O użyciu tych powiastek. Cz. 1-2: Powiastki oryginalne. Wiersze różne moralne.

360,-
106. Fotografia pozycji 106[JAHRESBERICHT] KÖNIGLICHES Gymnasium zu Rössel. Jahresbericht für 1889/90 ersatttet von dem Direktor Robert Buchholz. Rössel, W.B.Kruttke. 4,s.18, XXIV, opr.psk. współczesna.
Stan bardzo dobry. Sprawozdanie gimnazjum w Reszel za rok 1889/90. Zaw.: Bedenken über die Führung der Handlung in Lessings Lustspiele Minna von Barnhelm. 1 Tl.: Die Exposition und die Haupthandlung.

100,-
107. Fotografia pozycji 107JAHRESBERICHT über das Königliche Katholische Gymnasium zu Rössel vom Schuljahre 1872-73, mit welchem zu der öffentlichen Prüfung am 1. August und zu den Schulssfeierlichkeiten am 2. August 1873 ergebnist einladet der Director des Gymnasiums Dr. Joseph Frey. Rössel 1873. F.Kruttke. 4,s.30, opr.ppł. współczesna.
Stan bardzo dobry. Pieczeć Sprawozdanie Katolickiego Gimnazjum w Reszel. Zawiera: Adnotationes ad M.Tulli Ciceronis epistolas i sprawy urzędowe szkolne.

120,-
108. Fotografia pozycji 108JANKOWSKI Mieczysław - Kwiaciarstwo gruntowe. (Wyd.2 przerobione z dzieła: „Kwiaty w ogrodzie”). W‑wa 1924. Księg. Roln. 8,s.224, 127 rycin w tekście, opr.ppł. Encyklopedja gospodarstwa wiejskiego Nr 65-67.
Oprawa lekko otarta.

150,-
109. Fotografia pozycji 109Fotografia pozycji 109Fotografia pozycji 109[JARZYNA Stanisław] - Księga złotych myśli, zdań i maksym. Z różnych źródeł zebrał, według treści w alfabetycznym porządku ułożył i wydał Ks.S.J. T.1-2. Kraków 1899. Nakł.aut. Druk W.L.Anczyca i Sp. 8,s.VIII,621, [2],629, [629], opr.psk. współczesna, narożniki i 5ciopolowe grzbiety z brązowej skóry, złocona tytulatura i zdobienia, brzegi kart barwione.
Stan bardzo dobry. Myśli, sentencje, maksymy wybrane z Pisma św.: ojców Kościoła i świeckich pisarzy polskich i obcych, zdań filozofów Wschodu, greckich i rzymskich.

700,-
110. Fotografia pozycji 110JEŁOWICKI Alexander - Mowa pogrzebowa na cześć X. A.Czartoryskiego (14 Stycznia 1770 + 15 Lipca 1861) miana w Paryżu na uroczystem nabożeństwie żałobnem w kościele Wniebowzięcia (De l'Assomption) dnia 29 lipca 1861 roku. Paryż 1861. Xięg. J.Lecoffre et Cie. Druk. L.Martinet. 8,s.23, portret sygn. L.Massard sc., okł.oryg.
Stan dobry.

190,-
111. Fotografia pozycji 111[JERWICZOWA Stefania] Jerwicz [nazw. Stefania Salzmanowa] - Wira Horecka. (Dzieje jednego życia). W‑wa 1912. Wyd. „Bluszczu”. 8,s.348, okł.oryg., opr. współczesna.
Stan bardzo dobry. Powieść odznaczona na konkursie Bluszczu.

60,-
112. Fotografia pozycji 112JESKE-Choiński Teodor - Dekadentyzm. Wyd. nowe popr. i uzup. W‑wa 1905. Skł. gł. w księg. Gebethnera i Wolffa. 8,s.204, [1], okł.oryg., opr.pł.ozdobna. Bibl. Dzieł Chrześcijańskich.
Stan bardzo dobry. Tu m.in: Dekadentyzm polski - Stanisław Przybyszewski.

60,-
113. Fotografia pozycji 113JESKE-Choiński Teodor - Pozytywizm w nauce i literaturze. W‑wa 1908. Skł. gł. w księg. Gebethnera i Wolffa. 8,s.258, [1], okł.oryg., opr.pł. ozdobna. Bibl. Dzieł. Chrześcijańskich.
Stan bardzo dobry.

60,-
114. Fotografia pozycji 114JESKE-Choiński Teodor - Psychologia rewolucyi francuskiej. W‑wa 1906. Skł. gł. w księg. Gebethnera i Wolffa. Wyd. Bibl. Dzieł Chrześcijańskich. 8,s.153, [1], okł.oryg., opr.pł. ozdobna.
Stan bardzo dobry.

60,-
115. Fotografia pozycji 115KALENDARZ Gospodarski na rok 1939. R.XXXI. Pod red. Wacława Tarkowskiego. W‑wa 1939. Centr. Tow. Organizacyj i Kółek Rolniczych. 8,s.XVIII, [4],400, ilustracje, okł.oryg.
Stan dobry. Treść: kalendarium, nowoczesne zasady gospodarowania, nauka w służbie praktyki rolniczej, chwasty, informacje i wskazóki podręczne, wkładki reklamowe.

100,-
116. Fotografia pozycji 116Fotografia pozycji 116Fotografia pozycji 116KALENDARZ ilustrowany Słowa Polskiego na rok zwyczajny 1901. Lwów 1901. Druk. i nakł. „Słowa Polskiego”. 8,s.338, [36: reklamy], ilustracje, opr.pł.oryg.
Kilka kart naddartych. Treść: kalendarium, Dział gospodarczy, dział finansowo-handlowy, historia, geografia, statystyka, przewodnik po Krakowie, po Lwowie, wykaz alfabetyczny ulic, dróg, placów, ogrodów, cmentarzy,... wykaz realności wg alfabetycznego porządu ulic i placów, dział kolejowy, przegląd roku ubiegłego, chronologiczny spis wypadków w roku ubiegłym.

100,-
117. Fotografia pozycji 117Fotografia pozycji 117KALENDER. Münchener Kalender für das Jahr 1896. München. 4, kart 16, ilustracje.
Seria kalendarzy wydrukowanych przez G.J.Manza. Zaprojektowane przez słynnego niem. artystę Otto Huppa i wydane przez Zentralverein für Kirchenbau. Wychodziły od 1885-1936 r. Pierwsze kalendarze pokazują ogólne informacje na temat roku, znaki zodiaku, herby państw niem. i ważnych rodzin szlacheckich. Na końcu kalendarza dodano dane genealogiczne dotyczące rodzin, napisane przez Gustava A., Seylera.

80,-
118. Fotografia pozycji 118Fotografia pozycji 118- Münchener Kalender für das Jahr 1897.

80,.-
119. Fotografia pozycji 119Fotografia pozycji 119- Münchener Kalender für das Jahr 1898.

80,.-
120. Fotografia pozycji 120Fotografia pozycji 120- Münchener Kalender für das Jahr 1899.

80,.-
121. Fotografia pozycji 121Fotografia pozycji 121- Münchener Kalender für das Jahr 1900.

80,.-
122. Fotografia pozycji 122Fotografia pozycji 122KALINKA Waleryan - Ostatnie lata panowania Stanisława Augusta. Cz.1-2. Wyd.2. Kraków 1891. Księg. Sp. Wyd. 8,s.323, [1],418, [1], opr.ppł. Dzieła T.I i II.
Wyklejki podklejone przy grzbiecie. Cz.2 z podtytułem: Dokumenta do historyi drugiego i trzeciego podziału.

150,-
123. Fotografia pozycji 123Fotografia pozycji 123Fotografia pozycji 123Fotografia pozycji 123[KALISZEWSKI Adam Piotr (1725-1767, pijar, imię zakonne: Celestyn)] - Zebranie słów których zażywamy do wyrażenia tych rzeczy, które się na świecie znayduią. Dla pożytku młodzieży. Recueil des mots... Sammlung der Wörter.... Collectio vocum... T.I. W‑wa 1804. Druk. Xięży Piarów. 16d, s.589 opr.psk. z epoki.
Oprawa przetarta, na części kart ślady zalania. Na karcie przedtyt.: Nomenclator czterech języków: polskiego, francuskiego, niemieckiego y łacińskiego. Tom pierwszy. Rzadkie.

300,-
124. Fotografia pozycji 124KAŁWA Piotr - Działalność kościelna Katarzyny Wapowskiej w Ziemi Sanockiej, napisał X.... Lwów 1931. I Zw. Druk. 4,s.56, okł.oryg.
Podklejony grzbiet. Podpis. Odbitka z Księgi pamiątkowej ku czci Prof. Wł. Abrahama. K.Wapowska (1530-1596), kasztelanka, fundatorka Kolegium Jezuickiego w Lublinie, kościoła w Dynowie i Hyżnem.

75,-
125. Fotografia pozycji 125KASPROWICZ Jan - Moja pieśń wieczorna. Poezye. Lwów-W‑wa 1902. Księg. Pol. B.Połonieckiego. 8,s.131, portret autora: fotograwiura.
- Salve Regina. Hymn św. Franciszka z Assyżu. Judasz. Marya Egipcjanka. Poezye. Lwów-W‑wa 1902. Księg. Pol. B.Połonieckiego. s.84, oprawa ppł. w 1 wol.
Stan więcej niż dobry. 1 wydania.

80,-
126. Fotografia pozycji 126KELERA Józef - Poezja Jakuba Jasińskiego. Zarys monograficzny. Wrocław 1952. Ossol. 8,s.157, [3], portret, okł.oryg. IBL. Studia historyczno-literackie T.XI.
Stan dobry. W dodatku: utwory J.Jasińskiego: Do Boga-wiersz, satyry: Kwestarz i Qui pro quo, fragment poematu Ciańcia. Z przypisami i spisem nazwisk.

50,-
127. Fotografia pozycji 127KERN Ludwik Jerzy - Tu są bajki. Kraków 1953. WL. 8,s.131, [3], ilustracje, okł.oryg.
Stan dobry. Wierszem, 1 wydanie. Okładka i ilustracje Daniel Mróz.

40,-
128. Fotografia pozycji 128KŁOS Józef - Mowa żałobna wygłoszona na pogrzebie ś.p. Heleny z Bobińskich Cichowiczowej dnia 20 września 1929 w kaplicy św. Józefa w Poznaniu. Poznań 1929. Nakł. rodziny. Druk. św. Wojciecha. 8,s.16, portret, okł.oryg.
Stan dobry. Dołączony druczek z podziękowaniem za okazane współczucie. H.Cichowiczowa (1860-1929), współzałożycielka Tow. Ludoznawczego i Muzeum Ludoznawczego w Poznaniu, działaczka społeczno-kulturalna.

90,-
129. Fotografia pozycji 129[KOŁŁATAJ Hugo] - Uwagi nad teraźnieyszem położeniem tey części Ziemi Polskiey, którą od Pokoiu Tylżyckiego, zaczęto zwać Xięstwem Warszawskim. Nil Desperandum ! Lipsk [W‑wa] 1808 [9 marca 1809]. [U Wiktora Dąbrowskiego]. 16d, s.222, opr.pł., złocenia na grzbiecie.
Zapiska i małe zaplamienie na karcie tyt. Treść: Wstęp, W jakim stanie znalazło się Xięstwo Warszawskie po traktacie Tylżyckim ?, Co sądza obcy i nasi krytycy o Xięstwie Warszawskim?, Jakie przyczyny znagliły Wielkiego Napoleona do odmiany polityki w Europie i wprowadzenia nowego układu?, Jaki zdaie się bydź ten nowy układ i na jakich gruntuie się zasadach?, Jakie powody skłonić mogły Wielkiego Napoleona do utworzenia Xięstwa Warszwskiego ?, Jak dobroczynne dla narodu polskiego okazał widoki Napoleon w utworzeniu Xięstwa Warszawskiego, Uwagi nad złośliwemi zarzutami stronników nieprzyjaznych naszemu dobru sąsiadów, Słów kilka do Obywateli Xsięstwa Warszawskiego.

1.000,-
130. Fotografia pozycji 130KOMARZEWSKI [Jan Chrzciciel] - Coup-d'oeil rapide sur la causes réelles de la décadence de la Pologne; par... ancien lieutenant-général des armées du roi et de la République de Pologne,... Paris 1807. B.Pottier. 8,s.268, [1], broszura.
Brak 1 ryciny, poza tym stan dobry. Rzut oka na temat prawdziwych przyczyn upadku Polski. Praca apologetyczna, mająca na celu rehabilitację Stanisława Augusta, wysławiająca zamierzenia i osiągnięcia polityczne króla.
Autor (1744-1810), mineralog, gen. lejtnant, szef kancelarii wojskowej Stanisława Augusta Poniatowskiego, mason, kawaler Orderu Orła Białego.

350,-
131. Fotografia pozycji 131KONARSKI Szymon - Dziennik z lat 1831-1834. Przyg. do druku Bolesław Łopuszański i Antoni Smirnow. Wrocław-W‑wa-Kraków 1973. Ossol. 8,s.XXIV,360, [1], okł.oryg. PAN Materiały Komisji Nauk Historycznych Nr 23.
Stan bardzo dobry. Z indeksem.

50,-
132. Fotografia pozycji 132KONWICKI Tadeusz - Mała Apokalipsa. Kwiecień 1979. Zapis 10. W‑wa 1979. Nowa. 8,s.147, okł.oryg.
Stan dobry. Powielone. Najsłynniejsza powieść T.Konwickiego - obraz gospodarczego, politycznego i obyczajo­wego rozkładu PRL w końcu dekady Gierkowskiej, także rozrachunek z PRL-owską opozycją.

100,-
133. Fotografia pozycji 133Fotografia pozycji 133KORSAK Julian - Poezije. St.Petersburg 1830. Nakł. aut. Druk. Karola Kraya. 16d, s.X, [1],356, winieta tyt., finaliki, okł.oryg., opr. z epoki.
Brak sk. grzbietu oprawy. Pieczęć: Gwalbert Pawlikowski. Pierwszy tomik poezji J.Korsaka (1806-1855), poety, tłumacza, przedstawiciela romantyzmu. W okresie studiów w Wilnie zaprzyjaźnionego z A.Mickiewiczem i A.E.Odyńcem. Tworzył liryki, powieści poetyckie. Jego poezję uznaje sie za naśladowanie A.Mickiewicza. Jest autorem pierwszego pełnego tłumaczenia na j.polski Boskiej Komedii Dantego. Prezentowany tomik dedykowany: A. Edwardowi Odyńcowi na pamiątkę kilku lat młodości szczęśliwie spędzonych. Zawiera: Liryki, Elegije, Wiersze różne, Anakreontyki, Listy (tu m.in.: Do A.Mickiewicza w dzień jego imienin, Do E.Odyńca, Do Al.Chodźki), Z lorda Bajrona, Z Horacjusza. Rzadkie.

220,-
134. Fotografia pozycji 134Fotografia pozycji 134KORZENIOWSKI M. - Nowy sekretarz powszechny czyli książka podręczna dla osób każdego stanu zawierająca: wybór wzorowych listów we wszelkich stosunkach i okolicznościach życia, wybranych z dzieł najnowszych autorów, wraz z uwagami o listach, tudzież o sposobie pisania samemu w różnych materyach; wzory przedstawień do władz rządowych, wekslów, obligów, kontraktów, cessyi, testamentów.... przez... Nowa edycya przejrzana, dopełniona i powiększona listami... przez X.Osińskiego. Wrocław 1843. Z.Schletter. Druk. G.Fritziana. 8,s.VIII,319, opr.psk. współczesna, grzbiet 6ciopolowy, złocona tytulatura, karton marmoryzowany, brzegi kart barwione.
Ślady zalania, liczne slady po zakreśleniach ołówkiem, zapiski, brak s.IX-XII.

380,-
135. Fotografia pozycji 135KOŚCIAŁKOWSKI Stanisław - Historyka. Wstęp do studiów historycznych. Londyn 1954. 8,s.168, okł.oryg, opr.pł. Polski Uniwersytet na Obczyźnie.
Stan bardzo dobry. Streszczenie i uzupełnienie wykładów autora, które miał na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w latach 1952/53.

60,-
136. Fotografia pozycji 136KOŚCIŃSKI Konstanty - Polskie ordynacye i związki rodzinne z szczególnem uwzględnieniem ordynacyi książąt Sułkowskich. Opisał... Poznań 1906. Nakł. aut. Druk. Dziennika Pozn. 8,s.57, okł.oryg.
Podklejony grzbiet okładki. Podpis.

120,-
137. Fotografia pozycji 137Fotografia pozycji 137Fotografia pozycji 137KOZŁOWSKI Karol - Wojsko polskie z roku 1830/31 przedstawione w 16 obrazach z dodaniem krótkiej historyi wojskowości polskiej. Wyd.2. Poznań 1908. Nakł. wyd. Czc. druk. Dziennika Pozn. 4,s.44, [2], ilustracje w tekście, 16 kolorowych tablic, opr.pł. ozdobna, współcześnie naprawiana.
Stan więcej niz dobry. Współczesne wyklejki, część kart podkl. przy grzbiecie. Krótki rys historii wojska polskiego i przebieg powstania listopadowego. Na rycinach wizerunki żołnierzy różnych formacji, kostiumologia wojskowa. Na pierwszej planszy generał Skrzynecki.

600,-
138. Fotografia pozycji 138KRASIŃSKI Zygmunt - Listy Zygmunta Krasińskiego od roku 1835 do 1844 pisane do Edwarda Jaroszyńskiego, z oryginałów znalezionych niedawno w Hajsyńskim powiecie we wsi Hrużce na Podolu, ogłosił Marius Gorżkowski. Kraków 1871. Druk.”Czasu”. Nakł. wydawcy. 8,s.59.
Bez oryg. okł. Rzadkie ! Estreicher notuje: Wykupione przez rodzinę.

80,-
139. Fotografia pozycji 139Fotografia pozycji 139KRASZEWSKI Józef Ignacy - Z roku 1868 Rachunki. R.III. Poznań 1869. J.K.Żupański. 16d, s.1049, [1], okł.oryg., opr.psk. współczesna [Jan Bereziuk Wrocław], narożniki i 5ciopolowy grzbiet z brązowej skóry, szyldzik z tytułem, karton marmoryzowany.
Okładka naddarta, podklejona, karta tyt. lekko przybrudzona. 1 wydanie. Treść: Wstęp. Polska i Moskwa. Galicja. Polska pod panowaniem pruskim. Wychodztwo. Literatura. Dziennikarstwo. Sztuka. Nekrologia: Hipolit Cegielski, Zmarli w r.1868. Dodatki.

200,-
140. Fotografia pozycji 140KRASZEWSKI Józef Ignacy - Sfinx. Powieść. T. 3-4. W‑wa 1847. S.H.Merzbach. 16d, s.VI,217,230, winiety tyt., opr. psk. z epoki w 1 wol.
Oprawa przetarta, poza tym stan dobry. 1 wydanie.

120,-
141. Fotografia pozycji 141KRAUSHAR Alexander - Kartki historyczne i literackie. T.1. Kraków 1894. Gebethner i Sp. 16d, s.152,192, inicjały, zdobniki, broszura.
Bez oryg okł., przybrudzona karta przedtyt. Luźne notatki, jako przyczynek do historii współczesnego dziennikarstwa warszawskiego.Treść: Poselstwo Jakóba Śmiarowskiego do Bohdana Chmielnickiego, Dramat rodzinny, Piotr Wężyk Widawski.

45,-
142. Fotografia pozycji 142KRETOWICZ Paweł - Kucie koni. Oprac. ... lekarz weterynarii... Lwów 1884. Gubrynowicz i Schmidt. 8,s.V,125, 40 rycin w tekście, opr.psk. z epoki.
Na wyklejkach ślady zawilgocenia, pieczęcie i podpis. Budowa kopyta. Wzrost, kształty, przeznaczenie i pielęgnowanie kopyta. O kuciu czyli podkuwaniu kopyt. Wadliwe kopyta. Nieprawidłowe chody konia. O chorobach kopyta. Dodatek: o kuciu bydła rogatego czyli o kuciu racic.

2.400,-
143. Fotografia pozycji 143KRÓTKIE rzeczy potrzebnych z strony wolności a swobód polskich zebranie, przez tego który wszego dobrego życzy ojczyznie swojej, uczynione roku 1587 12 Februarii. Wyd. K.J.Turowski. Kraków 1859. Wyd. Bibl.Polskiej. Czc. „Czasu”. 8,s.83. [Biblioteka Polska].
Bez oryg. okładki.

80,-
144. Fotografia pozycji 144KRZYŻANOWSKI Adryan - Dawna Polska ze stanowiska jej udziału w dziejach postępującej ludzkości skreślona w jubileuszowym Mikołaja Kopernika roku 1843, a teraz nowo uporządkowana, przejrz., życiorysem autora powiększona przez H.Skimborowicza. Cz.2. W‑wa 1857. S.H.Merzbach. 8,s.,656, opr.psk. z epoki.
Niewielkie ślady zawilgocenia. Podpis. Nowe poprawne wydanie [2]. Rozprawy historyczne pióra matematyka (1788-1852), historyka, tłumacza lit. pięknej z niem.

120,-
145. Fotografia pozycji 145KRZYŻANOWSKI Juljan - Pieśniarz z krainy kęp i wiecznej nędzy. Rzecz o Władysławie Orkanie. Zakopane 1927. Muzeum Tatrzańskie i Związek Podhalan. 8,s.72, [1], portret, okł.oryg. Wyd. Muzeum Tatrz. im. dra T.Chałubińskiego w Zakopanem nr 4.
Stan dobry.

40,-
146. Fotografia pozycji 146KUBALA Ludwik - Dzieła, wydanie zbiorowe. T.I: Jerzy Ossoliński. Wyd.2 popr. i uzup. przez autora. W‑wa 1924. Ossol. Lwów, H.Altenberg. 8,s.VIII,511, [1]. Z indeksami.
- Dzieła T.II: Szkice historyczne. Serja I i II. Wyd. 5. W‑wa 1923. Ossol. Lwów, H.Altenberg. 8,s.VI,442. Z indeksami.
- Szkice historyczne serya III: Wojna moskiewska. R.1654 - 1655. W‑wa 1910. Gebethner i Wolff. 8m, s.443.
- (Szkiców historycznych serya IV). Wojna szwecka w roku 1655 i 1656. Lwów - W‑wa - Poznań b.r. H.Altenberg i in. 8,s.VI,495, 19 rycin. Biblioteka Historyczna Altenberga.
- (Szkiców historycznych seria V). Wojna brandenburska i najazd Rakoczego. Lwów - W‑wa b.r. H.Altenberg. 8,s.439, 17 rycin, okł.oryg. Biblioteka Historyczna Altenberga.
- (Szkiców historycznych serja VI). Wojny duńskie i Pokój Oliwski. Z przedmową Ludwika Finkla. Lwów 1922. H.Altenberg. 8,s.XIII,651, [2], 12 rycin, okł.oryg. Biblioteka Historyczna Altenberga. Z indeksem.
Komplet z różnych wydań. Wszystkie tomy w jednolitej oprawie psk. współczesnej: narożniki i 5ciopolowe grzbiety z jasnobrązowej skóry, złocona tytulatura i zdobienia, karton marmoryzowany, brzegi kart barwione.
Bardzo ładny egzemplarz. W dwóch tomach podpis.

4.000,-
147. Fotografia pozycji 147KUCZYŃSKI Pierre-Wladislas - Dissertation sur le tétanos. No 45. Tribut académique préesenté et publiquement soutenu a la Faculté de Médecine de Montpellier, le 25 avril 1834; par... de Lithuanie, chirurgien-major de l'Armée Polonaise; pour obtenir le grade de docteur en médicine. Montpellier 1834. J.Martel. 4,s.26, opr.ppł. współczesna.
Niewielkie ślady zawilgocenia. Rozprawa na temat tężca, wygłoszona na Wydziale Lekarskim w Montpellier.

240,-
148. Fotografia pozycji 148KUKIEL Maryan - Próby powstańcze po trzecim rozbiorze 1795-1797. Kraków-W‑wa 1912. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 8,s.XVII,513, [2],1 portret, okł.oryg., opr. współczesna, złocona tytulatura i zdobienia. Monografie w zakresie dziejów nowożytnych T.XIX, wyd.Sz.Askenazy.
Okładka podklejona przy grzbiecie, poza tym stan dobry. Pieczęc. Wstęp Szymon Askenazy. Z przypisami i indeksem.

240,-
149. Fotografia pozycji 149KULCZYCKI Jerzy Sas - Prawdziwa legenda wiedeńskiej wiktorii Jerzy Franciszek Kulczycki 1640-1694. Londyn-Sopot 2018. 4,s.138,4, ilustracje, okł.oryg.
Stan bardzo dobry. Odbitka z oprac. „Z dziejów Kulczyckich” T.1. Nakład 10 egz. Ten nr 2. „J.Fr.Kulczycki - żołnierz, przedsiębiorca, austriacki dyplomata, oficer obrony Wiednia 1863 roku, autor rozmieszczenia armii i artylerii tureckiej pod Wiedniem wykorzystanego w bitwie, cesarski kurier i tłumacz, prekursor kawy i kawiarni w Austrii i Centralnej Europie”.

120,-
150. Fotografia pozycji 150KULCZYCKI Ludwik - Anarchizm w obecnym ruchu społeczno-politycznym w Rosji. W‑wa 1907. Wyd. „Przeglądu Społecznego”. 8,s.81, okł.oryg.
Przybrudzona okładka.

80,-
151. Fotografia pozycji 151KULCZYŃSKI Stanisław - Torfowiska Polesia. Die Moore des Polesie-Gebietes. T.1-2. Kraków 1939-1940. Nakł. aut. Skł. gł. w księg. Gebethnera i Wolffa. 8,s.IX,394, VIII,395-777, 57 ilustracji, mapki, tabele, skł. mapa Polesia, opr.pł. w 1 wol.
W t.1 brak karty tyt. Pieczęć. Jedna z najwybitniejszych prac w dziedzinie torfoznawstwa w skali światowej. Autor (1895-1975), botanik, rektor Uniw. Lwowskiego w latach 1936-38 i Uniw. Wrocławskiego w latach 1945-51, delegat Rządu RP na uchodźstwie, działacz polityczny.

300,-
152. Fotografia pozycji 152KULESZA Witold - Ze świata roślinności tatrzańskiej. Szkice i opisy najciekawszych i najpiękniej zakwitających tatrzańskich roślin na tle wysokogórskiej przyrody. Zakopane 1927. Księg. L.Zwolińskiego. 16, s.128, 30 ilustracji w tekście, opr.ppł.
Stan dobry. Zapiska własnościowa. Ilustracje ze zdjęć fotograficznych Tadeusza i Stefana Zwolińskich oraz Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

80,-
153. Fotografia pozycji 153Fotografia pozycji 153Fotografia pozycji 153KULINARIA. KUCHARZ gastronom. Praca zb. Wyd. 3 popr. i uzup. W‑wa 1968. WPLiS. 8,s.1251, [1], ilustracje w tekście, kolor. tablice, opr.sk. współczesna, sk. brązowa, grzbiet 5ciopolowy, złocone zdobienia i tytulatura.
Stan bardzo dobry. Ksiązka przeznaczona dla zakładów gastronomicznych i innych placówek żywienia. Składa się z trzech części: wiadomości ogólnych, przepisów kulinarnych i kuchni zagranicznych.

600,-
154. Fotografia pozycji 154- MAKAREWICZOWA Róża - Praktyczna kuchnia czyli podręcznik do przyrządzania potraw i legu­min. Ułożyła dla młodych gospodyń... Lwów 1900. Seyfarth & Czajkowski. 8, s. XXII, 541, okł.kart.oryg.
Okładka przetarta, podkl. płótnem grzbiet. Bez ilustracji. Zawiera: zupy, sosy, o auszpikach, o majonezach, kanapki, paszteciki i krokiety, wołowina, cielęcina, baranina, wieprzowina, drób, dziczyzna, ryby, jarzyny, potrawy mączne, leguminy, kremy, lody, kompoty, sałaty.

150,-
155. Fotografia pozycji 155Fotografia pozycji 155Fotografia pozycji 155- OWOCZYŃSKA Aniela - Najnowsza kuchnia warszawska zawierająca przeszło 1200 przepisów rożnych potraw od najskromniejszych do najwykwintniejszych. Potrawy mięsne, rybne, mączne, pieczenie ciast, soki, konfitury, zapasy spiżarniane i porządki domowe oraz dyspozycje obiadów na cały rok. W‑wa [1912]. Księg. Popularna. 8,s.341, XXVII, wierzchnia okł.oryg., opr.sk. współczesna, skóra jasnobrązowa, grzbiet 5ciopolowy, szyldzik, złocone zdobienia na okładkach i grzbiecie. Poradnik dla polskich gospodyń.
Okładka podklejona, z ubytkami, na ostatnich kartach ślady zawilgocenia i jedna podklejona. przy grzbiecie.

700,-
156. Fotografia pozycji 156Fotografia pozycji 156- PIĘTKOWA Antonina, Piętka Jan - Nowoczesna kuchnia domowa. Najnowszy poradnik w sztuce kulinarnej z objaśnieniami naukowemi o witaminach, o wartości kalorycznej pokarmów i ich pożywności, o jarstwie, o poznawaniu środków spożywczych i ich przechowaniu. Pod red. prof. Emila Wyrobka oprac... Wyd.6 przejrz. i powiększone rozdziałami o kuchni dla matek karmiących, dla dzieci i dla chorych. W‑wa 1938. Księg. J.Przeworskiego. 8,s.738, 247 ilustracji jedno i wielobarwnych, opr. psk. współczesna, narożniki i 5ciopolowy grzbiet z brązowej skóry, 2 szyldziki, złocone zdobienia i tytulatura, brzegi kart barwione.
Stan bardzo dobry.

700,-

*

157. Fotografia pozycji 157KURCYUSZ Jerzy - Kodeks lekarski. Przepisy o wykonywaniu praktyki lekarskiej w Rzeczypospolitej Polskiej z komentarzami. Z przedmową Adama Huszczy. Wyd. Ludwik d'Anglas-Poraziński. W‑wa 1936. 16d, s.189, [1], opr.pł.oryg.
Poluzowany grzbiet.

50,-
158. Fotografia pozycji 158KWIATKOWSKI Remigiusz - Chiakunin-Izszu. Antologia stu poetów japońskich. Ułożył i wstępem opatrzył... W‑wa 1913. Gebethner i Wolff. 16, s.108, opr.pł. ozdobna.
Stan dobry. Zapiska własnościowa. „Chiakunin-Izszu” czyli „Ze stu poetów po jednej pieśni” - najpopularniejsza antologia w Japonii. Związana z tym zbiorem t.zw. „uta-garuta” - gra narodowa, w którą przed Nowym Rokiem graja wszyscy Japończycy. Teksty w ozdobnym obramowaniu.

120,-
159. Fotografia pozycji 159Fotografia pozycji 159KWIATKOWSKI Tadeusz - Niedyskretny urok pamięci. Kraków 1982. WL. 16d, s.309, [2], okł.oryg.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora: Panu Janowi Ożogowi z najwyższym uznaniem dla Jego twórczości poetyckiej zwsze przyjazny Tadeusz Kwiatkowski. Kraków 13.7.82. Eksllibris J.B.Ożoga. 1 wydanie. Wspomnienia, anegdoty z życia literatów krakowskich po odzyskaniu kamienicy przy ul. Krupniczej 22.

40,-
160. Fotografia pozycji 160KWOLEK Jan - Ekstrakty Metrykalne w Archiwum Diecezjalnem Przemyskiem. Przemyśl 1928. Nakł. Archiwum Diec. Druk. J.Łazora. 8,s.21, okł.oryg.
Stan dobry. Odbitka z „Kroniki Diecezji Przemyskiej” 1928 z.10.

30,-
161. Fotografia pozycji 161LALANDE Jérome [Joseph Lefrancois] - Astronomie des dames; par... ancien directeur de l'observatoire. 6 éd. Paris 1820. Ménard et Desenne, fils. 16, s.204, 1 skł. miedzioryt, opr.kart. z epoki.
Stan dobry. Pieczęć. Podręcznik astronomii dla pań, wiadomości o niebie, ziemi, konstelacjach, planetach, kometach. Autor (1732-1807), franc. astronom, profesor College de France, ceniony pedagog, popularyzator astronomii, autor wielu dzieł z tej dziedziny, m.in. katalogu ponad 47 tys. gwiazd.

400,-
162. Fotografia pozycji 162LAM Stanisław - Książę Józef Poniatowski. (Dzieje i pieśń). Lwów [1913]. Nakł. Tow. im. P.Skargi. 16d, s.102, ilustracje, opr.pł. ozdobna, płótno granatowe, złocona tytulatura na okładce w ozdobnym wieńcu.
Stan bardzo dobry.Wyd. 2. I: W życiu i dziejach. II: W pieśni swojskiej i obcej. Z indeksem.

120,-
163. Fotografia pozycji 163LANGIE Karol - Świętojanka. Noworocznik gospodarski wydany przez... Kraków 1842.
W tłoczni St.Gieszkowskiego. Nakł. wydawcy. 8,s.132, [4], drobne drzeworyty w tekście, okł.oryg.
Okładka zniszczona, przybrudzone marginesy na karcie tyt., zagięte rogi. Rzadki noworocznik z przepisami gospodarczymi. Tu m.in.: O psach myśliwskich przez J.Szyttlera, O hodowaniu modrzewi, przepisy medyczne, przepisy kulinarne, porady gospodarcze, pięć tekstów literackich.

180,-
164. Fotografia pozycji 164Fotografia pozycji 164Fotografia pozycji 164Fotografia pozycji 164Fotografia pozycji 164Fotografia pozycji 164L'ARDECHE Laurent de - Histoire de l'empereur Napoléon. Illustrée par Horace Vernet. Paris 1840. J.J.Dubochet et Cie. 4,s.832, 46 barwnych litografii, ponad 600 drzeworytów w tekście, frontispis, inicjały, opr.psk. współczesna: brzegi grzbietu oprawy z zielonej skóry, na okładce i grzbiecie złocona tytulatura i zdobienia symboliką napoleońską, brzegi kart złocone.
Niewielkie ślady zawilgocenia, poza tym ładny egzemplarz w ekskluzywnej oprawie. 2 wydanie. Hagiografia Napoleona. Pięknie ilustrowane dzieło przez H.Verneta, przyczyniło się do budowania mitu „romantycznego cesarza”. Na szczególną uwagę zasługują barwne litografie przedstawiające kostiumologię armii cesarskiej. Drzeworyty w większości ze scenami batalistycznymi.
H.Vernet (1789-1863), malarz i grafik franc., twórca obrazów historycznych, bitew napoleońskich, scen wojskowych, myśliwskich.

1.000,-
165. Fotografia pozycji 165Fotografia pozycji 165LE TEXIER [A.] - Petit cours de litterature, a l'usage de la jeunesse de l'un et l'autre sexe. Contenant une dissertation sur l'art de bien lire, sur chaque genre de style, et un Recueil de morceaux choisis des Poëtes et des Orateurs francais. Paris an IX - 1801. Chez Michel. 8,s.XXXV,372, opr. psk. z epoki, narożniki i grzbiet z brązowej skóry, czerwony szyldzik, złocone zdobienia i tytulatura, brzegi kart barwione.
Ślady zaplamienia na wyklejkach, poza tym stan bardzo dobry. Pieczęcie: Biblioteka Hr. Krzysztofa Mielżyńskiego.

750,-
166. Fotografia pozycji 166LEHMANN-Filhes Rudolf - Die Bestimung von Meteorbahnen nebst verwandenten Aufgaben dargestellt von... Hrsg. mit Unterstützung de Königlich Preussischen Akademie der Wissenschaften. Berlin 1883. G.Reimer. 4,s.63, 1 skł. tablica, tabele, opr.ppł.oryg.
Lekkie zawilgocenia. Wyznaczanie orbit meteorycznych wraz z powiązanymi zadaniami. Autor (1854-1914) niem. matematyk i astronom, profesor Uniwersytetu w Berlinie, sekretarz Tow. Astronomicznego.

160,-
167. Fotografia pozycji 167LEM Stanisław - Czas nieutracony. I - Szpital przemienienia. II - Wśród umarłych. III - Powrót. Kraków 1955. WL. 8,s.661, [1], opr.pł.oryg.
Stan dobry. Powieść współczesna, 1 wydanie.

80,-
168. Fotografia pozycji 168LEM Stanisław - Pamiętnik znaleziony w wannie. Kraków 1961. WL. 16d, s.294, [2], okł.oryg., obwoluta.
Stan bardzo dobry. 1 wydanie. Okładkę proj. Daniel Mróz. Powieść fantastyczno-naukowa. Pamiętnik agenta wojskowego uwięzionego w podziemnym kompleksie wojskowym Nowego Pentagonu w roku 3149. Opisane wydarzenia sprzed 1680 roku.

80,-
169. Fotografia pozycji 169Fotografia pozycji 169LENARTOWICZ Teofil - Cesarz. Wedle francuskiej prozy Legenda I. Poznań 1861. J.K.Żupański. 16d, s.XV,44, okł.oryg., opr.kart. niesygn. [Adolf Zadora], karton marmoryzowany, szyldzik z tytułem.
Ładny egzemplarz. 1 wydanie. Wierszem. Z przedmową autora pośw. Napoleonowi. Dedykowane hr. Mielżyńs­kiemu. Rzadkie.

150,-
170. Fotografia pozycji 170Fotografia pozycji 170LENARTOWICZ Teofil - Nowa Lirenka. Rytmy. Cz. 1-2. W‑wa 1859. Druk. K.Kowalewskiego. 16d, s.182, [1], ryciny w tekście: drzeworyty, opr.kart. niesygn. [Adolf Zadora], karton marmoryzowany, szyldzik z tytułem.
Karta tyt. przybrudzona, poza tym stan dobry. 1 wydanie, dedykowane przyjaciołom: Józefowi Zaleskiemu, Ferdynandowi Dworzaczkowi i Augustowi T... Zaw.: Święta praca, Baśń o walecznym księciu, Czego nam trzeba, Trzy siostry. Ryciny rys. F.Kostrzewski, ryt. E.Drążkiewicz.

250,-
171. Fotografia pozycji 171Fotografia pozycji 171LERVAK [Estr.: Liernak] z nad Sjana. - Izdan Seminaristami Peremyskimi v polzu domu narodnogo. V Peremyšli 1852. V Knigopečatni sobornom ruskom Kapituły. 16d,s.[4], X,110, 1 litografia, winiety, skł. karta nut, okł.oryg.
Stan dobry. Lirnik. Treść: Przedmowa podp. P.L., Stichotvorenija Konstantina Antonija z nad Sołokii, Kolka slov o formach našogo jazyka i o pisovnie Bogdana Ł...ča, I.Ł.- Vytjag z rukopisu „Kritika”, Čie serdce togo pravda (povestka), nuty” Dumka.

100,-
172. Fotografia pozycji 172LIMANOWSKI Bolesław - Dzieje Litwy. W‑wa-Kraków 1917. Tow. Wyd. 8,s.68, [1], okł.oryg.
Naddarty grzbiet okładki.

30,-
173. Fotografia pozycji 173Fotografia pozycji 173LOMBROSO C[esare, wł. Ezechia Marco] - Człowiek - zbrodniarz w stosunku do antropologii, jurysprudencyi i dyscypliny więziennej. Zbrodniarz urodzony. Obłąkaniec zmysłu moralnego. Z 4-go wydania włoskiego przeł. J[an] L[udwik] Popławski. T.1-3. W‑wa 1891-92. Nakł. M.Wołowskiego. 8,s.161,156,240, 26 tablic, liczne rysunki w tekście, okł.oryg. proj. Wł.Zamarajew.opr.pł., tłoczone zdobienia, złocona tytulatura.
Stan bardzo dobry. Pieczęć. 1 polskie wydanie. Autor w przedmowie: „... dla rozstrzygnięca czy człowiek zbrodniarz należy do sfery człowieka normalnego lub obłąkanego, czy też stanowi świat odrębny... wypada... przystąpić w ogóle do badania bezpośredniego, somatycznego i psychicznego człowieka-przestępy, porównywając je z danemi, dotyczącemi człowieka normalnego i obłąkanego. Owoce takich badań zebrane są w tej książce”. Autor (1835-1909), włoski psychiatra, antropolog fizyczny i kryminolog, twórca włoskiej szkoły pozytywistycznej w kryminologii, propagator antropometrii. Autor wielu dzieł kryminologicznych. Zebrany materiał antropometryczny uporządkował w złożoną klasyfikację przestępców: urodzony przestępca, obłąkany przestępca, okazjonalny przestępca.

250,-
174. Fotografia pozycji 174Fotografia pozycji 174LORENZ Józef - Najnowsza gospodarka w pasiece. Podręcznik dla pszczelarzy zawierający najważniejsze i najnowsze, na 25-cioletniej pracy i doświadczeniu oparte wskazówki, jak należy obecnie hodować pszczoły dla pożytku. Napisał... Prezes Zw. Powiat. Towarz. Pszczelarskich w Krakowie. Tarnów [1921]. Księg. J.Pisza. 8,s.264, portret autora, rysunki w tekście.
RÖHRENSCHE Stefan - 12 miesięcy w pasiece. Praktyczny podręcznik do nowszego sposobu hodowli pszczół dla przyjemności i pożytku, oparty na własnem doświadczeniu, z uwzględnieniem uli amerykańskich i innych najnowszych typów uli. Wyd.3 powiększ., z życiorysem śp. prof. dr. T.Ciesielskiego, przez prof. dr. J.Leciejewskiego. Tarnów 1925. Księg. K.Kwiczali. Druk. J.Pisza. 8,s.352, liczne rysunki w tekście, 1 tablica barwna. Ze słowniczkiem wyrażeń pszczelarskich.
Stan bardzo dobry. Oprawa ppł. w 1 wol.

700,-
175. Fotografia pozycji 175Fotografia pozycji 175ŁUNIŃSKI Ernest - Napoleon. (Legiony i Księstwo Warszawskie). Ilustracje podług obrazów, portretów, rzeźb, rycin, pamiątek i t.p. W‑wa [1911]. Tow.Akc.S.Orgelbranda Synów. 4 podł.s.364, w tym od s.13-352 ilustracje z opisem, opr.pł.oryg.ozdobna: płótno ciemnoniebieskie, z boków sztandary z napisem: Woysko Polskie i Pułk 10ty Piechoty, pośrodku orzeł biały, nad nim korona, w górze złocone napisy.
Stan dobry. Wydawnictwo wydawane w zeszytach od 1911 r. Objaśnienia ilustracji i tekst w j. pol. i franc. Z indeksem. Bogaty materiał ikonograficzny do czasów napoleońskich.

1.200,-
176. Fotografia pozycji 176Fotografia pozycji 176MACHIAVELLI Niccolo - Wybór pism. Wybór oprac.Krzysztof Żaboklicki. Wstęp Jan Malarczyk. W‑wa 1972. PIW. 16d, s.1193, [2], opr.psk. współczesna: narożniki i 5ciopolowy grzbiet z brązowej skóry, szyldzik, złocoa tytulatura, karton marmoryzowany. Bibl. Poezji i Prozy.
Bardzo ładny egzemplarz. Przeł.: J.Gałuszla, J.Malarczyk, Cz.Nanke, M.Wyszogrodzka-Śląska, K.Żaboklicki. Przypisy: J.Malarczyk, Cz, Nanka, K.Żaboklicki. Zaw.: Życie i twórczość Machiavellego,,Poglądy społ.-polityczne, Bibliografia, Drobne utwory polityczne, Dzieła polityczne, Dzieła historyczne, Utwory literackie, Listy prywatne, Przypisy.

800,-
177. Fotografia pozycji 177Fotografia pozycji 177MÄDLER J[ohann] H[einrich] - Astronomische Briefe. Mitau [Mitawa] 1846. G.A.Reyher.8, s.VI,494, opr.pł. z epoki, złocona tytulatura i zdobienia na grzbiecie.
Ślady zawilgocenia, skasowana pieczęć. Wiadomości astronomiczne, od Ptolomeusza począwszy, także Tycho de Brahe, Kopernik, i in., planety, komety, etc. Autor (1794-1874), niem. astronom, autor m.in. szczegółowej mapy Księżyca, obliczył rok tropikalny, prowadził obserwacje Księżyca, Marsa i in. gwiazd.

240,-
178. Fotografia pozycji 178MAJAKOVSKIJ Vladimir - Vsje sočiniennoje Vladimirom Majakovskim 1909-1919. IMO Skład izdanija. Knižnyj skład Otdeła Snabženija Narodnogo Komisariata po Prosvieščeniju Petersburg-Fontanka 61 [1919]. 8.s.283, opr.ppł.
Karta tyt. naddarta, podklejona, zachowana tylna okł.oryg. Awangarda. Utwory w układzie chronologicznym od 1909 do 1919 r., drukowane na bibułkowym papierze.W.Majakowski (1893-1930) poeta i dramaturg, przedstawiciel kubofuturyzmu rosyjskiego srebrnego wieku, współautor futurystycznych manifestów poetyckich.

250,-
179. Fotografia pozycji 179MALINOVSKIJ Michail - Istorična vedomost o Mitropolii Ruskoj v Galiče. Napisal kryłosanin-archidijakon Lvovskoj greč. kat. Mitropolit. Kapituły. Vo Lvove 1875. Druk. Tov. im. Ševčenka. 8,s.40, broszura.
Przybrudzone marginesy. Autor ur.1812 r. był kanonikiem grecko-katol. lwowskim.

80,-
180. Fotografia pozycji 180Fotografia pozycji 180Fotografia pozycji 180MARKO Polo - Opisanie świata. Z oryginału starofrancuskiego z uwzględnieniem redakcji starowłoskich i łacińskich przeł. Anna Ludwika Czerny. Wstępem i przypisami opatrzył Marian Lewicki. W‑wa 1954. PIW. 8,s.805, [1], 32 ilustracje, skł. mapa Azji z dwoma itinerariami, opr.sk. współczesna, sygn.: Piękne Książki Warszawa: skóra brązowa, grzbiet czteropolowy, na okładce i grzbiecie złocone zdobienia i tytulatura, brzegi kart barwione.
Bardzo ładny egzemplarz w ekskluzywnej oprawie. Opis podróży Jedwabnym Szlakiem do Chin odbytej przez weneckiego kupca i podróżnika (1254-1324), który wraz z synem i stryjem jako jeden z pierwszych Europejczyków dotarł do Państwa Środka. Jego podróże zostały spisane prze Rustichella z Pizy, w okresie gdy Marco Polo przebywał w niewoli w Genui, po przegranej bitwie pomiędzy Wenecją i Genuą.

800,-
181. Fotografia pozycji 181Fotografia pozycji 181Fotografia pozycji 181MARYLSKI Eustachy - Wspomnienia zgonu zasłużonych w narodzie Polaków. W‑wa 1829. Zawadzki i Węcki. 16d, s.XIII,315, 2 winiety: tytułowa i okładkowa, okł.oryg., opr. psk. z epoki, złocona tytulatura na grzbiecie..
Lekkie otarcie oprawy, poza tym bardzo ładny egzemplarz. Rzadkie w tak doskonałym stanie. Praca dedykowana Fryderykowi hr. Skarbkowi. Biografie zasłużonych Polaków, ułożone wg dat ich zgonów, na każdy dzień w roku. Z alfabetycznym spisem nazwisk. Motto Niemcewicza: „O prawdziwie zasłużonych w oyczyźnie ludziach nigdy dość mówić nie można”. Autor (1804-1871) był przyjacielem Fr. Skarbka, Fr.Chopina i K.Brodzińskiego.

2.000,-
182. Fotografia pozycji 182Fotografia pozycji 182Fotografia pozycji 182Fotografia pozycji 182Fotografia pozycji 182MÉMORIAL des ALLIÉS 1914 - 1918. Impr. 31 - Mai 1929 par Daniel Jacomet et Cie [Paris]. Folio, 391 kart: tekst i ilustracje, opr.sk., złocona ozdoba i tytulatura.
Bardzo ładny egzemplarz. Pamięci aliantów. Księga jest hołdem dla wszystkich sił sprzymierzonych, które uczestniczyły w I Wojnie Światowej. Zbiór 347 ilustracji, faksymile listów i oficjalnych dokumentów, najważniejsze postacie Wielkiej Wojny. Przedmowa marszałka Focha. Tytuły, ozdoby, nagłówki skomponowł i zaprojektował Bernard Naudin specjalnie dla tej księgi. Druk na papierze Pur Fil Lafuma, dla La Soc. d'Édition Interalliée. Egz. nr 1875.

1.200,-
183. Fotografia pozycji 183MICKIEWICZ Adam - Do Joachima Lelewela z okoliczności rozpoczęcia kursu historyi powszechney w Uniwersytecie Wileńskim, dnia 6 stycznia 1822 roku. Wilno 1822. W drukarni A.Marcinowskiego. 16d, s.[12], opr.ppł.z epoki.
Przybrudzona, podklejona przy grzbiecie karta tyt. Pierwodruk. Wiersz wydany ze składek młodzieży, zbieranych przez Jana Czeczota, który również zajmował się drukiem. Wykład miał odbyć się 7.I.1822, jednak z powodu tłumów słuchaczy i nieprzygotowania odpowiedniej sali odbył się 9.I.1822. Druczek ukazał się dopiero 12 marca 1822: zezwolenie cenzury.

450,-
184. Fotografia pozycji 184MICKIEWICZ Adam - Konrad Wallenrod. Powieść historyczna z dziejów litewskich i pruskich. Wyd.2. Paryż b.r. [186.]. Księg. Luxemb. Druk. braci Rouge, Dunon et Fresmé. 16, s.60, ilustrowana okładka i karta tyt. sygn.: JFrankel. Bibl.Ludowa Polska [16].
Naddarty grzbiet. Podpis: Julko Tuczkow 869. Przed tekstem wstęp Al.Chodźki z 1844 r. i przemowa autora. Na odwrociu karty tyt. mała mapka Polski w otoku z napisem: Wolność Równość Całość.

100,-
185. Fotografia pozycji 185Fotografia pozycji 185Fotografia pozycji 185MICKIEWICZ Adam - Oeuvre poétiques completes de Adam Mickiewicz professeur de littérature et langue Slave au Collége de France; traduction nouvelle d'apres l'édition originale de 1844, par Christien Ostrowski. 2 éd. T.1-2. Paris 1845. Charpentier. 16d, s.XXII,374,423, [1], zachowana wierzchnia okł.oryg., opr. psk., szyldzik, złocona tytulatura. Na g. marginesie słabo widoczne ślady zalania. Pieczęcie: Gwalbert Pawlikowski.
Tłumaczenie prozą. T.1: Dziady, Grażyna, Konrad Wallenrod, Księgi narodu; t.2: Sonety, Pan Tadeusz, wiersze różne. K.Ostrowski (1811-1882), poeta, publicysta, pisarz polski i francuski. Fundator Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu, uczestnik Powstania Listopadowego. Od 1831 r. na emigracji we Francji. Przełożył prozą na j. franc. dzieła Mickiewicza. Wydał informator o Polsce dla Francuzów.

3.000,-
186. Fotografia pozycji 186Fotografia pozycji 186Fotografia pozycji 186MICKIEWICZ Adam - Pani Twardowska. Tekst i podobizna autografu. Wyd. Józef Kallenbach. Kraków 1928. Tow, Miłosników Książki. 4,s.[2],28, 3 karty: facs. autografu, okł.oryg.
Przykurzona okładka. Dedykowane III Zjazdowi Bibliofilów Polskich we Lwowie. Odbitka z „Silva Rerum” 1927 z.8/9 powiększona podobizną całego autografu. Nakład 500 num. egz. Ten 188.

60,-
187. Fotografia pozycji 187Fotografia pozycji 187Fotografia pozycji 187Fotografia pozycji 187Fotografia pozycji 187MICKIEWICZ Adam - Pisma Adama Mickiewicza na nowo przejrzane, dopełnione, i za zezwoleniem jego w tem siódmem s kolei wydaniu do druku podane. T.1-4 [komplet]. Paryż 1844. [Nakł. E.Januszkiewicza; tarcza z monogramem E.J]. Druk. Bourgogne et Martinet. przy ulicy Jakob, 30. 16, s.XVI,395, [5],318, [2], II,426, [5],308, [2], opr. psk. współczesna, sygn. naklejką: Piękne Książki Warszawa: narożniki i 5ciopolowe grzbiety z czarnej skóry, złocone zdobienia i tytulatura karton marmoryzowany.
W t.1 i 2 ślady zawilgocenia, 2 karty podkl., w t.3 poważne ślady zalania, w każdym tomiku zapiski własnościowe.
Ostatnie zbiorowe wydanie ogłoszone za życia poety, najpełniejsze, zw.”profesorskim”, dokonane przez Al.Chodźkę. Wydane starannie, drobną czytelną czcionką, bez ozdób. Nakład 1500 egz. Treść: I: Przedmowa wydawcy, Porządek w jakim następowały po sobie wydania polskie, Tłumaczenia, Rozbiory dzieł i bibliografije, Pan Tadeusz. II: Dziady, Przemowa, Upiór, Dziady Cz.II, IV, III, Dziadów Cz.III Ustęp. III: Konrad Wallenrod, Grażyna, Ballady i romanse, O poezji romantycznej, Sonety, Sonety krymskie, Wiersze oryginalne - tu pierwodruk: W imionniku Celiny S. .. (Zaczyna się werbunek). IV: Tłumaczenia i Proza.
Semkowicz: „Wydaniem tem pożegnał Mickiewicz poezję, dał je jako pamiątkę i świadectwo przeszłości”.

5.500,-
188. Fotografia pozycji 188Fotografia pozycji 188Fotografia pozycji 188Fotografia pozycji 188Fotografia pozycji 188Fotografia pozycji 188Fotografia pozycji 188Fotografia pozycji 188MICKIEWICZ Adam - Poezye Adama Mickiewicza. T.1-3.
T.1-2. Paryż 1828. U przedsiębiorcy J.Barbezat i Delarue. (Druk.J.Pinard). 16d, s.VII, [3],236,216, portret autora (sztych Croutelle'a w odbiciu naklejonym wg litografii Juliena), winiety tytułowe z nazwiskami sławnych Polaków i winiety w tekście.
T.3. Paryż 1829. U przedsiębiorcy J.Barbezat. (Druk.J.Pinard). 16d, s.XII,178, winieta na karcie tyt. i winiety w tekście.
Wszystkie tomy z oryg. broszurowymi okładkami frontowymi i tylnymi; pięknie obramowane typograficznie, na frontowej powtórzenie tytułu i winiety, na tylnej winieta z lutnią uwieńczona laurem i nadrukiem firmy Pinard po francusku.
Oprawa psk. XIX/XX w., narożniki i 5ciopolowe grzbiety z czerwonej skóry, złocona tytulatura, karton marmoryzowany, w tomie 3cim o odmiennej fakturze.
W t.1 i 2 pieczęcie: Biblioteka Fundacyi W.Hr.Baworowskiego, podpis. Oba tomy w doskonałym stanie. T.3: okładka i kilkanaście kart z niewielkimi śladami zawilgocenia, cztery ostatnie karty z fachowo podklejonymi marginesami, nie ingerującymi w strukturę papieru, lekko otarty grzbiet oprawy.
1 edycja paryska. Wydanie ogłoszone na dobro autora przez Leonarda Chodźkę kosztem Klementyny Ostrowskiej, która poleciła odlać nowe czcionki odpowiednie do druków dzieł polskich. Wydanie było w latach 1834-36 uzupełnione do 8 tomów.
T.1 zaw.: Przemowa wydawcy, Dedykacja, Ballady i romanse, Wiersze różne, Grażyna - powieść litewska, Epilog wydawcy, Przypisy historyczne. T.2: Dziady. Poema-Upiór. Cz.II. Cz.IV., Sonety, Sonety Krymskie, Objaśnienia do Sonetów Krymskich, Do Joachima Lelewela, Pożegnanie Child-Harolda, Do M***. T.3: Uwiadomienie [księgarza J.Barbezata], Konrad Wallenrod, Oda do młodości, Sen (z lorda Byrona), Nowy Rok, Panicz i dziewczyna, Wiersze różne. Po raz pierwszy w wydaniu zbiorowym: w t.3 Sen, z Lorda Byrona.
Paryskie wydanie zachwyca doskonałym układem typografcznym. Piękny druk, tytuły gotycką czcionką, winiety tytułowe z nazwiskami twórców Konstytucji 3 Maja.
W oferowanym egzemplarzu tomy z oryg. broszurowymi okładkami - są rzadkością na rynku antykwarycznym.

12.000,-
189. Fotografia pozycji 189MICKIEWICZ Adam - Poezje wybrane. Przedmowę napisał Jan Lechoń. Wyboru dokonał Wiktor Weintraub. Londyn 1946. Nakł. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 16d, s.X,125, okł.oryg.
Stan bardzo dobry.

50,-
190. Fotografia pozycji 190MICKIEWICZ Adam - Sonety krymskie. Lwów-Poznań 1922. Wyd. Polskie. 16, s.78, 18 barwnych autolitografii, finaliki, okł. kart.oryg. ozdobna.
Okładka lekko otarta, nieznaczne ślady zabrązowienia. Litografie Ernesta Czerpera i Teodora Rożankowskiego. Tekst oprac. St.Lam.

120,-
191. Fotografia pozycji 191MIKLASZEWSKI W. - [Pamiętnik z czasów wojny światowej]. T.1-3. W‑wa 1929. Nakł.autora. T.1: Memorabilia. (Pamiętnik od 1.VIII.1914 do 1.IX.1915). 16d, s.239. T.2: Diaspora. (Tułaczka w Rosji 1915-1918 r.). 16d, s.317. T.3: Katabasis. (Powrót 5/VII 1918 - 20/II 1919 r.). 16d,221, opr.ppł. w 1 wol.
Kilka kart przykurzonych. Wydane ku uczczeniu X-cio lecia wskrzeszenia Polski. Tom 1-szy pośw. towarzyszom broni, stosunki wojskowe i cywilne, nastroje i przeżycia w I-szym roku wojny. Tom 2-gi pośw. towarzyszom tułaczki - losy wysiedleńców w Rosji, organizacja opieki i szkolnictwa dla nich, upadek caratu, powstanie polskich związków wojskowych i społecznych za rządów Kiereńskiego i bolszewików. Tom 3-ci pośw. Komendantowi J.Piłsudskiemu - powrót do kraju, ostatnie miesiące okupacji niemieckiej, powstanie Państwa Polskiego aż do zwołania sejmu.

150,-
192. Fotografia pozycji 192MIŁOSZ Czesław - Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada. Paryż 1974. Inst.Literacki. 8,s.88, [2], okł.oryg. Biblioteka „Kultury” T.245.
Stan bardzo dobry. Poezje, 1 wydanie.

80,-
193. Fotografia pozycji 193MIŁOSZ Czesław - Miasto bez imienia. Poezje. Paryż 1969. Inst. Literacki. 8,s.70, [1], okł.oryg. Bibl. „Kultury” tom 178.
Stan bardzo dobry. 1 wydanie. Wiersze powstałe w latach 1961-69, głównie w Berkelej. Poeta z amerykańskiej perspektywy przywołuje Wilno - miasto polskich poetów.

80,-
194. Fotografia pozycji 194MIŁOSZ Czesław - Świadectwo poezji. Sześć wykładów o dotkliwościach naszego wieku. Paryż 1983. Inst. Literacki. 8,s.93, okł.oryg. Biblioteka „Kultury” T.370.
Stan dobry. Ekslibris. 1 wydanie. Wykłady wygłoszone na Uniw. Harvard w r. 1981/82.

80,-
195. Fotografia pozycji 195MIŁOSZ Czesław- Widzenia nad Zatoką San Francisco. Paryż 1969. Inst. Literacki. 8,s.172, [1], okł.oryg. Biblioteka „Kultury” T.177.
Stan bardzo dobry. 1 wydanie. Współczesna kultura amerykańska i jej mity; doświadczenia amerykańskie poety.

60,-
196. Fotografia pozycji 196Fotografia pozycji 196MIŁOSZ Czesław - Wiersze wszystkie. Kraków 2011. Wyd. Znak. 8,s.1406, opr. psk., sygn. naklejką: Piękne Książki Warszawa: narożniki i 5ciopolowy grzbiet z ciemnobrązowej skóry, złocona tytulatura i zdobniki, karton oprawy, wyklejki i brzegi kart ilustrowane w formie pawich piór.
Bardzo ładny egzemplarz w ekskluzywnej oprawie. Treść: J.Hartwig: Ocalony. Poemat o czasie zastygłym (1931). Wiersze rozproszone (1930-1936). Trzy zimy (1936). Wiersze rozproszone (1937-1944). Ocalenie (1945). Światło dzienne (1953). Wiersze rozproszone (1948-1954). Traktat poetycki (1957). Wiersze rozproszone (1957-1961). Król Popiel i inne wiersze (1962). Gucio zaczarowany (1965). Wiersze rozproszone (1967-1968). Miasto bez imienia (1969), Wiersze rozproszone (1969). Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada (1974). Hymn o perle (1982). Wiersze rozproszone (1982). Nieobjęta ziemia (1984). Wiersze rozproszone (1985). Kroniki (1987). Wiersze rozproszone (1988). Dalsze okolice (1991). Na brzegu rzeki (1994). Wiersze z tomu Piesek przydrożny (1997). To (2000). Druga przestrzeń (2002). Orfeusz i Eurydyka (2002). Wiersze ostatnie (2006). Wiersze rozproszone (1992-2001).

360,-
197. Fotografia pozycji 197MIŁOSZ Czesław - Ziemia Ulro. Przedmowa ks. Józefa Sadzika. Wyd. 2. Paryż 1980. Inst. Literacki. Dzieła zbiorowe T.VIII. Biblioteka „Kultury” T.329.
Stan bardzo dobry. Krytyczne spojrzenie na literaturę i kulturę europejską XX wieku.

60,-
198. Fotografia pozycji 198MONTALEMBERT [Charles Forbes] - L'Insurrection polonaise, par le comte de... Paris 1863. E.Dentu. 8,s.32, opr.pł. współczesna z naklejoną okł.oryg.
Stan bardzo dobry. Pieczęć. Powstanie styczniowe, polskie ruchy niepodległościowe.

120,-
199. Fotografia pozycji 199Fotografia pozycji 199MORGAN Charles - Sparkenbroke. Roman. Trad. de l'anglais par Germaine Delamain. Préface de René Lalou. Paris 1947. Éd. Stock. 8,s.XV,501, opr. psk. luksusowa Władysława Dąbrowskiego [Dombrowskiego], niesygnowana: 5ciopolowy grzbiet z czerwonej skóry, szyldzik, złocona tytulatura i liniowe zdobienia, karton marmoryzowany.
Ładny egzemplarz. Oprawa Wł.Dąbrowskiego (1884-1970), mistrza sztuki introligatorskiej działającego w Paryżu, bibliofila, społecznika emigracyjnego, patrioty. Powieść [fabuła ma marginalne znaczenie] dotyczy sztuki i relacji artysty ze światem: lord Sparkenbroke - poeta i pisarz poszukujący ekstazy, łączy sztukę i miłośc i ich związek z ideą śmierci.
Autor (1894-1958), brytyjski dramaturg pochodzenia ang. i walijskiego. Głównymi tematami jego twórczości była jak sam oświadczał miłość i śmierć” i relacje między nimi.

600,-
200. Fotografia pozycji 200MOŚCICKI Henryk - Pozgonna cześć dla księcia Józefa. (Pogrzeb-pomniki-pieśń i legenda). W‑wa-Kraków-Lublin [1922]. Gebethner i Wolff. 16d, s.242, 27 ilustracji, opr.ppł.

100,-
201. Fotografia pozycji 201Fotografia pozycji 201[NAPOLEON]. KODEX Napoleona. Z przypisami. Xiąg trzy. W‑wa 1810. Druk. XX. Piarów. 8,s.530, [18], opr. psk. z epoki.
Niewielkie ślady zabrązowienia, brak fragmentu karty tyt. Trzy księgi w jednym tomie w tłumaczeniu pod kier. K.Szaniawskiego. Zaw.: O ogłoszeniu, skutkach i stosowaniu praw w powszechności. Ks.1: O osobach. Ks.2: O dobrach i o różnych ograniczeniach własności. Ks.3. O różnych sposobach, przez które nabywa się własność. Urządzenia ogólne. Kodeks Napoleona - fundament prawa cywilnego, zbiór przepisów i norm prawnych prawa cywilnego, oprac. za konsulatu Napoleona Bonaparte w 1804 r. W Polsce, jako kodeks cywilny wprowadzony w 1808 r., obowiązujący w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim, w zakresie niektórych działów prawa cywilnego obowiązywał do końca 1946 r. Sankcjonował równość obywateli wobec prawa, wolność jednostki, wolność własności prywatnej, utrwalał świecki charakter małżeństwa.

3.600,-
202. Fotografia pozycji 202Fotografia pozycji 202NAPOLEON. Rękopisy Napoleona 1793-1795 w Polsce. Manuscrits de Napoleon 1793-1795 en Pologne. Wyd.Szymon Askenazy. W‑wa 1929. Nakł. Polskiego Antykwariatu Naukowego Hieronima Wildera. Druk W.L.Anczyca i Sp.w Krakowie. Folio, s.117, [1], 16 kart facs. rękopisów, winiety tyt., opr.kart. ozdobna: jasny karton, na licu na draperii złocony emblemat Napoleona z inicjałem „N”, orłem cesarskim, na grzbiecie litera N z koroną, oryg. kart. futerał, sygn. naklejką: Robert Jahoda.
Futerał naddarty, ze śladami zawilgocenia. Księga w pięknym stanie. Luksusowa edycja, nakład 820 egz. na papierze czerpanym Van Gelder Zonen sporządzonym wyłącznie dla tego wydawnictwa ze znakiem wodnym „N”. Egz. nr 454. Tekst polski i franc.

1.500,-
203. Fotografia pozycji 203Fotografia pozycji 203Fotografia pozycji 203Fotografia pozycji 203NARUSZEWICZ Adam - Historya narodu polskiego. T.1 - 7 [komplet]. T.1. Cz.I - II. Z rękopisma Biblioteki Puławskiey i Józefa hrabiego Sierakowskiego; staraniem i nakładem Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyiaciół Nauk wydana. W‑wa 1824. Druk. N.Glücksberga. 8,s.[14], XXVI,294, [8],295-848, XXXXIV, [4], 5 skł. map: miedzioryty. T.2 - 7. Historya narodu polskiego od początku chrześcijaństwa. W‑wa 1803-1804. Ed.T.Mostowskiego. 8,s.503,474, [2],466,591,255,224 (: Noty do ksiąg pierwszych),418, 2 portrety: miedzioryty. Wybór pisarzów polskich. Historya. Opr. psk. współczesna sygn. naklejką: Piękne Książki Warszawa, narożniki i 5ciopolowe grzbiety z brązowej skóry, szyldziki, złocone tytulatura, brzegi kart barwione. Wybór pisarzów Polskich. Historya.
W jednym tomie podpis, w t.6 na kilku kartach ślady zalania, w t.7 pieczęć: Biblioteka Wilanowska. Bardzo ładny egzemplarz w ekskluzywnej oprawie. T.1 cz.1-2: 1 wydanie. T.2 - 7: 2 wydanie (1 w 1780-1786). Tekst poprzedza: Memoryał względem pisania historyi narodowey. W każdym tomie rejestr nazw i rzeczy. T.2 - 6: Panowanie Piastów. T.7: Zamieszczone portrety Jana Długosza i Mikołaja Kopernika. Panowanie Węgrów. Monumentalna praca nadwornego historyka i poety (1733-1796), jezuity, dramatopisarza, tłumacza, oparta na bogatych materiałach żródłowych. Dzieło doprowadzone do momentu wstąpienia na tron Władysława Jagiełły. Obok historii politycznej także historia kultury, ustroju, społeczeństwa, gospodarki. Podkreśla w tym dziele pozy­tyw­ną rolę władzy monarchicznej i negatywny wpływ swobód szlacheckich.

6.800,-
204. Fotografia pozycji 204NIEĆ Julian - Młodość ostatniego elekta. St[anisław] A[ugust] Poniatowski 1732 -1764. Kraków 1935. Skł. gł. Gebetner i Wolff. 8,s.305, opr.pł. Prace Krak. oddz. Polskiego Tow. Historycznego nr 11.
Stan bardzo dobry. Praca oparta na „Mémoires du roi Stanislas Auguste Poniatowski” (1914) i polskim przekładzie cz. pierwszej tychże „Pamiętniki króla St. Augusta Poniatowskiego” dokonanym pod red. prof. Wł.Konopczynskiego i prof. St.Ptaszyckiego” (1915). Z indeksem.

75,-
205. Fotografia pozycji 205NOBIS Reinhold - Dokładna i praktyczna książka podręczna o wszystkich częściach i odnogach gospodarstwa wiejskiego dla gospodarzy i uczących się gospodarstwa ze szczególnem uwzględnieniem potrzeby uczniów gospodarstwa i początkujących gospodarzy. Przeł. z niem. przez X.F.A.E.Ł[ukaszewskiego]. T.1 [z 2]. Leszno 1851. Nakł. i druk. Ernesta Günthera. 8,s.467, [3], drzeworyty w tekście, 1 skł. tabela, opr. psk. z epoki.
Oprawa przetarta, pęknięta przy grzbiecie. W treści m.in.: o używaniu w gospodarstwie surowych materiałów: drzewa, metali, skór, smoły, machiny i narzędzia rolnicze, naprawy wozu, wychów zwierząt domowych: koń, bydło, owca, świnia, pszczelnictwo, leczenie zwierząt domowych: zakładanie fontaneli, puszczanie krwi, dawanie enemy, dawanie lekarstw, wypalanie.

1.200,-
206. Fotografia pozycji 206NORWID Cypryan [Kamil] - Pisma o sztuce i literaturze. W‑wa 1938. Wyd. i nakład Z.Przesmyckiego. Skł. gł.: Kasa im.Mianowskiego. 16d, s.VIII,312, opr.ppł. Wszystkie pisma Cypryana Norwida po dziś w całości lub fragmentach odszukane, Tom szósty.
Naddarta karta tyt.i przedtyt., podkl. przy grzbiecie, ślad zaplamienia dolnych brzegów kart. Pieczęć. Wg Gomulickiego: „nakład częściowo zniszczony w 1944 r.” Tom w obiegu dopiero w 1946 r.

120,-
207. Fotografia pozycji 207Fotografia pozycji 207NORWID Cyprian Kamil - Pisma zebrane. Wyd. Zenon Przesmycki. Nakł. J.Mortkowicza. Tom A cz 1. W‑wa-Kraków 1911. Druk.W.L.Anczyca i Sp. dla J.Mortkowicza. 16d, s.XVI,491, portret autora, 13 tablic, 5 podobizn rkp., okł.oryg.
Tom A cz.2. W‑wa-Kraków 1912. Druk W.L.Anczyca i Sp. 16d, s.493-1110, 10 tablic, okł.oryg.
Małe ślady zawilgocenia na okładce cz.drugiej i na jednej bibułce ochronnej, poza tym stan dobry. Podpis. Okładka i dodatki artystyczne ze spuścizny C.Norwida. Karty tytułowe, inicjały, nagłówki i przerywniki rys. Adam Półtawski. Wizerunek Norwida w heliograwiurze - repr. portretu mal. przez P.Szyndlera. Wytłoczono 1725 egz. liczb. i podpisanych przez wydawcę i nakładcę. Egz. num.1167 na bezdrzewnym papierze prążkowanym. .

600,-
208. Fotografia pozycji 208Fotografia pozycji 208NOWAK Tadeusz - Obcoplemienna ballada. W‑wa 1963. LSW. 16d, s.171, [2], ilustracje, okł.oryg., obwoluta.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora: Drogiemu Panu Janowi Bolesławowi Ożogowi, znakomitemu Poecie i Prozatorowi, i chłopu, co w naszych czasach jest niezmiernie cenne, zdaje się także chłop Tadeusz Nowak. Kraków, 12.XII.1963. Ilustracje: Józef Wilkoń. Powieść, 1 wydanie. Poetycka opowieść o miłości wiejskiego chłopca i dziewczyny.

40,-
209. Fotografia pozycji 209Fotografia pozycji 209NOWAK Tadeusz - Przebudzenia. Kraków 1962. WL. 16d, s.134, [2], okł.oryg., obwoluta.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora: Drogiemu Panu Janowi Bolesławowi Ożogowi ten maleńki obrazek mojego po trosze dzieciństwa Tadeusz Nowak. Kraków, 24.VI.1962 r. Ekslibris J.B.Ożoga. 1 wydanie. Debiut prozatorski.

40,-
210. Fotografia pozycji 210NUTY. BURSA Stanisław - O pójdź ! zapada nocy czar. Gondoliera do słów Al. Stroki. Übersetzung von H.v.Friedberg. Muzykę ułożył... [Głos z fortepianem]. Wyd. 2. Kraków [ok. 1904]. A.Piwarski i Sp. S.B. 1a. Druk. P.M.Geidel w Lipsku. 4,s.7, okł.oryg. litogr.
Stan dobry. Tekst utworu w j. pol. i niem.

60,-
211. Fotografia pozycji 211- GALL Jan - Pieśni z dramatu „Eros i Psyche” J.Żuławskiego. Z.1: Pieśń błędnego rycerza [na głos z fortepianem]. Muzyka Jana Galla. [Wyd.2]. Kraków [ca 1915]. S.A.Krzyżanowski. S.A.K.268. Druk: Waldheim-Eberle A.G. 4,s.5, okł.oryg.
Podklejony fragment okładki.

60,-
212. Fotografia pozycji 212- NIEWIADOMSKI St[anisław] - Z wiosennych tchnień. 12 pieśni na głos z fortepianem. Lwów [ca 1890]. G.Seyfarth. G.S.210. 4,s.36, okł.oryg. litogr.
Okładka podklejona. Na tylnej okładce portret kompozytora. Dedykowane: Pannie Józefie Szlezyngierównie.

75,-
213. Fotografia pozycji 213- NIEWIADOMSKI St[anisław] - Jaśkowa dola. Pieśni na jeden głos Maryi Konopnickiej czcigodnej autorce słów poświęcone. Op.14b: Nie swatała mi cię swatka. Lwów [przed 1900]. K.S.Jakubowski. K.S.J.22*** Druk F.M.Geidel Leipzig. 4,s.7, okł.oryg. litogr.
j.w. Op. 20a: Miesięczna noc. Krakowiak. Lwów, K.S.Jakubowski. K.S.J.61* 4,s.5, okł.oryg. litogr.
Małe zaplamienia.

75,-
214. Fotografia pozycji 214- NIEWIADOMSKI St[anisław] - Słonko. Pieśni do słów Adama Asnyka. Op. 49 Nr 4: Siwy koniu ! Lwów [1920]. G.Seyfarth. G.S.133. Druck Waldheim-Eberle A.G. 4,s.5, okł.oryg. litogr.
Stan dobry. Tekst w j. pol. i niem., na głos z fortepinem.

60,-
215. Fotografia pozycji 215- NIEWIADOMSKI St[anisław] - Maki. Op.50. Pieśni do słów Kornela Makuszyńskiego.
Lwów [ca 1916-1918]. G.Seyfarth. G.S.207. 4,s.29, okł.oryg. litogr.
Stan dobry. 7 pieśni na głos z fortepianem. Dedykowane: Pannie Janinie Korolewicz-Waydowej. Na tylnej okładce portret kompozytora.

75,-
216. Fotografia pozycji 216- WŁAST Andrzej - Ostatnie tango. Piosenka Andrzeja Własta [słowa]. Z repertuaru Karola Hanusza. W‑wa b.r. Nakł. B.Rudzkiego. B 356 R. 4,s.3, okł.oryg.
Stan dobry. Na głos z fortepianem.

60,-
217. Fotografia pozycji 217- WSZELACZYŃSKI Władysław - Trzy mazurki do śpiewu z towarzyszeniem fortepianu. Op.29 nr 2: Obawa. Słowa Teofila Nowosielskiego. Aleksandrowi Filippi-Myszudze. Lwów b.r. K.S.Jakubowski. K.S.J.149. Druk F.M.Geidel Lipsk. 4,s.5, okł.oryg. sztych.

60,-
218. Fotografia pozycji 218- ŻELEŃSKI Władysław - Zawód. Słowa Kazimierza Tetmajera z muzyką Władysława Żeleńskiego. Nakład i własność S.A.Krzyżanowskiego, Kraków [ok.1904]. S.A.K.177. 4,s.5, okł.oryg. sztych.

60,-

*

219. Fotografia pozycji 219Fotografia pozycji 219Fotografia pozycji 219ORKAN Władysław - W roztokach. Powieść. T.1-2. Lwów 1903. Tow. Wyd. Druk W.L.Anczyca i Sp. 16d, s.228,242, opr.pł.oryg., pł. bordowe, złocone zdobienia i tytulatura na grzbiecie.
Stan dobry. Podpis i pieczęć. 1 wydanie.

240,-
220. Fotografia pozycji 220ORMICKI Wiktor - Eksport drewna w dorzeczu Dunajca i Popradu. Der Holzexport... Kraków 1927. Księg. Geogr. „Orbis”. 8,s.55, [1],2 mapki, tabele w tekście, okł.oryg. Prace Inst. Geogr. U.J. Z.9.
Stan bardzo dobry.

50,-
221. Fotografia pozycji 221Fotografia pozycji 221OSIŃSKI Aloizy - Słownik mitologiczny z przyłączeniem- Obrazo - pismu (Jconologia). Układu X.... professora literatury w gimnazyum wołyńskiem. T.II E=N. W‑wa 1808. Druk. Xięży Piarów. 8,s.588, opr.psk. z epoki, złocone zdobienia i tytulatura.
Małe naddarcie na grzbiecie, słabe ślady zawilgocenia. 1 wydanie. Autor (1770-1842), filolog, słownikarz, pijar, profesor Liceum Krzemienieckiego, rektor Akademii Duchownej w Wilnie, autor licznych prac.

250,-
222. Fotografia pozycji 222OSIŃSKI Aloizy - Słownik mitologiczny... T.III. (ostatni) O=Z. W‑wa 1812. Druk. Xięży Piarów. 8,s.[4],708, opr.psk. z epoki.
Oprawa lekko przetarta, skóra pęknięta w górze grzbietu. 1 wydanie.

250,-
223. Fotografia pozycji 223OSSENDOWSKI Franciszek Antoni - Huragan. Zbiór nowel. Poznań 1933. Druk. Dziennika Pozn. 16d, s.157, [1], opr.ppł.
Stan dobry. 2 wydanie.

50,-
224. Fotografia pozycji 224z OSTROWICY Konstanty MICHAŁOWIĆ - Pamiętniki janczara przed rokiem 1500 napisane. Wyd. wtóre. Sanok 1857. Nakł. i druk K.Pillera. 8,s.187, [3], opr.kart. z epoki.
Stan dobry. Podpis. Tekst w dawnej i nowej polszczyźnie. Jeden z najdawniejszych zabytków piśmiennych mowy polskiej. Pamiętniki Serba: przedstawia w nich swe losy w niewoli tureckiej, kronikę walk serbsko-tureckich, wiele informacji o organizacji państwa otomańskiego, religii i obyczajach. Wzywa do solidarności chrześcijańskiej wobec niebezpieczeństwa tureckiego.

150,-
225. Fotografia pozycji 225OSTROWSKA Bronisława - W starym lustrze. W‑wa 1929 [1928]. F.Hoesick. 16d, s.54, [4], okł.oryg., opr.kart. niesygn. [Adolf Zadora], karton marmoryzowany.
Stan dobry. Proza, 1 wydanie.

100,-
226. Fotografia pozycji 226OSTROWSKI M.O. - Wielka Wojna Europejska 1900-1915 r. Tłum. broszury rosyjskiej: „Wielikaja jewropiejskaja wojna”. Kraków 1898. Nakł. W.Gruszeckiego. 8,s.29, okł.oryg., opr.pł.
Stan bardzo dobry.

75,-
227. Fotografia pozycji 227OWSIENICKI Pelagi - Kazania anti-filozoficzne czyli w metaryach, naybardziey przeciw teraznieyszym Filozofom, prawie bez Reliigij żyiącym, po różnych mieysach publicznych, przez X... Zakonu O.S. Franciszka Reformatów, Prowincyi Pruskiey Ex-Prowincyała, S.T.Lektora miane. Gdańsk 1804. Druk. Daniela Ludwika Wedla. 8,s.VIII,356, broszura.
Okładki podklejone, naddarte brzegi. Poza tym stan dobry, karty nierozcięte. Podpis. Treść: Kazanie na Dzień Podwyższenia Krzyża Sgo, Na Nieszporach infra Octavum Immaculatae, Na Dzień Imienia Iezus, Na Niedzielę pierwszą postu, Na poświęcenie kościoła, Na Nieszporach infra Octavum Immaculatae, Na Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, Na Dzień Nepomucena Swiętego, Na Dzień Swiętych Piotra i Pawła, Na Dzień Augustyna Swiętego, Na dzień pochowania kości, Exhorta przy slubie małżeńskim, Exhorta przy pogrzebie ciała W. Ieymość Panny N.

500,-
228. Fotografia pozycji 228PAMIĄTKA pochodu narodowego 3 maja 1916 r. W‑wa, nakł.: Chlebowski i Michałowski p.f. „Świt”. 16 podł., s.12, [1], 20 ilustracji, okł.oryg. ozdobna, na tarczy kolor. herby: Orzeł Biały i Pogoń litewska.
Na karcie przedtyt. ślady zabrązowienia. Tytuł okładkowy: 3 Maja 1916 r. Pochód narodowy w Warszawie. Tekst: O Konstytucji 3 Maja, Przemówienie rektora uniw. dr. Józefa Brudzińskiego, Przemówienie Prezydenta m. st. Warszawy ks. Zdzisława Lubomirskiego.

120,-
229. Fotografia pozycji 229Fotografia pozycji 229PAMIĄTKI Wojenne. Zeszyt I. (Monety drobne). W‑wa 1918. Druk. L.Bruś. 16 podł., s.[2],48, [2],,w tym ilustracje (fotokopie monet, bonów, znaczków), okł. brosz. oryg. sygn. Z.S. [Zofia Stryjeńska].
Okładka podniszczona, ślady zalania. Podpis. Wyd. prezentujące monety, bony, marki obowiązujące na terenach polskich w czasie I wojny światowej. Przy opisach naklejone fotokopie tychże.

120,-
230. Fotografia pozycji 230Fotografia pozycji 230PAMIĄTKI Wojenne. Zeszyt II. (Afisze). W‑wa 1918. 16 podł., s.44, ilustracje (fotokopie afiszów, obwieszczeń, odezw, patentów), okł.oryg. proj. Zofii Stryjeńskiej.
Stan dobry. Przy opisach naklejone na osobnych kartach fotokopie.

120,-
231. Fotografia pozycji 231PAMIĘTNIK jubileuszowej Wystawy Ogrodniczej w Poznaniu 25.IX-3.X.1926. Poznań 1926. Nakł. Komitetu Wystawy. 8,s.350, ilustracje w tekście i na tablicach.
Stan dobry. Od s.319: reklamy. Artykuły o szeroko pojętej tematyce ogrodniczej.

120,-
232. Fotografia pozycji 232PANAŚ Józef ks. - My II Brygada. Katowice 1929. Śl. Zakł. Graf. i Wyd. „Polonia”. 8,s.317,9 fotografii, 2 mapki, okł.oryg.
Okładka przybrudzona, pierwsze karty luźne,2 karty podklejone przy grzbiecie. Wspomnienia legionowe kapelana i dziekana Legionów Polskich (1887-1940?), proboszcza Wojska Polskiego, publicysty, pamiętnikarza. W latach 1914-1918 przemierzył wraz z Legionami front w Karpatach, Bukowinie, Besarabii, na Wołyniu i Litwie.

60,-
233. Fotografia pozycji 233PAPÉE Stefan - XX lat Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1938. Materiały zebrał... Lwów b.r. PWKS. 8,s.237, [1], okł.oryg. sygn.: W.S.
Stan bardzo dobry. Wstęp:... „obfity materiał historyczny w formie wypisów z dzieł najwybitniejszych mężów stanu, ułożony w dwa rozdziały: „Budowanie Państwa Polskiego” i „Wielkości, gdzie twoje imię”.

75,-
234. Fotografia pozycji 234Fotografia pozycji 234Fotografia pozycji 234Fotografia pozycji 234PARNY Évariste - Oeuvres diverses. T.1-2. Paris 1812. A.C.Debray. 16, s.252,247; Poesie d'Evariste Parny mises en musique par B.Wilhelm s.22: nuty z tekstem, 2 ryciny przed tytułem: miedzioryty, opr.psk. z epoki, złocona tytulatura i zdobienia na grzbietach.
Stan dobry. Podpis. Tom 1 zaw. Poésies érotique cztery części, t.2: Les déguisemens de Vénus, Chansons Madécasses, Insel et Asléga, Réponses diverses, Mélanges i nuty: Chant Scandinave.
Autor (1753-1814), franc. poeta epoki Oświecenia. Bardzo popularny na początku XIX w., szczególnie zasłynął ze swoich wierszy erotycznych i elegijnych.

350,-
235. Fotografia pozycji 235PAWLIKOWSKI Michał - Góry i człowiek. (Rozdział z historyi kultury). W‑wa 1939. Wyd.”Ligi Ochrony Przyrody”. 8,s.107, [1], 15 tablic z ilustracjami, opr.ppł. z naklejoną okł.oryg. Biblioteki Medyckiej opus 15.
Kilka kart przybrudzonych, pieczęcie. Wydanie 2 rozsz.; pierwsze z tyt.: Człowiek w obliczu gór w 1934 r.

50,-
236. Fotografia pozycji 236Fotografia pozycji 236Fotografia pozycji 236PIAZZI Joseph - Lehrbuch der Astronomie. Aus dem Italienische übersetzt v. Johann Heinrich Westphal. Mit einer Vorrede des Herrn Hofrath Ritter Gauss. Tl. 1-2 Berlin 1822. G.Reimer. 8,s.VI,258,355, 4 skł. tablice: miedzioryty, opr.kart. z epoki.
Oprawa lekko otarta, pieczęcie. Podręcznik astronomii, praca astronoma włoskiego (1746-1826), założyciela obserwatorium w Palermo, odkrywcy pierwszej planetoidy Ceres w 1801 r. Jest autorem własnego katalogu gwiazd, za co został nagrodzony przez Instytut Francuski.

350,-
237. Fotografia pozycji 237PIETRKIEWICZ Jerzy - Poematy londyńskie i wiersze przedwojenne. Paryż 1965. Inst. Literacki. 8,s.197, okł.oryg. Biblioteka „Kultury” T.118.
Stan bardzo dobry. Autor (1916-2007), prozaik, poeta, tłumacz, historyk literatury. Od 1939 r. w Londynie, profesor na Uniw. Londyńskim.

75,-
238. Fotografia pozycji 238Fotografia pozycji 238PIETRUSKI Stanisław Konstanty - Historya naturalna i hodowla ptaków zabawnych i użytecznych czyli dokładne opisanie wszystkich śpiewających, naśladujących mowę ludzką, pięknie ubarwionych, drapieżnych, domowych i użytecznych ptaków, z podaniem najnowszych sposobów i doświadczeń jak takowe łowić, przyswajać, chować, karmić, rozmnażać, od chorób chronić i w tychże leczyć. T.III: Gołębie. [Z IV]. Lwów-W‑wa 1864. K.Wild. Czc. K.Pollaka w Sanoku. 8,s.IX,227, [4].
ŁODZIA Baranowski Stanisław - Projekt do terminologii gołębi polskich tak co do ujednostajnienia samych nazw gołębi, jak i co do wyrażeń, określających ich upierzenie. Lwów 1901. Tow. Chowu drobiu, gołębi i królików. 8,s.19, opr.ppł. w 1 wol. z naklejoną okł.oryg.
Niewielkie ślady zawilgocenia. Rzadkie.

600,-
239. Fotografia pozycji 239PILATOWA Janina, Zahorski Witold - Polskim szlakiem. Z dawną pieśnią - z dawnym znakiem. Oprac... Przedmowa ppułk.Witold Walewski. Londyn [data przedm.1945]. Orbis. 8,s.140, ilustracje w tekście, okł.oryg.
Stan bardzo dobry. Pieczęcie: Główna Komisja Skarbu Narodowego, Polish Ex-Combatants Association Great Britain Koło 232. Teksty literackie wierszem i prozą.

90,-
240. Fotografia pozycji 240[PIŁSUDSKI]. Idea i czyn Józefa Piłsudskiego. Współpracownicy: M.Handelsman, W.Husarski, J.Jędrzejewicz, St.Konopka, J.Lechoń, W.Lipiński, Wł.Pobóg-Malinowski, A.Przybylski, St.Rogoż, W.Rzymowski, A.Skwarczyński, A.Śliwiński, J.Starzewski, K.Wierzyński. W‑wa 1934. Wyd. Bibl. Dzieł Naukowych. 4,s.270, [1], ilustracje w tekście i na tablicach, opr.pł.oryg. ozdobna, pł. czerwone, złocona tytulatura, tłoczony wizerunek głowy Marszałka w wieńcu laurowym.
Bardzo ładny egzemplarz. Treść: Cz.1: Człowiek. Cz.2: Idea i czyn. Cz.3: Słowo. W pierwszej części życiorys Marszałka i jego charakterystyka, w drugiej w szeregu artykułów zawarta ideologia i czyny, w trzeciej wyjątki z jego pism, mów i rozkazów. Na końcu wyczerpująca bibliografia druków dotyczących Marszałka w j. polskim i obcych.

250,-
241. Fotografia pozycji 241Fotografia pozycji 241PIXA Wincenty X. - O krzyczącej niedorzeczości i strasznej szkodliwości szczepienia ospy. Przyczynek do historji kultury europejskiej. [Cz.I]. Berlin 1904. Nakł.Wyd. „Przewodnika Zdrowia”. 8,s.208, rysunki w tekście, okł.oryg., opr.pł.
Pieczęcie. Stan dobry. Dołączony odręczny list autora ks.kanonika z Krakowa [2 kartki] skierowany do osoby duchownej, w którym prosi o przyjęcie w.w. tytułu, także opisuje swoją walkę z władzami świeckimi i kościelnymi. Z powodu treści zawartych w książce jest szykanowany i pozbawiony urzędów. List dat.: Kraków 26 kw. 1911.
W rozprawce liczne przykłady szkodliwego działania szczepień. Motto: „Kto walczy przeciwko szczepieniu ospy, ten wyświadcza wielką przysługę ojczyźnie i ludzkości” - Dr.med.Mayntzer.

250,-
242. Fotografia pozycji 242Fotografia pozycji 242Fotografia pozycji 242Fotografia pozycji 242PLEJADA Polska, wydana staraniem Bolesława Maurycego Wolffa. Wydanie ozdobione drzeworytami. Petersburg 1857. Nakł. i druk. wydawcy. 4,s.[6],220, drzeworyty w tekście i na tablicach, opr.psk. z epoki.
Ślady zawilgocenia. Pieczęć: Zbiór Wiktora Gomulickiego. Mieści: K.Brodzińskiego: Wiesław, Słowackiego: Bielecki, Kondratowicza W.: Lirnik wioskowy, Pola: Przygody Winnickiego, Zaleskiego B.: Luli niemowlęciu, Wasilewskiego: Wiązanie Anielce, Odyńca: Wesele, łzy, Holewińskiego J.: Sierota legenda, Goszczyńskiego: Sobótka. Drzeworyty rys.: Maksymilian Fredro, J.Kossak, Franc. Kostrzewski, L.Straszyński; ryt.: Budziłłowicz, Lavieille, Pisan, Sautain - Paryż, Hohenfelden - Petersburg, Napoleon Cui - Wilno, Bobbet - Londyn.

200,-
243. Fotografia pozycji 243PODRAZA Antoni - Jakub Kazimierz Haur pisarz rolniczy z XVII wieku. Studium z dziejów polskiej literatury rolniczej. Wrocław-W‑wa-Kraków 1961. Ossol. 8,s.254. PAN Prace Komisji Nauk Historycznej nr 6.
Stan bardzo dobry, egz. nierozcięty.

45,-
244. Fotografia pozycji 244[POL Wincenty] - Pieśń o ziemi naszej. Poznań 1843. J.K.Żupański. 16d, s.88, [1], winiety, opr.pł.
Oprawa odbarwiona, z ubytkiem, na kartach ślady zalania, przybrudzenia, zaklejony podpis i karta tyt. przy grzbiecie.
1 wydanie. Głośny poemat patriotyczny. Winiety Kajetana Wincentego Kielisińskiego (1808-1849).

240,-
245. Fotografia pozycji 245Fotografia pozycji 245POL Wincenty - Pieśń o ziemi naszej. Z 8 ilustracyami Juliusza Kossaka. Wyd.8 (ilustrowane 4). Kraków 1896. Sp. Wyd. Pol. 8,s.63,8 ilustracji na oddz. tablicach z ochronnymi bibułkami, okł.oryg., opr.pł. ozdobna.
Poluzowany grzbiet, poza tym ładny egzemplarz. Tekst w ozdobnym obramowaniu.

360,-
246. Fotografia pozycji 246POLAK Józef - Podręcznik leczniczy. Wskazówki leczenia domowego dla użytku dworów, gmin, księży, nauczycieli, majstrów, nadzorców warsztatowych, zawiadowców stacyj dróg żelaznych, felczerów i t.p. W‑wa 1888. Wyd. Przeglądu Tygodniowego. 8,s.146, III, 50 ilustracji w tekście, okł.kart.oryg.
Okładka lekko przetarta.

600,-
247. Fotografia pozycji 247Fotografia pozycji 247Fotografia pozycji 247Fotografia pozycji 247POLSKA w krajobrazie i zabytkach. T.1-2. W‑wa 1930. Wyd.Tadeusza Złotnickiego. 4,s.XLVII,140, 713 ilustracji na 312 tablicach; s.137, 733 ilustracje na 320 tablicch, opr.pł.oryg.ozdobna, sygn.: Fr.Radziszewski Warszawa: płótno granatowe, złocone zdobienia i tytulatura.
Niewielkie otarcia oprawy. Autorzy artykułów: Bułhak, Marcinkowski, Jaroszyński, Poddębski i in. Fotografie zebrał i ułożył Wł.Dzwonkowski.

1.600,-
248. Fotografia pozycji 248Fotografia pozycji 248POLSKIE Siły Zbrojne w ciągu wieków. Polish Armed Forces Through the Ages. Tysiąc lat oręża polskiego. Przedmowa: M.Kukiel. Tablice kolorowe: K.Pacewicz. Opracowanie historyczne: W.Dziewanowski, A.Minkiewicz. London 1944. „Orbis”. 4 podł., s.[8],30, 30 kolorowych ilustracji, opr.pł.oryg. ozdobna: płótno czerwone, srebrzone zdobienia i napisy.
Stan dobry.Tekst pol. i ang.

300,-
249. Fotografia pozycji 249Fotografia pozycji 249[PONIATOWSKI]. STANISŁAW Poniatowski i Maurycy Glayre. Korespondencja dotycząca rozbiorów Polski, wydana przez Eugeniusza Mottaza, profesora historyi w Kolegium w Yverdon. Z franc. przeł. Jadwiga z Chmielowskich Baranowska. Przejrzał i objaśnił Stanisław Krzemiński. W‑wa 1901. Druk. A.T.Jezierskiego. 16d, s.168,168, okł.oryg., opr. wtórna. Biblioteka Dzieł Wyborowych nr 199-200.
Pieczęcie. T.I: Stanisław August i Francya s 1772 r. Listy króla do Monet'a z Warszawy. Misya hrabiego Branickiego we Francyi 1772-3 r. T.II: Od pierwszego rozbioru do zjazdu w Kaniowie. Zjazd w Kaniowie. Misya Glayre'a we Francji. Sejm wielki 1781-1791. Konstutucja Trzeciego Maja. Ostatnie rozbiory.
Piotr Maurycy Glayre (1744-1819), polski dyplomata, z pochodzenia Szwajcar, sekretarz Fr.Rzewuskiego. Z polecenia Stanisława Augusta Poniatowskiego wyjechał do Francji celem nawiązania kontaktów. Po proteście Rosji misja została przerwana. Kawaler Orderu Świętego Stanisława.

150,-
250. Fotografia pozycji 250[PONIATOWSKI]. ZBIÓR piosnek rozmaitych wraz z krakowiakiem po ś.p. Xięciu Józefie Poniatowskim i pieniem żałobnym pogrzebowym tegoż Xięcia roku 1823. B.m.w. 8,s.16.
Stan dobry. Arkusz złożony, nierozcięty. Rzadkie.

250,-
251. Fotografia pozycji 251PROTOKÓŁY Mędrców Sjonu. W‑wa 1923. Nakł. Tow. „Rozwój”. 8,s.60, okł.oryg. sygn.: J.Lipiński. Biblioteczka Żydoznawcza Tow. „Rozwój” No 1.
Podklejony płótnem grzbiet. Antysemicka fałszywka, opisujaca rzekome plany osiągnięcia przez Żydów domincji nad światem. Zostały sfabrykowane przez Matwieja Gołowińskiego na zamówienie ochrany, w celu obarczenia Żydów odpowiedzialnością za problemy polityczne i społeczne Rosji. Ogółnie dokument służący jako pretekst do antysemityzmu na początku XX w. W znacznej części są plagiatem broszury satyryka M.Joly'ego „Rozmowy w piekle między Machiavellim i Monteskiuszem”. Pierwszy polski przekład „Protokółów” ukazał się w Warszawie w 1919 r. Ideologia w nim zawarta była propagowana przez endecję i związane z nią Towarzystwo „Rozwój”.

150,-
252. Fotografia pozycji 252PROTOKÓŁY Mędrców Syonu. W‑wa-Wilno-Lwów 1934. Pol. Druk. Nakł. „Lux”. 8,s.79, 1 ilustracja, okł.oryg.
Stan dobry. Tłumaczenie z ang. wyd. 1920 r. Ilustracja w tekście i na okładce obrazuje emblemat żydowsko-bolszewicki otoczony symbolicznym wężem.

150,-
253. Fotografia pozycji 253[PRZYBYLSKI Jacek] - Do Jaśnie Oświeconego Xiążęcia Jozefa Poniatowskiego Ministra Woyny Xięstwa Warszawskiego,....z hołdem uszanowania i wdzięczności przy ofiarowaniu starodawney chorągwi mieyskiej w doroczną oktawę koronacyi cesarza Napoleona Wielkiego,1809, miasto Kraków. 8,s.[9],2 winiety; Wyobrażenie o chorągwi krakowskiey J.O. Xiążęciu Ministrowi ofiarowamey s.[ 2], okł. kart.oryg. ozdobna.
Okładka i wyklejki ze śladami zalania. Wierszem. Na wyklejce odręcznie spisane nazwiska [46 osób] członków Rady Miejskiej Krakowa. Rzadki druczek krakowski pośw. księciu Józefowi Poniatowskiemu, wyzwolicielowi Krakowa. Winiety w drzeworycie, pierwsza z herbem Krakowa.

350,-
254. Fotografia pozycji 254PUŁASKI Kazimierz - Szkice i poszukiwanie historyczne. Serya 2. Petersburg 1898. K.Grendyszyński. 8,s.350, [1], okł.oryg., opr.ppł.
Naddarty dolny margines okładki, poza tym stan dobry. Treść: Z pamiętnika konfederata barskiego. Korespondencja M.J.Mniszcha z lat 1783-1790. Uchwały sejmiku wołyńskiego w Łucku w 1790 r. Szlachta podolska w czasie zaboru tureckiego (1672-99). Machmat Girej, chan Tatarów perekopskich i stosunki jego z Polską (1515-23).

120,-
255. Fotografia pozycji 255Fotografia pozycji 255PUŁASKI Kazimierz - Szkice i poszukiwania historyczne. Serya 3. Kraków 1906. Sp.Wyd.Pol. 8,s.388, opr.pł. z naklejoną okładką oryg.
Stan dobry. Treść: Cz.I: Stare osady w Ziemi Kamienieckiej i dziedziczące na nich rody podolskiej szlachty historycznej. Ród Kierdejów podolskich. Sprawa o zapłatę zaległego żołdu rotom zaciężnym za Zygmunta Augusta. Cz.II: Listy Generalności do Kazimierza Pułaskiego. Listy K.Pułaskiego do J.Zaremby regimentarza województw wlkp. Urywek z korespondencyi Fr.K.Branickiego łowczego wielkiego koronnego w sprawie operacyi wojennych przeciw konfederatom. Misya księcia Meszczerskiego do Fr.S.Potockiego wojewody kijowskiego. Krótki pamiętnik A.Hulewicza konfederata barskiego.

120,-
256. Fotografia pozycji 256PUŁASKI Kazimierz - Szkice i poszukiwania historyczne. Serya 4. Lwów 1909. H.Altenberg. 8,s.420, okł.oryg.opr.pł.współczesna.
Okładka naddarta, z ubytkiem d.marginesu, podkl. Treść: Wstęp. Konfederacya barska. Roch Lasocki posłem do szefów barskich. Pierwsze zabiegi szefów barskich o posiłki. Wessel i bisk. Krasiński. Dalsze rokowania Wessla z dworami zagranicznymi. Lasocki w Turcyi. Przeniesienie się Generalności do Preszowa. Konferencye w Dreźnie. Dalsza organizacya sił zbrojnych konfederacyi. Dodatki. Z indeksem.

120,-
257. Fotografia pozycji 257Fotografia pozycji 2571 PUŁK Pancerny w latach 1939-1946. 1st Polish Armoured Regiment in the Years 1939-1946. Hanower 1946. Wyd. Pol. Zw. Wychodźctwa Przymusowego. 8 podł., s.61, liczne ilustracje w tekście, okł. kart.oryg.
Przedarcia na grzbiecie, poza tym stan dobry. Tekst pol. i ang. Wyd. na dzień Święta Pułkowego 19 sierpnia 1946 r. Z 2 kolor. rycinami: sztandary Pułku, nuty marszu 1 Pułku Pancernego. 1 załącznik: Patki na kołnierze kurtki i płaszcza.

360,-
258. Fotografia pozycji 258Fotografia pozycji 258RACIBORSKI A[dam] - Neues vollständiges Handbuch der Auscultation und Percussion, oder Anwendung der Akustik zur Unterscheidung der Krankheiten. Teutsch bearb. von Dr. H.A.Hacker Leipzig 1836. W.Engelmann. 16d, s.XIV,262,2 tablice, tabela, opr.kart. z epoki.
Stan dobry. Pieczęcie. Podręcznik do opukiwania i osłuchiwania w chorobach. Autor (1809-1871) pol. lekarz po powstaniu listopadowym na emigracji w Paryżu, gdzie uzyskał stopień doktora. Profesor Akademii Medycznej. Współzałożyciel Tow. Lekarzy Polskich w Paryżu, członek honorowy Pozn. Tow. Przyj. Nauk. Autor wielu podręczników medycznych.

750,-
259. Fotografia pozycji 259RACZYŃSKI Edward Bernard - The Mass Extermination of Jews in German Occuped Poland. Note addressed to the Governments of the United Nations on December 10th, 1942, and other documents. Published on behalf of the Polish Ministry of Foreign Affairs by Hutchinson & Co, London-N.York-Melbourne. 8,s.16. Republic of Poland. Ministry of Foreign Affairs.
Stan bardzo dobry. Masowa eksterminaja Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. Broszura wydana przez Rząd RP na uchodźstwie w dniu 10 grudnia 1942 r., skierowana do 26 rządów, które podpisały Deklarację ONZ. Pierwszy oficjalny dokument o holokauście w Polsce. Zawiera raporty i dokumenty dotyczące holokaustu. Najważniejsza jest nota Edwarda Bernarda Raczyńskiego Ministra Spraw Zagranicznych Rządu RP sporządzona na podstawie wywiadu AK. Omawia zbrodnie niemieckie na Żydach i apeluje o pomoc i podjęcie działań. Zamieszczona jest treść współnej deklaracji członków ONZ z 17 XII 1942 r. w sprawie protestu przeciw zbrodniarzom niemieckim, także tekst Stanisława Mikołajczyka z 27 XI 1942 r. pośw. temu tematowi. Była to oficjalna nota dyplomatyczna polskiego rządu.

3.000,-
260. Fotografia pozycji 260Fotografia pozycji 260Fotografia pozycji 260RAISSAC Guy - Un soldat dans la tourmente. Paris 1963. A.Michel. 8,s.523, fotografie, okł.oryg., opr. psk. luksusowa, sygn.: L.[Władysław] Dombrowski: 5ciopolowy grzbiet z granatowej skóry, złocona tytulatura, karton i wyklejki marmoryzowane, górne brzegi kart złocone.
Minimalne otarcia oprawy, poza tym bardzo ładny egzemplarz. Ekslibris Władysława Dąbrowskiego mistrza sztuki introligatorskiej (1884-1970) działającego w Paryżu, społecznika emigracyjnego, bibliofila, patrioty. Ekslibris z symboliką Warszawy-Syrenką i Paryża-łodzią proj. Franciszek Prochaska. Przedstawia Dąbrowskiego przy pracy. Na karcie przedtyt. odręczna dedykacja gen. Weyganda dla Władysława Dąbrowskiego.
Opisane etapy życia gen. armii Franc. Sił Zbrojnych Maxime'a Weyganda, współodpowiedzialnego za kapitulację Francji, ministra w rządzie Vichy, Naczelnego Dowódcę wojsk francuskich w Afryce Płn. Areszowany przez Niemców, przebywał w obozie jenieckiem. Zwolniony w 1945 r. Po wojnie sądzony i zrehabilitowany w 1948 r. Honorowy Obywatel m.st. Warszawy.

700,-
261. Fotografia pozycji 261[RAMAJANA]. Tęsknota Ramy. Z czwartej księgi Ramajany, Kiszkindhakandy przeł.i wstępem poprz. St.Fr.Michalski. Śmierć Dżajadatty z drugiej księgi Ramajany, Ajodhjakandy przeł. w r. 1816 Walenty Skorochód Majewski. Litery indyjskie rys. Wacław Pawłowski. W‑wa-Kraków 1920. Wyd. Ultima Thule. 8,s.56, 1 rycina, okł.oryg.
Stan dobry, okł. luźna. Nakład 1000 num.egz. na papierze czerpanym.

100,-
262. Fotografia pozycji 262RASPAIL F[rancois] V[incent] - La Pologne sur le bords de la Vistule et dans l'Émigration. Paris 1839. Chez l'Editeur. 8,s.173, [1], okł.oryg.
Stan dobry. Sygnatura autora. Polska nad brzegami Wisły i na Emigracji. Granice Polski, kształty rządu u dawnych ludów, o ludach sławiańskich, władza królewska, szlachta polska, przyczyny upadku Polski, przyczyny upadku powstań, emigracja, protestacje Tow.Demokratycznego, przyszłość Polski.
R.V.Raspail (1794-1878) - polityk socjalistyczny, cznny uczony: chemik, botanik, fizjolog, lekarz. Był w opozycji do monarchii lipcowej. Za działalność polityczną oraz udział w manifestacji „dzień polski” został skazany na wygnanie z Francji w 1848 r.

200,-
263. Fotografia pozycji 263Fotografia pozycji 263REGNARD Jean Francois - Oeuvres de... T.1-4. Paris 1810. Chez Raymon et Menard. 16, s.XVI,295, [1],291, [1]283,287, [1], 6 miedziorytów, w tym portret autora, opr.psk. z epoki, szyldziki, złocone zdobienia i tytulatura.
W t.4 małe pęknięcie przy grzbiecie, poza tym stan dobry. Podpis. Dzieła franc. komediopisarza (1655-1709), napisał szereg komedii często wzorowanych na Molierze, cenionych m.in przez Voltaire'a, który powiedział: „Komu się Regnard nie podobna, ten nie wart podziwiać Moliera”. Wiódł awanturniczy tryb życia, podróżował po niemal całej Europie. Ryciny ryt. Macret wg H.Raigaud'a.

500,-
264. Fotografia pozycji 264RILKE Rainer Maria - Śpiew o miłości i śmierci Korneta Krzysztofa Rilke. Przeł. Ida Wieniawska. Lwów-Poznań 1922. Wyd.Polskie. Czc. „Poradnika Gospodarskirego”. 4,s.43,5 ilustracji całostronico­wych, inicjały, okł.oryg., opr.kart. niesygn. [Adolf Zadora], karton marmoryzowany.
Niewielkie ślady zawilgocenia. Poemat prozą, zyskał wielką popularność, przełożony na wiele języków. Nakład 1200 egz., zdobił Alfred Żmuda.

150,-
265. Fotografia pozycji 265ROGAWSKI Karol - O wykopaliskach leżajskich rzecz archeologiczna, przez... Kraków 1856. Druk. „Czasu”. 8,s.125, skł. tablica, zachowana tylna okładka oryg.
Karta tyt. i brzegi kart przybrudzone. Podpis. Na planszy znaleziska archeologiczne i plan okolicy Leżajska.

100,-
266. Fotografia pozycji 266ROMANOWICZOWA Zofia - Na wyspie. Paryż 1984. Inst.Literacki. 8,s.165, okł.oryg. Biblioteka „Kultury” T.402.
Stan bardzo dobry. Powieść, 1 wydanie.

60,-
267. Fotografia pozycji 267ROMANOWICZOWA Zofia - Skrytki. Paryż 1980. Inst. Literacki. 8,s.198, okł.oryg, Bibluoteka „Kultury” T.322.
Stan bardzo dobry. Powieść dedykowana Tymonowi Terleckiemu. 1 wydanie.

60,-
268. Fotografia pozycji 268ROMIN Seweryn - Z notatek legionisty. Z rysunkami L[eopolda] Gottlieba. (Dozwolone przez c. i k. Wojenną Kwaterę Prasową). Kraków 1916. Nakł. Centr. Biura Wyd. N.K.N. Druk. Ludowa. 8,s.80, rysunki w tekście, opr.ppł.
Stan bardzo dobry, podpis. Notatki dzienne od 29.IV. (Po drodze do Jędrzejowa) do 7.IX. (Przybycie do Kowla).

100,-
269. Fotografia pozycji 269ROTHKIRCH Hugo - Kubik - Inhalt von 300 Kugeln für die Halbmesser 1, 1½, 2 u.s.w. bis 150, mit besonderer Rúcksicht auf mikroskopische Messungen und Vielfche von 4/3 pi von bis 350, berechnet von... auf Schottgau [Sadków] bei Canth in Niederschlesien, mitglied der Schlesischen Gesellschaft für Vaterländische Cultur. Breslau 1843. Grass, Barth u. Co. 8,s.12, opr.ppł. współczesna.
Stan bardzo dobry. Tabele do pomiarów mikroskopowych.

120,-
270. Fotografia pozycji 270Fotografia pozycji 270ROUSSEAU Jean Jacques - Émile ou de l'éducation. T.1-4. Paris 1829. Lecointe, libr. 16, s.275,275,232,220, opr.psk. z epoki, szyldziki, złocone zdobienia i tytulatura. Nouvelle Bibliotheque des Classiques Francais.
Niewielkie ślady zawilgocenia, ładny egzemplarz. Pieczęć, podpis. Emil, czyli o wychowaniu - traktat pedagogiczny pióra genewskiego pisarza tworzącego w jęz. franc. (1712-1778), filozofa, pedagoga, teoretyka muzyki. Autor poleca wychowanie zgodne z naturą, wolne od złych wpływów otoczenia. Powieść poruszyła wielkie umysły tego okresu, była wydarzeniem, pomimo, że sąd paryski skazał książkę na spalenie.

500,-
271. Fotografia pozycji 271Fotografia pozycji 271ROUSSEAU Jean Jacques - Julie, ou la nouvelle Héloise; ou lettres de deux amants, habitans d'une petite ville au pied des Alpes; recueillies et publiées par... T.1-4. Éd. stéréotype, d'apres le procédé de Firmin Didot. Paris 1829. H.Bossange.16, s.275, 320,195,375, opr.psk. z epoki, szyldziki, złocone zdobienia i tytulatura. Oeuvres de J.Jacq.Rousseau.
W t.3 małe pęknięcie przy grzbiecie, poza tym ładny egzemplarz. Pieczęcie, podpis. Listy dwojga kochanków, mieszkańców małego miasteczka u stóp Alp. Nieszczęśliwa miłość nauczyciela i jego arystokratycznej uczennicy.

500,-
272. Fotografia pozycji 272Fotografia pozycji 272ROZMUS Włodzimierz - „Buńko”. Materiały do albumu zebrał i oprac.... 8 podł. kart [84], fotografie z opisem, mapki, opr.kart.
Stan bardzo dobry. Pieczęcie: Włodzimierz Razmus. Powielone. Oprac. graficzne: Jerzy Bigaj „Czarny II, Mieczysław Kozub-”Kos”. Autor: Fotograficzna dokumentacja powstania i walki oddziałów partyzanckich i baonu „Skała”.

120,-
273. Fotografia pozycji 273RULIKOWSKI Mieczysław - Warszawski teatr Sułkowskich. Dokumenty z lat 1774-1785. Przygotował... Oprac. wstępem i komentarzem opatrzyłą Barbara Król. Wrocław 1957. Ossol. 8,s.XXXIII,362, [1],22 ilustracje na tablicach, okł.oryg. Materiały do dziejów teatru w Polsce T.V.
Stan bardzo dobry, egz. nierozciety. Ze słownikiem aktorów, spisem tytułów sztuk i indeksem nazwisk.

45,-
274. Fotografia pozycji 274RUNGE Stanisław - Nauka o koniu. (Hippologia). Lwów-Poznań 1921. Wyd.Pol. 8,s.302,107 ilustracji w tekście, 20 tablic, rozkładana (kolor.) tablica anatomiczna konia, opr.ppł.
Stan dobry. Pieczęć. Pochodzenie, rasy, odmiany i zewnętrzny wygląd konia oraz wskazówki o utrzymaniu, żywieniu, pielęgnacji i postępowaniu w wypadkach najczęstszych chorób konia.

360,-
275. Fotografia pozycji 275RZYM Papieży. W‑wa 1896. Wyd. „Tygodnika Illustrowanego” i „Biesiady Literackiej”. Druk. Emila Skiwskiego. 4,s.369, [6], 175 ilustracji, opr.pł.ozdobna, sygn.: Introligatornia J.F.Pugeta Warszawa.
Oprawa nieco odbarwiona, drobne otarcia. Zawiera: Opis kościołów i uroczystości kościelnych, muzeów watykańskich, dworu papieskiego, zabytków starożytnych, arcydzieł sztuki, pomników, okolic malowniczych i innych ważniejszych przedmiotów Stolicy Piotrowej, na podstawie najlepszych źródeł opracowany.

200,-
276. Fotografia pozycji 276Fotografia pozycji 276SAMOZWANIEC Magdalena - Kartki z pamiętnika młodej mężatki. W‑wa 1926. E.Wende i Sp. Zakł. Graf. „Polska Zbrojna”. 16d, s.58, [6], okł.oryg. proj. K.Mackiewicza.
Stan dobry. 1 wydanie. Treść: Kartki z pamiętnika i felieton: Trudności z doktorem, (opuszczony w wyd.2).

80,-
277. Fotografia pozycji 277Fotografia pozycji 277SANDAUER Artur - Poeci trzech pokoleń. Staff. Tuwim Słonimski Iwaszkiewicz Broniewski. Przyboś Gałczyński Jastrun. W‑wa 1955. PIW. 16d, s.196, [2], okł.oryg.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora: Koledze Ożogowi tę kompromisową książkę poświęca Artura Sandauer.
W‑wa, 12.III.1957. Podkreslenia oł. w tekście.

50,-
278. Fotografia pozycji 278Fotografia pozycji 278SARNA Władysław - Dzieje Dyecezyi Przemyskiej obrządku łac[ińskiego]. Cz.2. Przemyśl 1910. Nakł. Red. „Kroniki dyec. przemyskiej”. 8,s.255-558,31, opr.ppł.
Bez karty tyt. Stan bardzo dobry. W cz.2: Biskupi przemyscy obrz. łac. 1624-1900. Z indeksem.

180,-
279. Fotografia pozycji 279SCHNÜR-Pepłowski Stanisław - „Jeszcze Polska nie zginęła!”. Dzieje Legionów polskich. Opowieść dziejowa z lat 1796 - 1806. Kraków 1897. Sp. Wyd. Pol. 8,s.228,13 ilustracji, winiety.
PASZKOWSKI Franciszek - Książę Józef Poniatowski. Z illustracyami. Kraków 1898. Sp. Wyd. Polska. 8,s.136, ilustracje, opr.ppł. z epoki.
Stan bardzo dobry.

300,-
280. Fotografia pozycji 280SCHUBERT Gotthilf Heinrich - Lehrbuch der Sternkunde für Schulen und zum Selbstunterrichte. 2. sehr verm. u. verb. Aufl. München 1832. In der A.Weberschen Buchhandlung. 8,s.XIV,246, opr.kart. z epoki.
Stan dobry. Ekslibris. Przystępny podręcznik astronomii dla szkół i samokształcenia, oprac. prof. Ludwig-Maximiliant Universität.

300,-
281. Fotografia pozycji 281Fotografia pozycji 281SEMIGOTHAISEN. Allgemeines und Persönliches vom Semigothaismus. Beitrage zu dessen Sein und Werden, nebst einer Auswahl der wertvollsten Ausserungen aus den dies= und jenseitigen Lagern über die semigothaischen Ereignisse, Um= und Zustände vorzüglich des Jahres 1913. München 1914. Kyffhäuser. 16, s.XVI,399, [1], [Katalog: ] 30, [2], 1 portret, opr.pł.oryg. ozdobna.
Stan bardzo dobry. Historyczno-genealogiczna książka o szlachcie pochodzenia jidysz.

120,-
282. Fotografia pozycji 282SEMKOWICZ Władysław - Encyklopedja nauk pomocniczych historji. Nakł.Koła Historyków U.U.J. Kraków 1924. 8,s.363, opr.ppł.
Stan dobry. Powielone, wg wykładów Prof.Semkowicza. Cz.1: Wstęp, Paleografja. 2: Dyplomatyka. 3: Chronologja. 4: Sfragistyka. 5: Heraldyka. 6: Genealogja. 1 wydanie.

120,-
283. Fotografia pozycji 283SEMPOŁOWSKA Stefanja - Na ratunek. W‑wa 1934. „Rój”. 8,s.315, [2], ilustracje, opr.pł.
Kilka kart lekko przybrudzonych. 1 wydanie. Książka pośw. dziejom katastrofy Nobilego i wypraw ratowniczych.

60,-
284. Fotografia pozycji 284SEWERYN Tadeusz - Podłaźniki. Kraków 1932. Muzeum Etnograf. 4,s.111, 64 ilustracje w tekście, okł.oryg. Wyd.Muzeum Etnograf.w Krakowie nr 5.
Stan dobry, egz.nierozcięty. Studia z dziedziny sztuki ludowej. Podłaźniki, drzewko wigilijne strojone w artystyczne wytwory sztuki ludowej, podwieszone pod sufitem.

80,-
285. Fotografia pozycji 285SIEMIEŃSKI Lucjan - Ostatni rok życia króla Stanisława Augusta czyli dziennik prywatny opisujący jego pobyt w Rosyi. Objaśnieniami i historycznym wstępem opatrzył... Kraków 1862. Czc. druk. „Czasu”. 8,s.XXXX,191, opr.pł.
Stan dobry. Pieczęć, podpis. Ekslibris Aleksandra Leskowicza we Lwowie, proj. Rudolf Mękicki. Zaw.: Wstęp: Stanisław August od 1795 do 1798 roku i Dziennik prywatny Stanisława Augusta Poniatowskiego.

150,-
286. Fotografia pozycji 286SIEMIEŃSKI Lucjan - Wieczory pod lipą czyli historyja narodu polskiego opowiadana przez Grzegorza z pod Racławic. Poznań 1845. Druk i nakład J.Łukaszewicza. 16, s.422 [brak s.423-4], opr.pł. z epoki.
Podklejone marginesy karty tyt., egz. przycięty, oprawa lekko odbarwiona. 1 wydanie.

180,-
287. Fotografia pozycji 287Fotografia pozycji 287SIEMOŃSKI Adam - Panna Jntrygalska czyli chytrość uniewinniona. Komedya oryginalna w 3ch aktach. Kraków 1828. Druk. Braci Gieszkowskich. 8,s.XVI,115, 1 litografia, okł.oryg.
Na trzech kartach małe zaplamienie. Egz. nierozcięty. Pieczęcie: Gwalbert Pawlikowski. W przedmowie autor wyjaśnia pochodzenie i rozwój komedii.

250,-
288. Fotografia pozycji 288SIMON Ludwik - Dykcjonarz teatrów polskich czynnych od czasów najdawmiejszych do roku 1863. W‑wa 1935. Skł. gł. w księg. S.A. Książnica-Atlas Lwów-W‑wa. Druk. J.Cotty. 8,s.XXIII, [1],146, [2], okł.oryg.
Stan dobry, egz. nierozcięty. Pieczęć. Wstęp, Dykcjonarz, Dodatki: Teatry szkolne w dawnej Polsce, Teatry na dworach królewskich i magnackich oraz sceny amatorskie, Teatry polskie od powstania sceny publicznej do roku 1815, Teatry polskie w latach 1815-1862, Zespoły wędrowne, Topografia teatrów polskich czynnych do Powstania Styczniowego.

80,-
289. Fotografia pozycji 289Fotografia pozycji 289Fotografia pozycji 289SKAŁKOWSKI A.M. - Jan Henryk Dąbrowski. Cz.1. Na schyłku dni Rzeczypospolitej 1755-1795. W‑wa 1904. Skł.gł. w księg. Gebethner i Sp. Druk W.L.Anczyca i Sp. 8,s.XIV,409, opr.ppł. współczesna. Monografie w zakresie dziejów nowożytnych T.IV, wyd.: Sz. Askenazy.
Pierwsza składka luźna, poza tym stan bardzo dobry. Podpis Prof. Dr. Jana Pachońskiego, dat. 27.I.33.
Przedmowa: Szymon Askenazy.

150,-
290. Fotografia pozycji 290SKAŁKOWSKI A[dam] M[ieczysław] - O cześć imienia polskiego. [Opowiadania i materyały historyczne]. Lwów -W‑wa 1908. Tow.Wyd. Druk W.L.Anczyca. 8,s.485, opr.ppł.
Stan bardzo dobry. Zaw.: Książe Józef pod Raszynem, Biskup Sołtyk, Z papierów kancelaryi polowej gen.Kosińskiego, Nominacya ks. Poniatowskiego marszałkiem cesarstwa francuskiego, Kołłątaj i jakobini polscy, Z zapisek L.P.Sczanieckiego, Memoryał Bignona z r.1813, Dziennik komendy gen. Żółtowskiego 1812-1813, Relacye urzędowe francuskie o stanie Księstwa Warszawskiego i Galicyi w latach 1807,1808,1811, Z korespondencyi szefa sztabu St.Fiszera 1809-1811, Z korespondencyi gen.Zajączka 1806,1807,1811 i 1812, Udział wojska polskiego w kampanii r.1814, Pogląd Napoleona na sprawę polską w r.1809, 19/X 1813.

200,-
291. Fotografia pozycji 291Fotografia pozycji 291Fotografia pozycji 291SKARGA Piotr - Żywoty świętych Starego i Nowego Zakonu na każdy dzień przez cały rok. Wybrane z poważnych pisarzów i doktorów kościelnych. Do których przydane są niektóre duchowne obroki i nauki przeciwko kacerstwom, przytem kazania krótkie na te święta które pewny dzień w miesiącu mają, przez X... S.J. zebrane, na język polski przełożone, i za życia autora dziewięć razy, a po zejściu jego po raz czwarty z płyt stereotypowanych dosłownie przedrukowane. T.1-2. Petersburg 1862. B.M.Wolff. 4,s.XLVII,632,658, 10 stalorytów z wizerunkami świetych na oddzielnych tablicach, opr.sk. współczesna, skóra brazowa, grzbiety 6ciopolowe, szyldziki, złocona tytulatura i zdobienia, brzegi kart barwione.
Niewielkie ślady zawilgocenia, karty przedtyt. przybrudzone. B.M.Wolff dedykował to wydanie Cieniom Ignacego Hołoniewskiego arcybisk. mohylewskiego i Fijałkowskiego arcybiskupa warsz. Żywot Skargi przez J.Bartoszewicza. Na końcu przydatek do Żywotów o męczennikach francuskich.

4.500,-
292. Fotografia pozycji 292SŁOMCZYŃSKI Maciej - Kuźnia w lesie. Ilustrował Wacław Lipiński. Łódź 1947. Poligrafika. 8,s.12, ilustracje jedno-i wielobarwne, okł.oryg.
Stan dobry. Wierszem, dla dzieci.

140,-
293. Fotografia pozycji 293Fotografia pozycji 293SMITT Friedrich - Suworow und Polens Untergang. Nach archivalischen Quellen bearb. von... 1.Tl. [z 2]. Lepzig u. Heidelberg 1858. C.F.Winter'sche Verl. 8,s.XVI,559, opr.ppł. z epoki.
Ślady zawilgocenia. Pieczęć. Brak oryg. 2 planów bitew, [dołączone 5 planów ksero do obu części]. Suworow i upadek Polski.

150,-
294. Fotografia pozycji 294SOBIESKI Wacław - Syn Ziemi Siedmiogrodzkiej [Stefan Batory]. Kraków 1933. PAU. 8,s.30, okł.oryg.
Stan dobry. Odczyt wygłoszony na publicznem posiedzeniu PAU 17 czerwca 1933 r.

25,-
295. Fotografia pozycji 295Fotografia pozycji 295SOKOŁOWSKI August - Dzieje Polski illustrowane. Napisał... z współudziałem Adolfa Inlendera. T.1-4. Wiedeń 1903,1897,1904,1901. Nakł. M.Perlesa. 8,s.310,311-664,414, X,1069-1857, tablice ge­ne­alo­giczne, liczne ilustracje J.Matejki, W.Eljasza, J.Kossaka, H.Rauchingera i innych artystów pols­kich, opr.pł.oryg. ozdobna w kolorze brązowym, t.2 w kolorze bordowym.
Oprawa otarta, lekkie przybrudzenia, tablice genealogiczne naddarte.

300,-
296. Fotografia pozycji 296Fotografia pozycji 296Fotografia pozycji 296Fotografia pozycji 296Fotografia pozycji 296SPINDLER Carl - Das belletristische Ausland. Kabinetsbibliothek der classischen Romane aller Nationen. [W Bibilioteczce Gabinetowej w latach 1843-1846 ukazało się 720 tomów].
Bd. 29-31: FLYGARE-Carlen [Emilie] - Waldemar Klein. Schwedische Original-Novelle von... Aus dem Schwedichen übersetzt. 3 Theile. Stuttgart 1843. 16, s.212;
Bd. 32-37: CZAYKOWSKI Michael - Wernyhora der Seher in der Ukraine. Historische Erzählung aus dem Jahre 1768. Aus dem Polnischen übersetzt von Gustav Diezel.
1-6. Bändchen. 16, s.235,238, opr. psk. z epoki w 1 wol., na grzbiecie brązowa skóra, złocona tytulatura i zdobienia, karton marmoryzowany.
Niewielkie ślady zawilgocenia. Postać wieszcza Wernyhory żyjącego na Ukrainie. Powieść w tłum. na język niem. pióra M.Czajkowskiego (Sadyka Paszy,1804-1886), pisarza i poety zaliczanego do szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu.

450,-
297. Fotografia pozycji 297Fotografia pozycji 297SPORSCHIL Johann - Geschichte der Völkerschlacht bei Leipzig. Ein Erinnerungsbuch für das Deutsche Volk. Braunschweig 1841. G.Westermann. 8,s.IV,192,4 plany bitew, opr.psk. z epoki, złocone zdobienia i tytulatura na grzbiecie.
Brak 20 stalorytów, poza tym stan bardzo dobry. Historia bitwy narodów od 16 - 19 października 1813 r.

120,-
298. Fotografia pozycji 298SPOTKANIE. Jednodniówka wydana z okazji Zjazdu Koleżeńskiego Kobiet Żołnierzy P.S.Z. Londyn 1959. Wydawca: Komitet Org. Zjazdu Koleżeńskiego Kobiet Żołnierzy P.S.Z. Red. Stanisława Kuszelewska. 8,s.75, 2 fotografie, okł.oryg.
Stan bardzo dobry. Teksty prozą i wierszem.

60,-
299. Fotografia pozycji 299Fotografia pozycji 299STANUCH Stanisław - Na gorącym uczynku. Szkice o literaturze współczesnej. Kraków 1978. WL. 8,s.244, [4], okł.oryg., obwoluta.
Stan bardzo dobry.Ekslibris J.B.Ożoga. Odręczna dedykacja: Jankowi Ożogowi bez którego wierszy nie byłoby tej książki Stanisław Stanuch. Kraków, 30.IV.1978. 1 wydanie.

30,-
300. Fotografia pozycji 300Fotografia pozycji 300STANUCH Stanisław - Portret z pamięci. Kraków 1959. WL. 16d, s.220, [3], okł.oryg., obwoluta.
Stan dobry. Odręczna dedykacja: Panu Janu Bolesławowi Ożogowi poecie, oraz miłemu sąsiadowi - z prośbą o przeczytanie tej książeczki. Stanuch. Kraków 14 paźdz. 1959 r. Debiut literacki. Książka zawiera trzy szkice psychologiczne zw. portretami, w których autor poszukuje prawdziwego oblicza bohatera.

30,-
301. Fotografia pozycji 301STARCZEWSKI Eugeniusz - Możnowładztwo polskie na tle dziejów. T.I: Do końca XVII w. W‑wa-Lublin-Łódź 1914. Gebethner i Wolff. 8,s.665, opr.pł.
Pieczęcie. Obszerna monografia historyczna. Od s.621 tablice synchronistyczne najważniejszych senatorów i dygnitarzy 1550-1700 i tablice genealogiczne. T.2: Czasy saskie ukazał się w 1917 r. w Kijowie.
Autor (1862-1927), prawnik, ziemianin, publicysta, działacz liberalny.

150,-
302. Fotografia pozycji 302STATUT Wiślicki w polskim przekładzie r.1460. Przedruk homograficzny z Kodeksu Kórnickiego wykonał A.Piliński. Wstęp Z.Celichowski. Poznań 1876. Nakł. Bibl. Kórnickiej. Druk. J.I.Kraszews­kiego. 8,s.VI, przedruku nlb. 67, okł.oryg.
Pieczęć. Wstęp: Zygmunt Celichowski. We wstępie informacja, że zapisy w kodeksie wykonał kopista S.de Oppatow.

120,-
303. Fotografia pozycji 303STĘPOWSKI Maryan - Pożegnanie księcia Józefa z Krakowem (8 maja 1813). Odczyt wygłoszony na Walnem Zgromadzeniu Tow. Opieki nad Polskimi Zabytkami.. Kraków 1913. TSL. Druk.Koziańskich. 16d, s.32, 5 ilustracji, opr.pł. z naklejoną okł.oryg.
Stan bardzo dobry. Szkic historyczny.

80,-
304. Fotografia pozycji 304STO pieśni żołnierskich. W‑wa 1953. Czyt. 16, s.264, opr.ppł. wtórna. Bibl. Muzyczna Domu Wojska Polskiego Nr 56.
Niewielkie zawilgocenia. Teksty i nuty. Tu m.in.: Hymn, Międzynarodówka, Kantata o Stalinie, Pieśń o towarzyszu Bierucie, Pieśń o marszałku Rokossowskim, Warszawianka, Marsz powstańców krakowskich, i in.

40,-
305. Fotografia pozycji 305Fotografia pozycji 305STOBERSKI Jan - Będę żył dalej ! Kraków 1969. WL. 16d, s.221, [3], okł.oryg., obwoluta: proj. Daniel Mróz.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora: Drogiemu Jasiowi Ożogowi JStoberski. 22/IX/70. Opowiadania, 1 wydanie.

30,-
306. Fotografia pozycji 306Fotografia pozycji 306Fotografia pozycji 306STOLZMAN Karol Bogumił - Partyzantka czyli wojna dla ludów powstających najwłaściwsza przez... byłych Wojsk Polskich kapitana artylerii pierwszej klassy. Paryż-Lipsk 1844. Brockhaus i Avenarius. W Druk. Dépierris - Poitiers. 8,s.[4], XXIV,239,2 skł. tablice i kolor. skł. mapa, opr.sk. współczesna, skóra bordowa, złocone zdobienia i tytulatura, brzegi kart barwione.
Jedna tablica ze śladami zabrązowienia, karty czyste bez zawilgoceń, pieczęć. Praca dedykowana „Rodakowi który pierwszy da hasło do powstania narodowego”. Publikacja zawiera teoretyczne wskazówki do powstańczej wojny partyzanckiej. Z mapą Polski z podziałem strategiczno - partyzanckim zastosowany do partyzantki oprac. przez autora: lith. de Koeppelin, Paris, wym.: 48,5 x 58,5 cm.
Autor (1799-1854), działacz demokratyczny, oficer artylerii w powstaniu listopadowym. Na emigracji we Francji. Należał do związku karbonariuszy, współzałożyciel organizacji Młoda Polska.

1.500,-
307. Fotografia pozycji 307STRUMIŁŁO Józef - Pszczelnictwo ogrodowe czyli domowe, przez... autora Ogrodów północnych. Wilno 1837. Nakł. aut. w Druk. Dyec. 16d, s.IX, [3],192, opr.pł. współczesna.
Brak 2 tablic litogr., s.141/2 (wykaz roślin użytecznych dla pszczól) brak polowy karty ze szkodą dla tekstu, s.191/2 brak g.rogu, podklejona karta przedtyt. Na karcie tyt. i przedtyt. zapiska własnościowa. Treść: Przyrodzenie pszczół, O ulach, Pielęgnowanie pszczół, O rojeniu sie pszczół, O rozdzielaniu ulów, O przepędzaniu i łączeniu pszczół, O podbieraniu miodu, O środkach przeciwko ukłóciu żądłem, O chorobach pszczół, Jak maja być ule oczkiem czyli wylotem obrócone, Ogólne uwagi o pszczołach, O korzyściach z pasieki, O wyborze miejsca na pasiekę ogrodową, O pszczolniku, O nabywaniu i przewożeniu pszczół, Rośliny na pokarm i plon dla pszczół, O pożytkach z miodu, Rocznik pszczelny.
Autor (1774-1847), adwokat, sekretarz Izby Szlacheckiej guberni wileńskiej, mason, ogrodnik, botanik. Autor m.in.dzieła „Ogrody północne”. Rzadkie.

250,-
308. Fotografia pozycji 308SZAJNOCHA K[arol] - Jan III w tumie Ś.Szczepana. Lwów 1848. Druk.Ossol. 8,s.32, okł.oryg.
Naddarta okładka, podklejony grzbiet, ucięty margines 1 karty. Poemat wierszem, 1 wydanie.

40,-
309. Fotografia pozycji 309SZARLITT Bernard - Nieznany skarb w Polsce. Zbiory muzyczne Edwarda Wrockiego. W‑wa 1929. 8,s.7, ilustracje, opr.kart. niesygn. [Adolf Zadora], karton marmoryzowany.
Stan dobry. Osobne odbicie z Nr. 57 mies. „Naokoło Świata” 1929, nakład 1000 egz.

80,-
310. Fotografia pozycji 310SZCZEPAŃSKI Władysław T.J. - Bóg - człowiek w opisie Ewangelistów. Nowy synoptyczny przekład czterech Ewangelij w jednej. Na podstawie tekstu greckiego oprac. i objaśnił ks. dr... Z przedmową ks. arcyb. J.Bilczewskiego. Wyd. 3. Kraków 1936. Wyd. Apostolstwa Modlitwy. 8,s.447, okł., oryg., opr.pł. ozdobna: płótno niebieskie, na licu i grzbiecie złocona tytulatura i zdobienia.
Bardzo ładny egzemplarz. Obca dedykacja.

75,-
311. Fotografia pozycji 311SZCZEŚNIAK Antoni, Szota Wiesław Z. - Droga do nikąd. Działalność organizacji ukraińskich nacjonalistów i jej likwidacja w Polsce. W‑wa 1973. MON. 8,s.386, [1], ilustracje w tekście, mapy, tabele, opr.pł., obwoluta. Wojskowy Instytut Historyczny.
Stan dobry. Pierwsza publikacja pośw. dziejom konfliktu polsko-ukraińskiego, z uwzględnieniem działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz ich likwidacji w Polsce w latach 1945-1947. Po ukazaniu się, rozpowszechnianie książki zostało wstrzymane przez cenzurę na skutek interwencji Związku Radzieckiego. Stanowi rzadkość na rynku antykwarycznym.

150,-
312. Fotografia pozycji 312SZCZYGIELSKI Wojciech - Produkcja rolnicza gospodarstwa folwarcznego w Wieluńskiem od XVI do XVIII wieku. Łódź 1963. ŁTN. 8,s.183,2 mapy, okł.oryg. ŁTN Wydz.II. Nr 42.

30,-
313. Fotografia pozycji 313Fotografia pozycji 313SZEWCZYK Wilhelm - Hanys. Poemat. Katowice 1938. Nakł. Kuźnicy. Druk. Dziedzictwa w Cieszynie. 8,s.46, 2 drzeworyty: w tekście i okładkowy, opr.pł. współczesna z naklejoną okładką oryg. Biblioteka „Kuźnicy” T.I.
Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora, dat.: K-ce, 5 lipca 1938. Drzeworyty wykonał Paweł Steller.

120,-
314. Fotografia pozycji 314SZUŚCIK Jan - Pamiętnik z wojny i niewoli 1914 - 1918. Napisał... według zapisków codziennych. Cieszyn 1925. Nakł. autora i druk. P.Mitręgi. 8,s.226, [1], portret autora, ilustracje w tekście, opr.pł.oryg.
Poluzowany grzbiet, poza tym stan dobry. Odręczna dedykacja autora: Wspomnienie niniejsze dzielę z Panią J.W.T. W Krynicy: 22/II 1937 autor.

300,-
315. Fotografia pozycji 315ŚLIWIŃSKI Artur - Król Władysław IV. W‑wa [1925]. M.Arct. 8,s.222, [1], 8 ilustracji - portrety, plan, opr.pł. sygn.: B.Zjawiński Warszawa.
Stan bardzo dobry. Plan przedstawia oblężenie Smoleńska w r.1633 wg rysunku Weinbeera.

50,-
316. Fotografia pozycji 316ŚRODKOWO Europejski Związek Gospodarczy i Polska. Studya ekonomiczne. Kraków 1916. Nakł. Centr. Biura Wyd. N.K.N. Druk. Narodowa. 8,s.VII,215, 2 skł. mapy, okł.oryg. Wyd. Biura Prac Ekonom. N.K.N. I.
Grzbiet naddarty, z ubytkami, poza tym stan dobry.Treść: Z.Daszyńska-Golińska: Środkowo Europejski Związek Gospodarczy i Polska, K.Angerman: Ukształtowanie się Związku Gospodarczego państw centralnych po ukończeniu wojny, Br.Chodkiewicz i R.Marcinkiewicz: Koleje i taryfy, K.Angerman i A.Herbst: W sprawie dróg wodnych dla Polski, M.Balsiger: Polskie wychodźtwo sezonowe do Niemiec, H.Landau-Bauer: Emgracya a ruch parcelacyjny w Galicyi - Udział ludności żydowskiej w wychodźtwie zamorskim, Al.Szczepański: Zdolność eksportowa przemysłu galicyjskiego, Z.Limanowski: Cukrownictwo w Polsce.

75,-
317. Fotografia pozycji 317TABASZ E. - Generał Bem w świetle rozwoju mocarstwowości Polski. W‑wa 1928. Nakł. aut. 8,s.26, okł.oryg.
Stan dobry.

30,-
318. Fotografia pozycji 318Fotografia pozycji 318TAMBRONI Giuseppe - Compendio delle istorie di Polonia. Vol. 1-2. Milano 1807-1808. G.G.Destefanis. 8,s.X, [2],322, [1],338, [2], opr.ppł. w 1 wol.
Stan bardzo dobry. 1 wydanie. Kompenium historii Polski doprowadzone do panowania Władysława IV, oprac. na podstawie prac historyków polskich, którzy pisali po łacinie. Autor (1773-1824), włoski archeolog, krytyk, sztuki, dyplomata, członek Legacji Włoskiej. To pierwsze jego dzieło napisane podczas jego pobytu w Paryżu po kampanii napoleońskiej.

750,-
319. Fotografia pozycji 319TEKSTY źródłowe do nauki historji w szkole średniej. Z.1-60 [komplet]. Kraków 1924. Krak.Sp.Wyd. 8, każdy zeszyt z oddz.paginacją, opr.pł. w 2 wol.
Podkreślenia oł. w tekście, kilka brakujących okładek oryg. w formie maszynopisu. Materiały opracowane przez najwybitniejszych historyków polskich. Historia starożytna z.1-12, Historia średniowieczna z.13-27, Historia nowożytna cz.1 z.28-45, Historia nowożytna cz.2 z.46-60.

250,-
320. Fotografia pozycji 320Fotografia pozycji 320TETMAJER Józef Przerwa - Pieśni. Lwów 1829. Wyciśnięto u Piotra Pillera. 16, s.72, winieta tyt., finaliki, okł.oryg., opr.psk. z epoki.
Grzbiet otarty, małe pęknięcie. Poza tym stan bardzo dobry. Pieczęcie: Gwalbert Pawlikowski. Pierwszy tomik wierszy z drukowaną dedykacją dla Teodora Broniewskiego kuratora ekonomicznego Zakładu Ossolineum.
Autor (1804-1880), matematyk, poeta, uczestnik powstania listopadowego, działacz patriotycczny, przyjaciel S.Goszczyńskiego. Wydał 2 zbiorki wierszy. Tu m.in. Pieśń wojskowa, popularna w czasie powstania listopadowego, także jedne z pierwszych wierszy tatrzańskich: Czorsztyn i Góral na polanie. Rzadkie.

150,-
321. Fotografia pozycji 321Fotografia pozycji 321TETMAJER Karol [Przerwa] - Bayki. Kraków 1812. W Druk. Jana Maja. 16, s.132, [4], winiety, opr.kart. z epoki, dwa szyldziki na grzbiecie.
Stan bardzo dobry. Pieczęcie: Gwalbert Pawlikowski. Zbiór bajek wierszem w 4 księgach. Każda bajka zakończona winietą w drzeworycie. Autor (1784-1875 w Krompach na Spiżu) wydał także komedię „Zgoda w oberży”, 1811 i w rkp. pozostawił „Przysłowia polskie” zbierane przez 15 lat.

600,-
322. Fotografia pozycji 322TETMAJER Kazimierz Przerwa - Na Skalnem Podhalu. Wyd. jubileuszowe. Red. artystyczna i obrazy tatrzańskie Leona Wyczółkowskiego, rysunki i zdobniki Włodzimierza Koniecznego. Kraków 1914. Książka. 8,s.VIII,448, [3], 12 kolorowych ilustracji, rysunki, zdobniki, opr.pł.oryg. ozdobna.
Ładny egzemplarz. Opowiadania gwarą góralską. Wydanie zmienione i poprawione przez autora; ustaliło dobór i kolejność opowiadań. Wszystkie opowiadania z oddzielnymi ilustrowanymi kartami tytułowymi W.Koniecznego.

700,-
323. Fotografia pozycji 323Fotografia pozycji 323TOKARZ Wacław - Ostatnie lata Hugona Kołłątaja (1794-1812). Praca odznaczona nagrodą im. J.U.Niemcewicza. T.1-2. Kraków 1905. A.U. 8,s.347,269,1 portret, okł.oryg., opr.pł. w 1 wol.
Małe pęknięcie przy grzbiecie, poza tym stan dobry. Zaw. I: Kołłątaj w obronie swej przeszłości, W więzieniu austryackiem (1794-1802), Na Wołyniu (1803-1807), W Moskwie (1807-1808), Nieudane próby. II: Nil desperandum, Rok 1809, Druga reforma Szkoły Głównej krakowskiej i zatarg Kołłątaja z Izbą Edukacyjną, Na schyłku życia. Dodatek źródłowy: Memoryał K. o przygotowaniach do powstania r.1794, napisany dla Tomasza Wawrzeckiego. Z indeksem.

250,-
324. Fotografia pozycji 324TOKARZ Wacław - Żołnierze Kościuszkowscy. Kraków 1915. Centr.Biuro Wyd. N. K.N. 16d, s.45, 6 rysunków, okł.oryg.
Okładka uszkodzona, z ubytkami. Podpis: St[anisław] Fałat [brat malarza]. Rysunki W.Mitarskiego.

40,-
325. Fotografia pozycji 325TOMANEK Rudolf - Hetman słowa i czynu. Mowa żałobna, którą wygłosił na nabożeństwie żałobnem za duszę ś.p. Henryka Sienkiewicza w kościele Braci Miłosierdzia w Cieszynie dnia 16. grudnia 1916 ks... Cieszyn 1917. Druk. i nakł. „Dziedzictwa bł. Melchiora Grodzieckiego”. 8,s.22, okł.oryg.
Stan dobry. Czysty zysk na „Internat bł. Melchiora Grodzieckiego”.

190,-
326. Fotografia pozycji 326TRENTOWSKI Bronisław Ferdynand - Teraźniejszość i przyszłość. Przegląd polityczny. T.1. Z.1-4. Paryż 1843-1845. Księg. Słowiańska. Druk. Silbermanna. 8,s.590, [2], opr.pł.pł. z epoki.
Naprawiany, podklejony grabiet, zaklejone pieczęcie. Treść: 1: Rozmowa Orła Białego z Mieczysławem i Bolesławem Chrobrym. Rozmaitości: Wiadomość o stanie literatury w W.Ks.Pozn. Ustawy Tow. rolniczego W.Ks.Pozn. Doniesienia księg.-literackie. 2: Prace naukowe Bronisława Ferdynanda Trentowskiego i jego recenzenci. Uwagi wydawnictwa Przeglądu. Rozmaitości: Czytelnie w kraju i wychodźtwie jako jeden ze środków mogących pomagać sprawie narodowej. Kilka słów co do wyznania wiary politycznej Teraźniejszości i Przyszłości i o Dziennikarstwie emigracyjnym. 3: Recz dotycząca się Towiańszczyzny. Ułomek z Teozofii Br. Trentowskiego. Wykład teoryi. Rys ogólny. Uwaga Wydawnictwa Przeglądu. Rozmaitości: O wychowaniu młodzieży polskiej... Trzecie zdanie sprawy z czynności Rady zawiadowców pomnika ś.p. Klaudyi Potockiej. Stowarzyszenie Ojców rodzin w Wychodźtwie i Szkoła polska w Paryżu. Słowo co do wyznania wiary politycznej Przeglądu naszego. Czytelnie nowo urządzone. 4: Urywki polityczne przez Br. Trentowskiego: Rzecz o Wyjarzmieniu Ojczyzny. Powitanie Wielkopolan. Rozmaitości: Słowo od wydawnictwa w przedmiocie powyższych Urywków politycznych. Wiersze w kraju nadesłane. Sprostowanie w przedmiocie dochodów pomnika Klaudyi Potockiej. Odezwa do Czytelników. Rzadkie.

150,-
327. Fotografia pozycji 327Fotografia pozycji 327TUWIM Julian - Kwiaty polskie. W‑wa 1949. Czyt. 8,s.305, [1], okł.oryg., opr.sk. współczesna, sygn. naklejką: Piękne Książki Warszawa: skóra jasnobrązowa, grzbiet 5ciopolowy, tłoczone zdobienia, złocona tytulatura, brzegi kart barwione.
Mały ubytek przy grzbiecie okładki, poza tym bardzo ładny egzemplarz w ekskluzywnej oprawie. 1 wydanie.

600,-
328. Fotografia pozycji 328TUWIM Julian - Kwiaty polskie. W‑wa 1949. Czyt. 8,s.305, [1], przerywniki, opr.pł. ozdobna.
Pieczęcie. Poemat, 1 wydanie. Powstał w Rio de Janeiro 1940, N.York 1944. Przerywniki rys. Olga Siemaszko.

80,-
329. Fotografia pozycji 329Fotografia pozycji 329Fotografia pozycji 329Fotografia pozycji 329Fotografia pozycji 329TUWIM Juljan - Słopiewnie. Poznań 1937. Wyd.: Andrzej Piwowarczyk „Typografiątko”.
11 cm, kart 14 [5 czystych], opr.: czerwony papier przeszyty złotą nicią.
[Odręcznie]: Egz. 3 Julian Tuwim.
Stan bardzo dobry. Tomik dedykowany Karolowi Szymanowskiemu. Zawiera 6 wierszy drukowanych jednostronnie: Zielone słowa, Słowisień, Kalinowe dwory, Wanda, O mowie rosyjskiej, Św.Franciszek.
Na końcu druk. notka wydawcy: Ad perpetuam rei memoriam. Autorowi 15 prywatnych, niesprzedażnych egzemplarzy najmniejszą czcionką polską manu propria atque antiquo modo odbitych i w sposób japoński oprawionych w połowie listopada roku 1937-go ofiarowuje „Typografiątko”. [Poniżej odręcznie podpis J.Tuwima]: Egz. 3 Julian Tuwim.
Dołączony odręczny list Juliana Tuwima dat.: 7.XII.38 (adresowany do A.Piwowawczyka) pośw w dużej części egzemplarzowi z wierszami „Słopiewnie”. m.in. dziękuje za obietnicę jego przysłania.
Dołączony list - maszynopis wydawcy potwierdzający proweniencję. Podaje informacje zamieszczone w książce J.Tuwim: Listy do przyjaciół-pisarzy, oprac.T.Januszewski, Czyt. W‑wa 1979: W 1937 r. 'Piwowarczyk wydał Słopiewnie Tuwima w 15 egz., zachował się jeden w Bibl. Narodowej. Niniejszy egzemplarz jest więc drugim egzemplarzem, który się zachował. O ile pamiętam tylko 4 były oprawione, pozostałe 11 czekało zeszycia. Zniszczyła je wojna”.
Pod tekstem maszynowym odręczne pismo A.Piwowarczyka o przekazaniu egzemplarza w ręce kolekcjonera, dat. Kraków 31.8.83.
Michał Głowiński: cykl poetycki „Słopiewnie” to eksperyment językowy J.Tuwima, nawiązujący do wymyślonej przez rosyjskich futurystów idei „języka pozarozumowego”, pierwotnego, opierającego się na pierwiastkach słowiańskich. Zamieszczone wiersze opisują piękno życia i natury.
Bardzo rzadkie.

4.000,-
330. Fotografia pozycji 330TYRMAND Leopold - Hotel Ansgar. Opowiadania. Poznań [1948]. Księg. Z.Gustowskiego. 8,s.181, [1], opr.ppł.
Stan dobry. Pieczęcie. Debiut literacki, jedyne wydanie. Treść: Niedziela w Stavanger, „Błyskawicę” słychać w Oslofjordzie,... Pokój ludziom dobrej woli..., Hotel Ansgar.

80,-
331. Fotografia pozycji 331[TYSZKIEWICZ Eustachy] - Obrazy domowego pożycia na Litwie. [Książeczka pierwsza]: Pan Choroszcza. Wilno 1842. Drukiem J.Zawadzkiego. 16, s.99, okł.oryg. ozdobna.
Od s.80-ej karty lekko zabarwione na różówo. Pieczęcie: Gwalbert Pawlikowski. Książeczka 2-ga: Druga żona ukazała sie w 1844 r. Rzadkie.

120,-
332. Fotografia pozycji 332Fotografia pozycji 332VAUTRIN Hubert - L'obserwateur en Pologne. Paris 1807. Giguet et Michaud. 8,s.[4],484, opr.psk. z epoki, złocone zdobienia i tytulatura.
Stan bardzo dobry. Pieczęć: C.Pawlikowski. Autor (1742-1812) opisuje życie w Rzeczypospolitej: przyrodę, ludzi, kulturę, edukację, religię, naukę, stosunki w XVIII w. Przebywał w Polsce od XI.1777 r.

600,-
333. Fotografia pozycji 333VETULANI Adam - Księgi sądowe wiejskie klucza Łąckiego. I: 1528-1739. Oprac. i wyd... Wrocław-W‑wa-Kraków 1962. Ossol. 8,s.318, okł.oryg. Inst. Historii PAN. Starodawne prawa polskiego pomniki. Ser.II. Pomniki prawa polskiego Dz.II. Prawo wiejskie t.II.

50,-
334. Fotografia pozycji 334Fotografia pozycji 334VIREY J[uliusz] J[ózef] - Historya obyczajów i zmyślności zwierząt, z podziałami metodycznemi i naturalnemi wszystkich ich gromad; kurs czytany w Ateneum królewskiem Paryzkiem, przez... Przeł. z franc. i wielu przypisami objaśniona przez Antoniego Wagę. T.1 [z 2]: Zwierzęta kręgowe. W‑wa 1844. S.Orgelbrand. 16d, s.VI,658, opr.pł. XX w.
2 karty uszkodzone [przedmowa], poza tym stan dobry. Autor (1775-1846) był franc. przyrodnikiem, farmaceutą, antropologiem. Przekład cenionego przyrodnika A.Wagi (1799-1890), zoologa, autora wielu rozpraw i dzieł przyrodniczych.

250,-
335. Fotografia pozycji 335Fotografia pozycji 335Fotografia pozycji 335VIRGILIUS Publius Maro [Opera] ex recensione et cum notis Chr. Gottl. Heynii. Curante J.A.Amar. T.1-4 [z 5]. Parisiis 1824. Apud C.Gosselin et L.Mame-Delaunay. 16, s.XXVII,433, [1],392, [1],416, [1],412, [2], opr.sk. z epoki w 2 wol.: skóra czarna, na grzbietach złocona tytulatura i zdobienia.
Na wyklejkach t. 1 zabarwienia, poza tym ładny egzemplarz. Na okładce t.1 napis: Nagroda postępu w naukach i szczerego się do nich przykładania Ignacemu Rodoszowskiemu dana przez rodziców 1828. Treść: Praefatio, P.Virgilii Maronis vita, Bucolica, Georgica, Aeneis lib. I-XII, Excursus notabiliores ad librum I-XII, Carmina minora: Culex, Ciris, Catalecta, Copa, Moretum.

1.200,-
336. Fotografia pozycji 336WAŃKOWICZ Melchior - Sztafeta. Książka o polskim pochodzie gospodarczym. W‑wa 1939. Wyd. Bibl. Polska. 8,s.XVI,527, [3], 386 ilustracji, kolorowe wkładki, 19 karykatur, opr.pł.oryg.
Oprawa przybrudzona.otarta, poluzowana. 2 wydanie. Podsumowanie osiągnięć gospodarczych Polski w 20-leciu międzywojennym. Oprac.graficzne M.Bermana, karykatury Daszewskiego, fotografie m.in.autora. Z indeksem.

80,-
337. Fotografia pozycji 337WEIL Simone - Wybór pism. Tłum. i oprac. Czesław Miłosz. Paryż 1958. Inst. Literacki. 8,s.348, [2], okł.oryg. Biblioteka „Kultury” T.XXXIII.
Stan bardzo dobry. Proza medytacyjna S.Weil w tłumaczeniu Cz.Miłosza z jego okresu paryskiego.

120,-
338. Fotografia pozycji 338Fotografia pozycji 338WEJNERT Aleksander - Wiadomość historyczna o morowem powietrzu w Warszawie w roku 1624 i 1625. [Biblioteka Warszawska T.III sierpień 1852]. 8,s.197-238, 1 litografia, broszura.
Stan bardzo dobry. Rycina wg rys. Bolesława Podczaszyńskiego przedstawia Łukasza Drewno burmistrza powietrznego starej Warszawy oddającego miasto w 1624 r. pod opiekę Najśw. Marii Panny i św. Benona.

300,-
339. Fotografia pozycji 339Fotografia pozycji 339WĘGRZECKI Stanisław - Pismo o prawach dla Xięstwa Warszawskiego uchwalonych, z Uwagami stosownemi połączone. W‑wa 1809. W Druk. Ragoczy. 16d, s.125, [3], 2 skł. tablice, opr.pł. z epoki, na licu złocony herb z podpisem: Zygmunt Czarnecki.
Stan bardzo dobry. W tekście 2 skł. tablice [miedzioryt]: Hierarchia urzędów prawodawczych Xięstwa Warszawskiego w marcu 1809 sporządzona i Hierarchia urzędów wykonawczych w Xięstwie Warszawskim w marcu 1809 sporządzona - w sztycharni Xięd. J.Cybulskiego. Autor (1765-1845), prawnik, prezydent Warszawy, senator-kasztelan Królestwa Polskiego, współpracownik H.Kołłątaja, członek loży wolnomularskiej. Jako senator podpisał akt detronizacji Mikołaja I Romanowa.

600,-
340. Fotografia pozycji 340WIDY-Wirski Feliks - Polska i rewolucja. Poznań 1945. Sp. Wyd. „Zryw”. 8,s.368, zachowana wierzchnia okł.oryg., opr.ppł.
Stan bardzo dobry. Pieczęcie.

160,-
341. Fotografia pozycji 341WIELKA Historia Powszechna. Wyd.zb. ilustrowane, oprac. pod red.J.Dąbrowskiego, O.Haleckiego, M.Kukiela, St.Lama. T.1 - 7 [11 wol. Komplet]. W‑wa 1935-37. Trzaska, Evert i Michalski. 4, z licznymi ilustracjami w tekście i na tablicach, 10 wol. w opr. psk.oryg.: skóra i płótno bordowe, złocone zdobienia i napisy; t.4 cz.2 w opr.pł.
Kilka kart podklejonych, poza tym stan więcej niż dobry. Pomnikowe dzieło z historii powszechnej opracowane przez wybitnych historyków polskich. Opatrzone licznymi ilustracjami w tekście, kolorowymi wkładkami, mapkami, wykresami.
Treść: 1: Pradzieje ludzkości i historja państw Wschodu, 2: Dzieje greckie, 3: Dzieje rzymskie, 4: Wieki średnie, 5: Czasy nowożytne, 6: Od Wielkiej Rewolucji do Wojny Światowej, 7: Wielka Wojna.

3.000,-
342. Fotografia pozycji 342WIERZYŃSKI Kazimierz - Moja prywatna Ameryka. Londyn 1966. Pol. Fundacja Kulturalna. 8,s.244, [1], rysunki w tekście, opr.pł.oryg., obwoluta.
Stan bardzo dobry. 1 wydanie. Osobisty obraz przyrody, historii i mieszkańców Ameryki. Rysunki w tekście Marian Kościałkowski, rysunek Wierzyńskiego na obwolucie: Zdzisław Czermański. Układ graficzny i projekt obwoluty: Tadeusz Filipowicz.

100,-
343. Fotografia pozycji 343WILLAUME Juliusz - Fryderyk August jako książę warszawski (1807-1815). Poznań 1939. Pozn. Tow. Przyj. Nauk. 8,s.405, opr.pł. PTPN Prace Komisji Historycznej T.XIII z.2.
Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora, dat.: Łódź 1.IV.1947. Dołączona fotografia Fryderyka Augusta. Biografia, charakter i osobowość Fryderyka Augusta, chęć rozwiązania problemów obcego mu kulturowo Księstwa; autor gani go za zbytnią uległość Napoleonowi i otoczeniu dworu Saskiego. Rzadkie. Wydanie w większości zniszczone przez Niemców, zachowało się nie więcej niż 100 egz. rozesłanych przed wprowadzeniem książki do dystrybucji.Autor (1904-1980), historyk XIX w., badacz historii historiografii, działacz polityczny związany z Poznaniem, Łodzią i Lublinem.

250,-
344. Fotografia pozycji 344WISZNIEWSKI Michał - Charaktery rozumów ludzkich. Wyd. 2 przejrz. i popr. Kraków 1842. Druk. Uniw. 16d, s.303, finaliki, okł.oryg. ozdobna.
Stan bardzo dobry. Pieczęcie: Ze zbioru Jana Sas Zubrzyckiego. Pionierska praca uznawana za pierwszą polską pracę z zakresu psychologii. Treść: Wstęp, Głupstwo i rozmaite jego odcienia, Przywary i niedoskonałości rozumów, Rozsądek; ludzie rozsądni, różne ich rodzaje, Dowcip, jego różnica od rozsądku i rozumu, tajemnice wesołego dowcipu i rozmaite rodzaje ludzi dowcipnych, Rozum, różnice w rozumach skąd wynikają, Dusze ogniste, głowy zapalone, urojenice, dekart, jego metoda kierowania rozumem, Geniusz - jego przymioty i narowy, różnice między geniuszem a rozumem, poeta, improwizator, Niegoszewski, Geniusz malarski - Raphael Sanzio d'Urbino, Geniusz Napoleona Bonapartego.
Autor (1794-1865), filozof, psycholog, historyk literatury.

100,-
345. Fotografia pozycji 345WODZICKI Stanisław - Uwagi nad pytaniem: czyli Żydzi polscy maią bydź, lub nie, przypuszczeni do praw obywatelskich i politycznych ? Kraków 1816. W Druk. Jozefa Mateckiego. 16d, s.62, opr.kart. z epoki.
Karta tyt. podklejona, na kilku kartach ślady zabrązowienia. Pieczęć: Gwalbert Pawlikowski.

150,-
346. Fotografia pozycji 346WOJNARSKI Wojciech - Śpiewnik dla szkół ludowych galicyjskich. Ułożył... Wiedeń 1862. W c.k. nakładzie ksiąg szkolnych. 8,s.VI,58, okł.oryg., opr.kart.
Oprawa podniszczona, kilka kart naddartych, przybrudzonych. Pieczęcie, podpis. Tekst i nuty. Oddział pierwszy: Z elementarzyka, drugi i trzeci: z I i II książki do czytania, czwarty: dodatek.

120,-
347. Fotografia pozycji 347Fotografia pozycji 347Fotografia pozycji 347Fotografia pozycji 347WORONICZ Jan Paweł - Dzieła poetyczne wierszem i prozą... arcybiskupa warszawskiego, prymasa Królestwa Polskiego. T.1-3. Wyd. J.N.Bobrowicza. Lipsk 1853. Nakł. Księg. Zagr. Druk F.A.Brockhausa. 16, s.XII,228,217, [1],228, [1], portret autora, opr.sk. współczesna, szyldzik, złocone zdobienia i tytulatura. Biblioteka Kieszonkowa Klassyków Polskich. T.XXXVIII-XL.
Stan dobry. T.I: Wiersze różne. T.II: Hymn do Boga, Sejm Wiślicki, Zjawienie Emilki, Sybilla, Assarmot, Lech. T.III: Pisma różne prozą.

500,-
348. Fotografia pozycji 348Fotografia pozycji 348Fotografia pozycji 348WÓJCICKI Kazimierz Władysław - Przysłowia narodowe. Z wyiaśnieniem zrzódła początku, oraz sposobu ich użycia. Okazuiące charakter, zwyczaie i obyczaie, przesądy, starożytności i wspomnienia oyczyste. T.1-3. W‑wa 1830. Nakł. Hugues et Kermen. 16d, s.222, [1],290, [4],247, [4], zachowana wierzchnia i tylna okładka kart. z epoki.
Brak sk. grzbietu oprawy w 1 wol. Pieczęcie: Alexander Batowski, naklejona pieczęć Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. 1 wydanie. W tekście na kilku kartach rkp. zapiski Al.Batowskiego. W każdym tomie w układzie alfabetycznym kilkadziesiąt przysłów z obszernymi objaśnieniami. Praca dedykowana księciu Adamowi Czartoryskiemu. Autor (1807-1879), historyk literatury, wydawca, folklorysta, red. Biblioteki Warszawskiej, współred. Kłosów, uczestnik Powstania Listopadowego.

2.000,-
349. Fotografia pozycji 349Fotografia pozycji 349WÓJCICKI Kazimierz Władysław - Wspomnienie o życiu Adama Mickiewicza, skreślił... W‑wa 1859. Druk. J.Jaworskiego. 16, s.[2], LXXXIV, 2 ryciny, opr.ppł.
Stan bardzo dobry, bez oryg. okł.. Wyjęta składka z: Pism Adama Mickiewicza T.1. Wyd. nowe znacznie powiększone. W‑wa 1858.
Estr.nie notuje. [Inform. na okł.: „Życiorys Mickiewicza powinien być zamieszczony przy 1 tomie na początku”.]. Przed tekstem 2 ryciny: Pani Twardowska - sygn. F.Kostrzewski 1858, ryt. Wrankmore, Farys - rys.H.Pillati, sztych. W.C.Wrankmore.

150,-
350. Fotografia pozycji 350WYBICKI Józef - Początki geografii polityczney. Wyd. 2. Z początkami geografii fizyczney i astronomiczney tudzież wiadomości politycznych; przez... Z kartami geograficznemi. 2 edycja pomn. i popr. Wrocław 1806. W.B.Korn. 16d, s.311, 5 skł. kolor. map: miedzioryty, opr.psk. z epoki.
Otarty grzbiet oprawy, na kilku kartach nieznaczne ślady zawilgocenia. drobne naddarcie 2 map. Podpis, pieczęcie: Gwalbert Pawlikowski. Mapy: Amérique Septentrionale, Europe, Asie, Afrique, Amérique Meridionale; ryt. W.Sander. Rzadkie.

1.200,-
351. Fotografia pozycji 351WYBÓR poezyi. T.IV. [Wyboru dokonał Feliks Perl, 1871-1927]. Kraków [1905]. Sp. Nakł. „Książka”. Druk. Wł.Teodorczuka. 16, s.147-192, broszura. Wydawnictwo P.P.S.

50,.-
352. Fotografia pozycji 352Fotografia pozycji 352Fotografia pozycji 352Fotografia pozycji 352WYSPIAŃSKI Stanisław - Legenda [I]. Paryż 1892 - Kraków 1897. Kraków [1898]. Nakł.aut. Druk.U.J. 16d, s.90, 3 ryciny: tytułowa, winieta, 1 całostronicowa, okł.oryg., opr.ppł. współczesna, sygn. naklejką: Adam Wróblewski compactor librorum Cracovia; narożniki i grzbiet z niebieskiego pł., karton marmoryzowany, kart. futerał.
Karta tyt. profesionalnie podklejone bibułką marginesy, poza tym ładny egzemplarz. Pieczęć: Z Biblioteki Dr. St.Tomkowicza. Odręczna dedykacja autora: JWielmożnemu Panu Dr. Stanisławowi Tomkowiczowi konserwatorowi pamiątek krakowskich ofiaruje St.Wyspiański 1898. Kwiecień, Kraków. 1 wydanie. Debiut literacki St.Wyspiańskiego. Ukazała się w kwietniu 1898 r. nakł.autora [200 egz.]. Na karcie tyt. umieszczone są daty: Paryż 1892 - Kraków 1897. Legenda była próbą polskiego dramatu muzycznego. Ilustracje St.Wyspiańskiego.

8.000,-
353. Fotografia pozycji 353Fotografia pozycji 353Fotografia pozycji 353WYSPIAŃSKI Stanisław - Skałka. Dramat w 3 aktach. Kraków 1907. Druk. W.L.Anczyca. Skł. gł. księg. G.Gebethnera i Sp. 8,s.69, [1], opr.pł. ozdobna tzw. „Młodopolska”.
Poluzowany grzbiet, poza tym stan bardzo dobry. 1 wydanie. Dopełnienie Bolesława Śmiałego. Konflikt między królem a bp. Stanisławem oglądany od strony biskupa.

250,-
354. Fotografia pozycji 354Fotografia pozycji 354Fotografia pozycji 354WYSPIAŃSKI - Wesele. Dramat w 3 aktach. London [1940]. M.L. Kolin Ltd. 8,s.229, 1 karta nut, opr.pł.oryg.
Zabrudzona okładka, na wyklejce obca dedykacja. Nuty: Motyw muzyki wiejskiej kończący akt trzeci. Na końcu dwie karty z obsadą aktorów podczas pierwszych spektaklów w Krakowie i we Lwowie w 1901 r.

150,-
355. Fotografia pozycji 355WYTWORY walcowane przez polskie huty. Półwyroby, żelazo prętowe, taśmowe, fasonowe, uniwersalne, walcówka, żelazo kształtowe i blachy, podlegające wyłącznej sprzedaży przez Syndykat Polskich Hut Żelaznych. Wyd. 2. Katowice 1936. Syndykat Pol. Hut Żelaznych. 8,s.79, [1], opr.pł.oryg.
Stan bardzo dobry. Ze słowniczkiem wyrobów hutniczych.

45,-
356. Fotografia pozycji 356Fotografia pozycji 356ZAJĄCZEK Józef - Nayjaśnieyszy Panie ! [Inc.: ] Za naywyższym Waszey Cesarsko-Królewskiej Mości rozkazem, Rada Stanu składa przed Tronem Waszey Cesarsko-Królewskiey Mości, ogólny obraz położenia kraju, iako wierny zbiór działań i skutków, które w upłynionych od ostatniego Seymu latach, stosownie do art. 106 Konstytucyi, miała zaszczyt w corocznych wystawiać raportach. [Nazwa autora pod tekstem]. Tytuł nagł. 4,s.98, b.m.w. [1823?].
KOMMISYA Woiewództwa Podlaskiego do wszystkich naddzierżawców i dzierżawców dóbr, tudzież nadleśnych i nadleśniczych lasów rządowych, do Przełożonych Instytutów Publicznych Religiynych i Cywilnych, do Proboszczów, do Burmistrzów Miast i Reprezentantów Gmin w Wjewództwie Podlaskiem. B.m.w. Wydział Skarbu z r. 1826. 4,s.74.
POWODY skrócone do księgi pierwszey kodeksu cywilnego Królestwa Polskiego. 4,s.62, opr.ppł. w 1 wol.
Ślady zawilgocenia, wyklejka zabrudzona, zapiski z epoki na wyklejce.

450,-
357. Fotografia pozycji 357Fotografia pozycji 357Fotografia pozycji 357Fotografia pozycji 357Fotografia pozycji 357Fotografia pozycji 357Fotografia pozycji 357Fotografia pozycji 357ZBIÓR praw litewskich od r. 1389 do 1529, tudzież rozprawy sejmowe o tychże prawach od r. 1544 do 1563. [Tytuł okładkowy: ] Statut Litewski. Przekład Leona Rogalskiego. Z 12 rycinami i 2 podobiznami. Poznań 1841. Nakład T.Działyńskiego, Nowa Księgarnia. Druk. Orędownika. 4,s.542, IV, ryciny, podobizny, okł. kart.oryg.
Brak karty tyt., mały ubytek w górnej części grzbietu, niewielkie ślady zawilgocenia. Pieczęć: Z ksiąg Xawerego Korczaka Branickiego. Prawo cywilne, karne, procesowe w Wielkim Księstwie Litewskim. Ważne dzieło pod względem prawniczym i historycznym, wydane przez wielce zasłużonego dla kultury polskiej Tytusa Działyńskiego. Księga ozdobiona 12 akwafortami z pieczęciami jagiellońskimi - ryt. K.W.Kielisiński w Kórniku i 2 podobiznami rkp. Nakład dzieła ok. 430 egz. Rzadkie.

4.800,-
358. Fotografia pozycji 358Fotografia pozycji 358Fotografia pozycji 358ZIMMERMAN W.F.A. - Dziwy świata pierwotnego czyli kolebka wszech-świata. Przeł. z 23-go wydania oryg. T.Dziekoński. Wyd. 2. W‑wa 1872. S.H.Merzbach. 8,s.VI,511, z 268 drzeworytami w tekście, 1 kolor. tablica litogr. w lit. J.V.Fleck w Warszawie, opr.sk. współczesna, obramowania okładek i grzbiet z brązowej skóry, okładki z czarnej skóry, złocone zdobienia i tytulatura, szyldziki, brzegi kart barwione.
Mały ubytek dolnego marginesu karty tyt., na ostatnich kartach zaplamienia górnego rogu, pieczęć. Na szyldziku jako autor T.Dziekoński. W treści: początek systemu planetarnego, początek ziemi, rośliny i zwierzęta świata pierwotnego, wulkany, trzęsienia ziemi, kruszce.

1.200,-
359. Fotografia pozycji 359Fotografia pozycji 359ŻERNICKI-Szeliga Emilian - Der Polnische Adel und die demselben hinzugetretenen andersländischen Adelsfamilien. General-Verzeichnis. Bd.1-2. (A-Ż). Hamburg 1900. H.Grand. 8,s.IV,502,598, opr.psk.: skóra na grzbiecie i narożnikach brązowa, szyldziki, złocona tytulatura., karton marmoryzowany, brzegi kart barwione.
Minimalne naddarcie skóry przy grzbiecie, poza tym stan bardzo dobry. Pieczęcie: Ze zbioru Jana Sas Zubrzyckiego. Wykaz nazwisk szlachty polskiej i obcej skoligaconej z rodzinami polskimi.

800,-
360. Fotografia pozycji 360[ŻEROMSKI Stefan] Maurycy Zych - Echa leśne. Kraków 1905. Tow. Uniw. Lud. im.A.Mickiewicza. Druk.W.L.Anczyca i Sp. 8,s.39, karty w ozdobnych ramkach, chromotypia Jacka Malczewskiego, okł.oryg.
Chromotypia uszkodzona, z ubytkiem. 1 wydanie. Tytuł, okładkę i ozdobne ramki zdobił Jan Bukowski.

120,-
361. Fotografia pozycji 361Fotografia pozycji 361Fotografia pozycji 361Fotografia pozycji 361Fotografia pozycji 361Fotografia pozycji 361ŻEROMSKI Stefan - Popioły. Powieść historyczna z końca XVIII wieku i początku XIX. T.1-2. Sześć barwnych akwarel malował Michał Boruciński. Szesnaście całostronicowych rysunków jednobarwnych, ilustracje w tekście, ozdobniki wykonał Edmund Bartłomiejczyk. Wyd.J.Mortkowicz. W‑wa-Kraków 1928. Tow.Wydawnicze. Druk W.L.Anczyca i Sp. 4,s.370, [2],435, [2], 6 ilustr. kolor., 16 jednobarwnych, 2 portrety autora, 9 kart podobizn rkp., ilustracje w tekście, opr.pł., płótno bordowe, złocona tytulatura na okładkach i grzbiecie..
Stan więcej niż dobry. W.t.1. karta tyt. i ostatnia podklejone przy grzbiecie. Podpis. Wyd.1 ilustr., nakład 1375 egz. na papierze bezdrzewnym kluczewskim i 100 egz. na papierze ręcznie czerp. mirkowskim. Ten 0548.
Wydanie ozdobne prezentowane na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu. Edmund Bartłomiejczyk został odznaczony złotym medalem w dziale książki.”Popioły” są największą powieścią historyczną S.Żeromskiego. Jest to obraz życia duchowego Polski w XIX wieku, pod obcym panowaniem.

2.400,-
362. Fotografia pozycji 362Fotografia pozycji 362Fotografia pozycji 362Fotografia pozycji 362Fotografia pozycji 362ŻEROMSKI Stefan - Popioły. Powieść historyczna z końca XVIII wieku i początku XIX. T.1-2. Sześć barwnych akwarel malował Michał Boruciński, szesnaście całostronicowych rysunków jednobarwnych, ilustracje w tekście, ozdobniki wykonał Edmund Bartłomiejczyk. Wyd.Jakób Mortkowicz. W‑wa - Kraków 1928. Tow. Wyd. Druk. W.L.Anczyca i Sp. w Krakowie. 4,s.370, [2],435, [2], tylko ilustracje w tekście, ozdobniki, opr.sk. współczesna na wzór opr.oryg., sygn. naklejką: Piękne Książki Warszawa: skóra brązowa, złocona tytulatura na okładkach i grzbiecie, kart. futerał.
Ładny egzemplarz w ekskluzywanej oprawie. Brak 6 barwnych akwarel M. Borucińskiego i 16 całostronicowych. Na kartach przedtyt. obca dedykacja. Wyd. 2, wydane w nakładzie 1375 egz. na papierze kluczewskim. Za ilustracje zawarte w „Popiołach” Edmund Bartłomiejczyk został odznaczony złotym medalem w dziale książki na Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu.

1.400,-
363. Fotografia pozycji 363[ŻEROMSKI Stafan] Maurycy Zych - Słowo o Bandosie. Kraków 1908. Nakł.autora. Skł. gł. księg. H.Altenberga we Lwowie. 8,s.27, okł.oryg.
Naddarty, poluzowany grzbiet. 1 wydanie. Manifest publicystyczny S.Żeromskiego pisany prozą poetycką, powstały po upadku rewolucji 1905 r.

50,-

   by JotSoft © 2008-2019  0