STARODRUKI

Poz. Opis Cena
467. Fotografia - kolor 37.0 kB BOHADSCH Johann Tauffers - Dienst- und Nutzbarer Patriotischer Vorschlag wienach dem Königreich Böheim ein ungemeiner Vortheil von sonderbarer Beträchtlichkeit jährlich zuwachsen könnte. Altstadt Prag 1758. F.I.Kirchner. 8,s.35,winieta,składana przyrodnicza rycina.
Stan dobry.-Przydatne i pożyteczne zalecenia,jak można przysporzyć korzyści Królestwu Czeskiemu.
200,-
468. BOTERO [Botterus] Giovanni - Relatij powszechnych Jana Botera Benesiusa Cz.1-3 [z 5]. Z włoskiego na polskie...przełożona [przez Pawła Łęczyckiego]. Kraków 1613. Druk.Mikołaia Loba. 8,s.[8],320,[10],117,[1],[6],212,[7], 2 drzeworyty: herby Stanisława i Sebastiana Lubomirskich, inicjały, winiety, opr.perg.z epoki, tłoczone zdobienia,ślady po zapięciach,współcz.futerał.
Oprawa poluzowana,grzbiet zniszczony,brak karty tyt.w części 1;ślady zawilgocenia. Zapiska własnościowa:Ex Bibl.Librorum Joannis Foxii Par.Willamow. Decani Oswiecinen.
E.XIII,292. Dedykacje tłumacza:Cz.1 M.Oleśnickiemu,Cz.2 St.Lubomirskiemu, Cz.3 Seb. Lubomirskiemu. Cz.1:opisanue 4 części świata,cz.2 opisuje przymioty rozmaite morskie i wyspy także co ich do tego czasu po morzach różnych znaleziono,cz.3 opisują się panowie monarchowie przedniejszy na świecie.
1,500,-
469. CALENDRIER des plaisirs utile et agreable pour l'année 1757. La Haye,chez P.Gosse jr. 16,s.94,opr.kart.
Zabrązowione karty i okładka przy grzbiecie.Pieczęć herbowa.-Kalendarz wiadomości przyjemnych i użytecznych.Zawiera hasła w układzie alfabetycznym. M.in.1 karta:Dames a la Polonoise.
120,-
470. Fotografia - kolor 41.6 kB CASELIUS Ioanis - Ad Illustrissimum & potentissimum principem Dn Iulium, ducem Brunsvigensium et Lunaeburgensium,&c. De illius rebus secundis & praeclaris erga suos meritis... oratio. Rostochi [Rostock] 1685. S.Myliander. 8,s.[76].
O zasługach Henr.Juliusa księcia brunszwickiego.
CASELIUS Ioannis - Phalereus sive de elocutione liber. Rostochii 1675. S. Myliander. 8,sygn.:A4-Z3,Aa4-Qq1.
Phalereus czyli sztuka pięknego wysławiania się.
Oprawa perg.w 1 wol.z tekstem hebrajskim na okładkach.Zapiska własnościowa: Conradus Mommius.W tekście liczne podkreślenia i zapiski rękopiśmienne. Ładny egzemplarz.
800,-
471. CHOMPRE A.P. - Selecta latini sermonis exemplaria, e scriptoribus probatissimis excerpta... Vol.I. Vindobonae [Wien] 1790. J.Th.Trattnern. 16d,s.301,okł.kart.
Niewielkie zabrązowienia.Pieczęć i podpis.-Teksty łac.:Sulpiciusa Severusa, Eutropiusa, Aureliusa Victora, Corneliusa Neposa, Justinusa, Florusa. Na końcu krótkie biografie tych autorów.
120,-
472. DOBROSIELSKI Chryzostom - Theologia ascetica. Ad mendem S.Bonaventurae Seraphici & extatici doctoris. Continens varia exercitia et modos acquirendi perfectionem religiosam concinnata. Cracoviae 1731. J.Matyaszkiewicz. 16d, s.471,[24:Ex revelatione S.Gertrudis orationes],opr.sk.z epoki.
Ślad kornika,niewielkie zabrązowienia.Ekslibris i pieczęć:Biblioteka Chrzanowskich Moroczyn.-E.XV,263.
350,-
473. GAZETTE des Gazettes,ou Journal Politique. A Bouillon 1764. Novembre. 16d,s.72.
Zabrudzone karty,ślady zalania.-Miesięcznik społ.poltyczny.Zamieszczał korespondencje z całej Europy.Obszerny artykuł dotyczący Polski.
200,-
474. GRÖLL Michał - Katalog niektórych książek nakładem Gröllowskiey Księgarni Nadworney J.K.Mci drukowanych. B.m.r. [ok.1778]. 16d,s.30,2 winiety.
Bez okładki.-E.XVII,400.
150,-
475. Fotografia - kolor 34.7 kB [JOUBERT l'abbé,chanoine] - Histoire des Revolutions de Pologne,depuis la mort d'Auguste III,jusqu'a l'année 1775. Warsovie [Paryż?] 1775. B.w. 8,s. 526,[1],616, oprawa niejednolita: t.1: skóra, z epoki, złocone zdobienia i napisy na grzbiecie, t.2:psk.XIX w.
Stan dobry.-E.XVIII,628.Na końcu t.2 umieszczone litery:A.P.C.R.:jeżeli oznaczają autora wówczas zachodzi wątpliwość co do Jouberta.
600,-
476. KOMMISSYA Skarbowa. B.m.r. [1790]. 4,k.13, ark.A-G.
E.XIX,476.Projekt do formy rządu.Zawiera 81 prawideł odnośnie:składu Kommissyi,władzy Kommissyi,porządku postępowania,powinności i stosunku Kommissyi względem Seymu,obowiązków i stosunku Kommissyi względem Straży,stosunku Kommissyi z innemi Rządowemi Rzpltey Kommissyami,przysięga kommisarzy.
150,-
477. Fotografia - kolor 40.6 kB LACOMBE - Dictionnaire du vieux langage francois,enrichi de passages tires des manuscrits en vers & en prose,des actes publics,des ordonnances de nos roi,etc. T.1-2. Paris 1766-67. Panckoucke. 8,s.VIII,498,IV,LXXII, 560, winiety, opr.sk.z epoki,złocone zdobienia i napisy.
Małe otarcia grzbietu,podpisy.-Słownik starofrancuskiego języka,powiększony urywkami z rękopisów wierszem i prozą,aktów,rozporządzeń,etc.T.2:suplement zawiera słownik języka prowansalskiego i normandzkiego.
800,-
478. Fotografia - kolor 42.3 kB LINAGE de Vaucienne P[ierre] - Memoires de ce qui s'est passé en Suede,et aux provinces voisines,depuis l'anné 1645 jusques en l'anné 1655;ensemble le demelé de la Suede avec la Pologne,... T.1-3. Cologne 1677. Chez Pierre de Marteau. 16,s.[22],427,477,496,opr.perg.z epoki.
Stan dobry.Pieczęcie herbowe.-E.XXI,282. Nadpis nad stronicami:Negociations de Sued.W przedmowie pisze o życiu ambasadora Chanut będącego pośrednikiem w negocjacjach między Polską a Szwecją.W tomie 1 zawarte prace Chanuta jako rezydenta królowej Krystyny 1645-1649;tom 2 obejmuje okres od kwietnia 1649 do czerwca 1652,tu wiadomość o przybyciu Radziejowskiego do Sztokholmu;tom 3 obejmuje czas od lipca 1652 do grudnia 1654 i zawiera wiadomości nie z depeszy Chanuta,a z papierów rezydenta franc.w Sztokholmie Picques.Linage jest tu tylko sprawozdawcą wtajemniczonym we wszystkie wykręty ówczsnej polityki przez depesze ambasadora.
1,000,-
479. Fotografia - kolor 117.0 kB LOSENAWERN Johan Jacob - Vorschrift Teutsch-Lateinisch-und Frantzosischer Schriften,geschrieben von... Aug.Windel.[Augsburg] 1719. 8 podł.,k.25 [z 26],14, 10,[9],opr.pperg.z epoki.
Oprawa zniszczona,karty przybrudzone ze śladami zawilgocenia.
Wzory pism i ornamentów. Karty w miedziorycie, sygn.:Joh.Georg Hertel excud.; Gabriel Bodenehr sc.,Joh.Christ.Steinberger sc.
2,000,-
480. OSTRORÓG Anioł - Ogród liliowy y cedrowy, zapachem cnot anielskich Kościół Chrystusowy rozweselaiący, albo żywot,cnoty, y cuda swiętego Kajetana,klerykow pod regułą żyiących patryarchy y fundatora. Z włoskiego ięzyka na polski przez xiędza...przetłumaczony roku Pańskiego 1719. Kraków 1720. Druk.Jana Domańskiego. 16d,s.[16],348,regestr s.[16],na odwrociu k.tyt.herb Sobieskich: orzeł na tarczy, sygn.Henricus Czech scu.Cracoviae,pod nim 6cio wiersz,opr.kart.XIX w.naprawiana.
Obcięty g.margines.Prow.:Ekslibris Prof.A.Litworni.-E.XXIII s.506.Dedykowane Konstantemu Sobieskiemu królewiczowi polskiemu.2 wydanie.
400,-
481. PELZHOFFER Francisco Alberto - Arcanorum status libri decem. Ed.2. Francofurti 1725,1724. G.Ch.Weber. 8,s.[12],548,[37],[6],443,[28], winiety, opr. sk. z epoki w 1 wol.
Uszkodzony grzbiet oprawy. Ekslibris i pieczęć:Biblioteka Chrzanowskich Moroczyn.-Arkana rządzenia.Tom obejmuje 6 ksiąg:1:Prologeticus,2:Arcana monarchiae sive de imperio unius,3:Arcana Poliarchae,4:Mercurius principum sive de jure legationum,5:Iris politica,6:De aerario et opibus publicis.
600,-
482. PETRARCA Francesco - Il Petrarcha con la spositione di M.Giovanni Andrea Gesualdo. [Sonetti e canzoni,e trionphi]. Venetia 1533. D.Giglio. 8,k.[21], 346, [68],5 drzeworytów w tekście "Trionfi",2 sztychowane karty tyt.,inicjały małe i większe,na końcu sygnet drukarski,opr.perg.z epoki.
Na marginesach małe ślady zalania,wycięty fragment 1 karty tyt.
3 wydanie z komentarzem G.A.Gesualdo.Na kartach tyt.portret Petrarki i Laury. Przed tekstem La vita del Petrarcha e La vita di madonna Laura.
2,200,-
483. Fotografia - kolor 52.1 kB PONCET de la Riviere Matthias - Oraison funebre de tres-haute,tres-puissante,tres-vertueuse et tres-excellente princesse Marie-Therese infante d'Espagne,dauphine,prononcée dans l'Eglise de Saint Denys,le 5.Septembre 1746. Paris 1747. Chez la Veuve Mazieres & Jran-Baptiste Garnier. 8,s.29,[1], winieta tyt.z herbami,mały miedzioryt przed tekstem.
Mowa żałobna na pogrzebie księżniczki Marii Teresy.
- Oraison funebre de tres-haute,tres-puissante et tres-excellente princesse Catherine Opalińska,reine de Pologne,grande duchesse de Lithuanie,duchesse de Lorraine et de Bar:prononcées dans l'Eglise de Notre-Dame de Paris le 18.Mai 1747. Paris 1747. Chez la Veuve Mazieres & J.B.Garnier. 8,s.33, winieta tyt.z herbami,przed tekstem mały miedzioryt sygn.:De Larmessir.
E.XXV,1. -Mowa żałobna na pogrzebie księżniczki Katarzyny Opalińskiej.
Oprawa sk.z epoki w 1.wol.,odchodzi od grzbietu,poza tym stan dobry.
350,-
484. PUFENDORFF Samuel - De officio hominis et civis juxta legem naturalem libri duo. Ed.7 corr. Trajecti ad Rhenum [Utrecht] 1723. J.Broedelet. 16,s. [86],406,[25],[20:Catalogus quorundam librorum venalium J.Broedelet],opr. perg.z epoki.
Stan dobry.Pieczęć:Bibl.Chrzanowskich Moroczyn.-Obowiązki obywateli względem praw natury.Autor (1642-1694) był profesorem prawa natury w Lund.
500,-
485. SACROSANCTI et oecumenici Concilii Tridentini,sub Paulo III,Julio III,& Pio IIII Pont.Max.celebrati, canones et decreta. Lugduni [Lyon] 1595. Apud haeredes G.Rovillii. 16,s.[30],253,[54],[45:Index librorum prohibitorum], opr. sk. z epoki.
W całym dziele ślady zalania.Zapiski własnościowe,ekslibris i pieczęć: Bibl. Chrzanowskich Moroczyn.
300,-
486. Fotografia - kolor 43.3 kB SCHEMATISMUS für das Königreich Westgalizien 1799. Krakau,gedr.u.im Verlag J.G.Trassler. 16d,s.199,winieta tyt.,opr.sk.z epoki,złocenia na grzbiecie. Mały ubytek skóry na grzbiecie.Podpis.-E.XXVII,193. Zawiera urzędy centralne w Wiedniu i w Krakowie,urzędy okręgowe, finansowe, cła, tabaka, poczta; Uniwersytet w Krakowie z wykazem profesorów i graduowanych,dalej gimnazja, szkoły, sądownictwo, magistrat krakowski i kazimierski,urzędy wojskowe,duchowieństwo obu obrządków diec.krakowskiej i chełmskiej.Na końcu spis nazwisk wymienionych w szematyzmie.
400,-
487. Fotografia - kolor 40.5 kB STAROWOLSKI Szymon - Vitae Antistitum Cracoviensium per Simonem Starovolscium... Cracoviae [1655 lub 1658:brak k.tyt.]. Fr.Cezary. 4,knlb.19 [z 22], s.312,knlb.10,44 herby biskupów w tekście, winiety, inicjały, opr.pł. współczesna.
Egz.zniszczony,brak karty tyt.,3 knlb.,14 kart tekstu,3 ostatnie karty nlb.z ubytkiem tekstu,w całym dziele ślady kornika. Ekslibris Wincentego Chrzanowskiego.
E.XXIX,212.-Dzieło o charakterze biograficznym.Zawiera życiorysy biskupów krakowskich opatrzone herbami i 6ciowierszami łac.Życiorysy te czerpane z rękopisów zachowanych w archiwum kapituły krakowskej,z Żywotów Długosza i innych.
1,200,-
488. Fotografia - kolor 120.0 kB [TUMULT toruński]. Unpartheyisches Gespräche im Reiche der Todten zwischen Johanne Diazio einem gebohrnen Spanier,der auf Anstifften seines leiblichen Bruders der Evangelisch-Lutherischen Religion wegen ermordet worden;und Johann Gottfried Rössnern,gewesenen Praesidenten in Thorn, welcher den 7.Dezember letztverwichenen Jahres enthauptet worden;... Berlin-Franckfurth u.Hamburg 1725. 8,s.[4],112, 1 miedzioryt przedstawiający Diazia i Rössnera (bez głowy),sygn.:Dehne fec.
E.XVII,124. Rozmowa w krainie śmierci między Hiszpanem J.Diazio a zamordowanym z powodu ewangel.luterańskiej wiary Rössnerem prezydentem Torunia.
- Wahrhafftige Copie zweyer Bittschreiben des gewesenen Praesidenten und Vice-Praesidenten in Thorn,Herrn Rössners und Herrn Zernickes,welche dieselben an Sr.Hochfürstl.Gnaden den Fürsten Lubomirsky wenig Tage vor der Welterstaunenden dasigen grossen Executions abgesendet. Danzig 1725. 8,s. 24,winiety.
E.XXVI,330. Prawdziwa kopia 2 petycji prezydenta i wiceprezydenta Torunia Rössnera i Zernicke,którzy dostąpili łaski księcia Lubomirskiego kilka dni przed egzekucją.
- Der entlarvte Jesuit,Bestehen aus drey,zwischen einem Evangelischen Lehrer und geistlichen Studenten,gehaltenen Gesprächen vom Gruel des Pabstthums,darinnen die schändlichen Intriquen der bosshafftigen Jesuiten aufrichtig offenbahret,die Betrügereyen gezeiget,... von J.L.S.[Jesum Laudat Semper]. Gedruckt im Jahr 1725. 8,s.43,winiety.
Zdemaskowany Jezuita pomiędzy ewangelickim wykładowcą a studentem teologii o okrucieństwie papiestwa;ukazane intrygi i nauki będące wbrew słowu Bożemu.
- Schreiben des letzten Heer-Meisters der ausgerotteten Tempel Herren Jacob von Mulay aus dem Reiche der Todten,an den itzigen Hochwürdigen Pater General der heil.Gesellschaft Jesu, die Gleichheit des Ordens der TempelHerren mit dem Jesuiter-Orden,und des letztern beesorgliche Fata betreffend. B.m. 1725. 8,s.20.
Pismo Jakuba von Mulay z krainy śmierci do Ojca Generalnego Jezuitów w sprawie jednolitości świętych obrzędów.
- Apologie des angetasteten extraordinairen Gesprächs in dem Reiche derer Todten,zwischen dem decollirten Thornischen Praesidenten Roessner,und dem Ignatio von Loyola,...worinnen von dem Autore die einem so-betitelten Schreiben eines Preussen,an seinen Freund in Teutschland,enthaltene Falschheit und absurden Einwendungen,... B.m. 1725.
E.XXVI,330. Obrona arcyważnej rozmowy z krainy śmierci między Rössnerem a Ignacym Lojolą,w którym autor opisuje w tak samo zatytułowanym piśmie swojemu przyjacielowi w Niemczech,zawarty w tekście fałsz i asurdy,które jako takie zostały obalone i udowodnione.
- Martyrum mors gloriosa,felix,utilis ac divina oratione solemni in laudem viri...Joann.Gottofredi Roesneri...capite deminuti exposita a Sincero lutheranae doctrinae et piorum martyrum cultore. Halae Magdeburg. 1725. I. Ch.Krebsius. 8,s.44, 1 miedzoryt:gloryfikacja śmierci Roessnera.
E.XXVIII,112. Mowa o męczeńskiej śmierci i życiu J.G.Roessnera.
Oprawa psk.z epoki w 1 wol. Brak grzbietu oprawy,poza tym stan bardzo dobry.
800,-
489. Fotografia - kolor 75.1 kB WANN Paulus - Sermones de septem vitiis criminalibus eorumque remedis. Hagenau 1514. Henr. Gran pro Io.Rynman. 8,k.[13], sygn.a-y VIII, z-zIV, A-YIV, ZZVIII, AAVIII-OOVIII,[kart 424],opr.sk.z epoki,dat.1518,tłoczone zdobienia i napisy,ślady po metalowych zapięciach.
Karta tytułowa w drzeworycie,podklejona,z małym ubytkiem bez szkody dla tekstu.Ślady zalania.Mały ubytek skóry na grzbiecie.
Pieczęć:Zbiór Wiktora Gomulickiego.
134 kazania o 7 zbrodniach i lekach na nie.Autor był profesorem teologii i znakomitym kaznodzieją w Passau.
2,000,-
490. Fotografia - kolor 49.5 kB WARGAWSKI Anastasius - Monitoris per viam salutis deducentis. Pars I-III. Pars I:druga karta tyt.:Moderator politico-christianus ab aeterno monitore... ductus,... Calissi 1773. Typ.S.R.M.& Reip.in Coll.S.J. 16d,s.[26],17-236,[1], 175,[1], 119, 1 rycinka: Chrystus objawiający się kilku osobom. E.XXXII,197.Pisane dla użytku kaznodziejów,aby zawarte tu tematy rozwijali w kazaniach.
- Summulae sive exordia brevia concionatoribus,defectu temporis laborantibus inserventia pro occurentis Sacri Evangelii,...s.94.
E.XXXII,197. Podręcznik dla kaznodziejów,na każdą niedzielę podaje tekst Pisma Św.i stosowne kazania.
Oprawa psk.z epoki,grzbiet 5ciopolowy,szyldzik.Pieczęć.
350,-
491. Fotografia - kolor 60.3 kB WERDENHAGEN Joh.Angeli - De rebus publicis,Hanseaticis tractatus generalis. [Pars 1-2]. Lugd.Batavorum [Lejda] 1631. Ex Offic.Ioannis Maire. 11x6 cm., s.[66],982,portret autora,sztychowana karta tyt.,opr.perg.z zapisem nutowym.
2 karty zabrązowione,poza tym ładny egzemplarz.-1 wydanie.Wydane w formie "republik" Elzevira.Na karcie tyt.herby Lubeki,Kolonii,Brunszwiku i Gdańska,poniżej mały widok Lubeki.
800,-